• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Steam Deck

Ovo je ozbiljan hardver, neuporedivo jači hardver nego što Switch ima,
mada realno ovo treba porediti sa Switch Lite-om koji je $200 pošto ovo nema dock u pakovanju i detachible kontrolere a ne sa običnim Switch-om.

Što je najgore mislim da ni Switch 2 neće imati ovako jak hardver, mada bi trebao da ima DLSS koji će dosta značiti.
Nije ni slicno.

Ovde mozes nakaciti bilo koji dzojstik koji radi na PC-iju.
I mozes koristiti bilo koji usb -> hdmi konverter.

Kako je to isto?
 
Iako je bulky, hardver unutra je impresivan. Sto se snage tice, ovo je maltene portable PS4. GPU je u nivou prosle generacije konzola [1.6TF], CPU je jaci of PS4, samo je pitanje koliko moze struje da primi od baterije [navodno Portal 2 preko 4 sata igranja].
Switch je portable WiiU sto se snage tice [najveca razlika je mnogo vise RAM-a].

GPU je novije generacije tako da bi trebao da bude jači i što se tiče GPU-a i CPU nego PS4, jedino je sigurno memory bandwith slabiji,
LDDRP5 može da ima max oko 100 GB/s (dok najverovatnije ima oko 50 GB/s što će svakako biti bottleneck) dok PS4 ima 176 GB/s.

Switch u portable modu je nešto slično (iako ima GPU i CPU novije generacije) Wii U sa 3x više RAM memorije , ali u dock modu postaje ukupno oko 3x jači,
zato i gura Wii U igre koje su 720p u 1080p u dok modu.
 
Last edited:
Nije ni slicno.

Ovde mozes nakaciti bilo koji dzojstik koji radi na PC-iju.
I mozes koristiti bilo koji usb -> hdmi konverter.

Kako je to isto?

Kao prvo, ko je napisao da je isto?
Neko je napisao tek se sad vidi koliko je Switch precenjen, ali u suštini ovo više treba porediti sa Switch Lite ($200) a ne običnom Switch konzolom ($300).

Znači treba ti poseban kontroler (ne dolazi uz ovo). Na Switch isto možeš da kačiš druge kontrelere mada uz adapter.
Iako postoji mogučnost da se poveže na TV, zvanični dock se prodaje posebno za ovo, uz običan Switch dock ide u pakovanju i sve radi out of box.



Bar neko od velikih igraca da ozbiljnije rizikuje (Nintendo ne racunam ovde, nisu imali puno rizika obzirom na istoriju)

Nintendo najviše rizikuje, skoro svake generacije pokušavaju nešto novo/drugačije i ne idu samo sa jačim hardverom, jedino ako ne misliš jak hardver=rizik.
Mislim DS, VirtualBoy, Wii, Wii U i Switch su u suštini sve veliki rizici.
 
Last edited:
Sta ce ti dock?
Ovo bukvalno ubodes kabal i koristis dzojstik koji imas da kupis u vecem supermarketu.
A vrlo verovanto vec imas to u kuci.
Kako mozes da poredis full otvoren sistem sa zatvorenim Switch ekosistemom?



Btw skoro sigurno cu uzeti novi Switch.
Nema N/S hate ni malo.

Ali porediti ove dve stvari je apsurdno.
 
Sta ce ti dock?
Ovo bukvalno ubodes kabal i koristis dzojstik koji imas da kupis u vecem supermarketu.
A vrlo verovanto vec imas to u kuci.
Kako mozes da poredis full otvoren sistem sa zatvorenim Switch ekosistemom?



Btw skoro sigurno cu uzeti novi Switch.
Nema N/S hate ni malo.

Ali porediti ove dve stvari je apsurdno.

Tek kasnije videh da ti u stvari zvanični dock (koji se prodaje posebno) ne treba za povezivanje sa TV-om, da može uz dodatne kablove.
Džojstik je svakako dodatni trošak ako igraš na TV-u i ne ide uz pakovanje, iako većina ljudi koji bi kupili ovo ima neki džojstik kući..

Neko je napisao tek se sad vidi koliko je Switch precenjen, moja poenta (pre nego što sam skapirao da može i bez docka na TV da se kači) je da više treba porediti sa Switch Lite ($200) a ne običnom Switch konzolom ($300), pošt Switch Lite je u suštini isti hardver kao veći Switch samo bez doka, detachible JoyCona i mogućnost povezivanja na TV.

Naravno da se mogu porediti iako ima očiglednih razlika između njih, i jedno i drugo su hibridni dedicated gaming uređaji (handheld/TV).
 
To je i moja poenta, ovo je neuporedivo jači a i noviji hardver nego što Switch ima.
 
Pa ono ne znam koliko je ovo hibrid s obzirom da ti treba samo kabl da ga povežeš na TV, ne zavisi od docka da bi imao bolje performanse na TV-u. To su mogli i PSP i Vita.
 
