• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Steam Deck

Ako ti mislis da N najvise rizikuje a ja mislim da nisu imali puno rizika vec preko 10 godina, poznavajuci diskusije na forumima sumnjam da cemo naci zajednicki zakljucak, al eto. Ne nije jak hardver=rizik mada bi za N to i bio pravi rizik, ubaciti skrnavu vibraciju koja vise nervira nego sto ima svrhu, ili odvojivi sitni joyconi sa hardverskim manama. Ostalo ziherastvo:

- drze se provjerene formule konstantno,
- jasnu populaciju targetuju,
- cinjenica je da se N kupuje najvise zbog 1st party igara, znaci sigurica, za sada
- imaju etabliran set karaktera (totalno operisani ljudi od gaminga znaju za Zeldaru i Maria, kad vide na polici odmah balave iz nekog razloga),
- novi IPjevi na kapaljku,
- hardver je uvjek bare minimum, em jeftinije, em bi ih jaci hardver doveo do situacije da moraju razviti ozbiljnije IPjeve, znaci rizik,
- njihovi hardverski rizici se najvise svode na gimmick funkcionalnosti, od wiija pa na dalje
- nesposobni za (ili ne zele) krsten online,
- cijene igara govore sta su krave muzare, sve tradicionalni naslovi drze cijenu,

Switch je dobra konzola kao takva i ja sam srecan sto je imam ali da je to Nintendov veliki rizik nikako ne mogu da se slozim. U svakom slucaju zelim vise kompanija, koje ce da rizikuju i nude dobre uredjaje i dobre igre. Nintendu skidam kapu za druge stvari.
Ajd da quoteujem i sam sebe jednom :D Nemam problem da diskutujem sa bilo kojim clanom oko bilo koje teme u PMu no medjutim imam ozbiljan problem sa slobodnim vremenom. Uglavnom, da ne bude da sam sad odjednom Nintendo hejter (ili bilo koje druge kompanije) evo samo zakljucak mog odgovora u PMu:

"Zakljucak je da me briga za bilo kojom kompanijom, samo zelim dobre igre, hardver i usluge. To da li ce neka da propadne eksperimentisuci i rizikujuci mene ne zanima. Kao potrosac radije bih da se ponovi jedan GC, da N propadne skroz ali da dobijemo igre koje ce se igrati jos 20 godina nego da izadje jos jedan Switch PRO 2022, underpowered kao da je 2018ta i da igram n-to reizdanje WindWakera sa nekim novim gimikom."

Dakle, briga me za bilo koju kompaniju i ne vidim koji argument bi mogao promjeniti taj stav.
 
Proton za Linux je interesantan projekat. Probao sam King's Bounty Dark Side na Linuxu i radi ok. Frame rate zna da opadne naglo ponekad ali je i više nego igrivo. Probao sam još neke igre i gledao neke snimke na youtube i vidim da je frame time lošiji nego u Windowsu. Doduše Proton je projekat koji napreduje što me raduje. Vjerovatno će nakon izlaska ovog uređaja napredovati još više. Evo nekih poređenja sa Youtube kako neke igre rade preko Protona na Linuxu:

RE2 remake:



RDR2:



Cyberpunk 2077:



Ima više testova na ovom kanalu https://www.youtube.com/channel/UCDmXLiZTBaFuCOXjy6mdw5w
 
Onda uz Steam Deck radi kao hibrid konzola pošto radi drugačije nego u handheld modu.
Može raditi drugačije a i ne mora. Ne moraš hack-ovati konzolu da bi otključao max klokove u 'handheld' režimu, iako će po defaultu vjerovatno biti uključeno. Uz dock i periferiju ovo postaje prilično ozbiljan uređaj za mnoge stvari.
 
Poslace nam Otac Gaben Half - Life 3 lost alpha build kao promo materijal.
 
Proton za Linux je interesantan projekat. Probao sam King's Bounty Dark Side na Linuxu i radi ok. Frame rate zna da opadne naglo ponekad ali je i više nego igrivo. Probao sam još neke igre i gledao neke snimke na youtube i vidim da je frame time lošiji nego u Windowsu. Doduše Proton je projekat koji napreduje što me raduje. Vjerovatno će nakon izlaska ovog uređaja napredovati još više. Evo nekih poređenja sa Youtube kako neke igre rade preko Protona na Linuxu:

RE2 remake:



RDR2:



Cyberpunk 2077:



Ima više testova na ovom kanalu https://www.youtube.com/channel/UCDmXLiZTBaFuCOXjy6mdw5w

Fun fact: DXVK moze i na Windowsu da bude jako koristan za neke igre. Pogotovo za prosecne/slabije/starije masine.

Bas sam nedavno testirao - u AC Origins i Odyssey preko DXVK/Vulkana sam dobio u proseku 15fps vise u odnosu na DX11. Iskoriscenost gpu-a bas kako treba da bude, a uz manje stuttera iako je cpu zauzece umelo da bude visoko kao na DX11.
Dok sam u Jedi Fallen Order i AC Unity imao kontraproduktivne rezultate. Hteo sam da probam i u RE Village zbog onog stuttera, ali nije radilo uopste.

Svakako cool stvarcica. Sad cu uvek isprobavati kada naidjem na neku igru djubretarski optimizovanu.
 