Nintendo najviše rizikuje, skoro svake generacije pokušavaju nešto novo/drugačije i ne idu samo sa jačim hardverom, jedino ako ne misliš jak hardver=rizik.
Mislim DS, VirtualBoy, Wii, Wii U i Switch su u suštini sve veliki rizici.
Ako ti mislis da N najvise rizikuje a ja mislim da nisu imali puno rizika vec preko 10 godina, poznavajuci diskusije na forumima sumnjam da cemo naci zajednicki zakljucak, al eto. Ne nije jak hardver=rizik mada bi za N to i bio pravi rizik, ubaciti skrnavu vibraciju koja vise nervira nego sto ima svrhu, ili odvojivi sitni joyconi sa hardverskim manama. Ostalo ziherastvo:

- drze se provjerene formule konstantno,
- jasnu populaciju targetuju,
- cinjenica je da se N kupuje najvise zbog 1st party igara, znaci sigurica, za sada
- imaju etabliran set karaktera (totalno operisani ljudi od gaminga znaju za Zeldaru i Maria, kad vide na polici odmah balave iz nekog razloga),
- novi IPjevi na kapaljku,
- hardver je uvjek bare minimum, em jeftinije, em bi ih jaci hardver doveo do situacije da moraju razviti ozbiljnije IPjeve, znaci rizik,
- njihovi hardverski rizici se najvise svode na gimmick funkcionalnosti, od wiija pa na dalje
- nesposobni za (ili ne zele) krsten online,
- cijene igara govore sta su krave muzare, sve tradicionalni naslovi drze cijenu,

Switch je dobra konzola kao takva i ja sam srecan sto je imam ali da je to Nintendov veliki rizik nikako ne mogu da se slozim. U svakom slucaju zelim vise kompanija, koje ce da rizikuju i nude dobre uredjaje i dobre igre. Nintendu skidam kapu za druge stvari.
 
Pa ono ne znam koliko je ovo hibrid s obzirom da ti treba samo kabl da ga povežeš na TV, ne zavisi od docka da bi imao bolje performanse na TV-u. To su mogli i PSP i Vita.

Pitanje je, ne znam kako sad tačno radi na TV-u, da li je ista rezolucija kao što je rezolucija ekrana, da li možda preko zvaničnog doka ima jače performanse (pošto ne mora da se vodi računa o trajanju baterije).

Dock za Switch ne daje jači hardver, već jedino GPU radi na jačim klokovima i onda igre rade na jačim rezolucijama na TV-u nego u handheld modu,
a pošto se dock kači na struju ne mora da se vodi računa o trajanju baterije, plus što se Joy Cony-i skinu i mogu se koristiti na TV-u (ne mora posebno da se kupuju).
 
Steam Deck ima display kontroler od RDNA2. Podrzava do 8K60 / 4K120 na eksternom ekranu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
 
Jedina stvar koja mi se za sad ne sviđa je što toliko ide u širinu, ne kapiram što im treba toliko prostora levo i desno od ekrana.
Šta je spakovano tu?
 
8K @60Hz or 4K @120Hz. DisplayPort je DisplayPort, nema tu propietarnih gluposti. Sigurno da će na bateriji klokovi biti niži.
Steam Deck ima display kontroler od RDNA2. Podrzava do 8K60 / 4K120 na eksternom ekranu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Onda uz Steam Deck radi kao hibrid konzola pošto radi drugačije nego u handheld modu.



Ako ti mislis da N najvise rizikuje a ja mislim da nisu imali puno rizika vec preko 10 godina, poznavajuci diskusije na forumima sumnjam da cemo naci zajednicki zakljucak, al eto. Ne nije jak hardver=rizik mada bi za N to i bio pravi rizik, ubaciti skrnavu vibraciju koja vise nervira nego sto ima svrhu, ili odvojivi sitni joyconi sa hardverskim manama. Ostalo ziherastvo:

- drze se provjerene formule konstantno,
- jasnu populaciju targetuju,
- cinjenica je da se N kupuje najvise zbog 1st party igara, znaci sigurica, za sada
- imaju etabliran set karaktera (totalno operisani ljudi od gaminga znaju za Zeldaru i Maria, kad vide na polici odmah balave iz nekog razloga),
- novi IPjevi na kapaljku,
- hardver je uvjek bare minimum, em jeftinije, em bi ih jaci hardver doveo do situacije da moraju razviti ozbiljnije IPjeve, znaci rizik,
- njihovi hardverski rizici se najvise svode na gimmick funkcionalnosti, od wiija pa na dalje
- nesposobni za (ili ne zele) krsten online,
- cijene igara govore sta su krave muzare, sve tradicionalni naslovi drze cijenu,

Switch je dobra konzola kao takva i ja sam srecan sto je imam ali da je to Nintendov veliki rizik nikako ne mogu da se slozim. U svakom slucaju zelim vise kompanija, koje ce da rizikuju i nude dobre uredjaje i dobre igre. Nintendu skidam kapu za druge stvari.

Pošto je ovo totalno druga tema, poslao sam ti odgovor na PP, pa tamo možemo nastaviti diskusiju.
 
Last edited:
Jel koristio neko handheld ranije koji je ovoliko težak? Nešto se plašim oko ergonomije jer je bucko, sve ostalo je cakum pakum.
 
Jedina stvar koja mi se za sad ne sviđa je što toliko ide u širinu, ne kapiram što im treba toliko prostora levo i desno od ekrana.
Šta je spakovano tu?

To mi je u stvari najbolji deo konzole.
Palcevi ti nece biti zgrceni kao da su analog i pads ispod drugog.
 
I meni je ovo super koncept mada ga ne vidim kao konkurenciju Switchu zbog N 1st igara najvise.Vecina nas vec ima 100+ steam igara u katalogu tako da ovde nece biti nikakvog ulaganja osim u sam HW plus cesto dobri popusti na Steamu.Samo kako cu igrati AoE2 i C&C dok cekam satima\danima na novi pasos :D

Iskreno mene tu najvise brine ergonomija uredjaja,da li izaziva bolove u rukama posle duzih sesija.Recimo od n2ds xla me uzasno bole zglobovi vec posle sat vremena.
 
Last edited:
Back
Top Bottom