Last edited:
Ajd da quoteujem i sam sebe jednom :D Nemam problem da diskutujem sa bilo kojim clanom oko bilo koje teme u PMu no medjutim imam ozbiljan problem sa slobodnim vremenom. Uglavnom, da ne bude da sam sad odjednom Nintendo hejter (ili bilo koje druge kompanije) evo samo zakljucak mog odgovora u PMu:

"Zakljucak je da me briga za bilo kojom kompanijom, samo zelim dobre igre, hardver i usluge. To da li ce neka da propadne eksperimentisuci i rizikujuci mene ne zanima. Kao potrosac radije bih da se ponovi jedan GC, da N propadne skroz ali da dobijemo igre koje ce se igrati jos 20 godina nego da izadje jos jedan Switch PRO 2022, underpowered kao da je 2018ta i da igram n-to reizdanje WindWakera sa nekim novim gimikom."

Dakle, briga me za bilo koju kompaniju i ne vidim koji argument bi mogao promjeniti taj stav.

Uopšte nije bila poenta o tome ko i šta voli.
 
khcrbibcxjb71.png
 
Ne, vec je bila poenta da se "brani" firma koja se iz nekog razloga voli, jel da?

Naravno da ne, poenta je bila o riziku koje kompanije preuzimaju kada je hardver u pitanju, nema potrebe da bilo koga ili bilo šta branim što se toga tiče,
niti sam napisao ili pomislio da si Nintendo hejter zato što se ne slažemo, iskazujem svoje mišljenje kao i ti, ali iz nekog razloga menjaš poentu diskusije.
 
Last edited:
Meni licno najvazniji feature handelda i novijih konzola generalno, je sleep mode. Ni na ps4 igre nisam gasio, a pogotovo ne na Switchu. Cim mi se prispava ja samo stanem tu gde sam, pustim konzolu da ode u sleep i to je to. Kad god mislim da sam uhvatio vise od 10 min slobodnog vremena ja uzmem konzolu u ruke i nastavim i milisekund gde sam stao. Za nekoga cije se slobodno vreme za gaming meri u kasicicama to je jedini nacin da se naigram. To je ujedno i glavni razlog zasto je meni Switch daleko bolji od GPD Win-a. Sleep mode + igre na PC platformi rade dosta nepouzdano. E sad, nemam prevelika ocekivanja, meni ce za Deck biti dovoljno da ga mogu ostaviti ingame na kablu sa ugasenim ekranom po potrebi i nekoliko dana. Nada lezi u tome da je moderna platforma sa relativno jakim hadrverom koji nece imati problem sa stabilnoscu. Ako nista drugo, dolazi bez Windowsa, a Windows je druga najgora stvar na handheld konzoli.
 
Iskreno mene tu najvise brine ergonomija uredjaja,da li izaziva bolove u rukama posle duzih sesija.Recimo od n2ds xla me uzasno bole zglobovi vec posle sat vremena.
IGN zaposleni je rekao da je Steam Deck veoma lagodan za drzanje, mada to se vidi i iz aviona. Na pozadini konzole su dodali gripove za saku, tako da se [za razliku od Switcha, Vite, PSP-a i sl] cela tezina konzole nece drzati samo vrhovima prstiju.

Ne ocekujem probleme sa drzanjem, jeste veca i teza konzola od redovnih [700grama] ali potrudili su se oko ergonomije IMO vise od starih konzolnih firmi.

E sad, nemam prevelika ocekivanja, meni ce za Deck biti dovoljno da ga mogu ostaviti ingame na kablu sa ugasenim ekranom po potrebi i nekoliko dana.
Potvrdjeno je Steam Deck ima suspend/resume mode, i izgleda cak snima status RAM-a i APU procesa na storage. Valve razmislja da uvede deljenje te sleepstate pozicije izmedju Steam Decka i PC-a, kontam da ce im to u pocetku raditi samo u kucnom WiFi okruzenju gde se do desetak gigabajta podataka od save state-a moze syncovati "brzo".
 
IGN zaposleni je rekao da je Steam Deck veoma lagodan za drzanje, mada to se vidi i iz aviona. Na pozadini konzole su dodali gripove za saku, tako da se [za razliku od Switcha, Vite, PSP-a i sl] cela tezina konzole nece drzati samo vrhovima prstiju.

Ne ocekujem probleme sa drzanjem, jeste veca i teza konzola od redovnih [700grama] ali potrudili su se oko ergonomije IMO vise od starih konzolnih firmi.


Potvrdjeno je Steam Deck ima suspend/resume mode, i izgleda cak snima status RAM-a i APU procesa na storage. Valve razmislja da uvede deljenje te sleepstate pozicije izmedju Steam Decka i PC-a, kontam da ce im to u pocetku raditi samo u kucnom WiFi okruzenju gde se do desetak gigabajta podataka od save state-a moze syncovati "brzo".
Ako budu zaista imali hardversku podrsku za sleep resume, odnosno ako to bude radilo u praksi, ja cu biti najsrecniji Ljubomir sa ove strane Dunava.
 
Zanimljivo je sto povrsina analognog sticka ima capactitive sensor.

E6Xy-2uXsAozPgM







Evo ga i Digital Foundry tekst o Steam Deck-u, verovatno ce uskoro Richard da odradi i video snimak
 
Back
Top Bottom