• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

General Comics Thread (Šta čitate i preporuke)

Pricalo se o tome na forumima i na par domacih yt kanala prosli mesec.
Pocelo je kada je Golconda izdavac blokirala i zapretila striparnicama iz srbije tuzbom ukoliko budu prodavali jedan Fibra album koji su i oni izdali u isto vreme.
Taj album se nije pojavio ovde u prodaji ali postoji stvar je malo specificna zato sto je Fibra kupila prava samo za teritoriju HR a ne i prava za HR jezik i za sve teritorije.
Znaci ako neko kupi prava za odredjeni jezik ali za ceo svet na Tom jeziku tada niko ne moze da ih blokira niti zabrani prodaju stripa u Srbiji npr....
Odavno bi Veseli Cetvrtak blokirao sva Libellus i Ludens HR Bonelli izdanja u Srbiji da moze ali oni imaju medjunarodna prava za te stripove.
Postoji rasprava o tome na stripovi.com i yt kanalu Bradaz.
 
Ma znam, vidio sam i tamo neke isječke, ali sve je razbacano, tu i tamo neka informacija čija vjerodostojnost je upitna i tako pa reko možda je netko uspio rekonstruirati cijelu priču :D
 
Priča se da nekakvo Udruženje izdavača iz Srbije ima želju blokirati kompletnu prodaju Fibrinih izdanja u Srbiji. Je li netko od vas možda čuo nešto više o tome?

Lakse je kukati , nego izbaciti kvalitetno izadnje stripa kao sto Fibra radi.
 
U utorak, 27. 12. u 19h u Kulturnom centru Grad (na spratu) biće predstavljena monografija "Arhetip" Petra Meselžije, slikara, ilustratora i autora stripova.
Monografije "Arhetip - Umetnost Petra Meseldžije", objavljena u izdanju izdavačke kuće System Comics izbor je Petrovih slika nastalih u poslednjih trideset godina. Na promociji će govoriti David Vartabedijan, grafički dizajner, Igor Marković, urednik IK System Comics i autor Petar Meseldžija.
Ulaz je besplatan.
***
"Petrov specifičan doprinos ogleda se u tome što nije napustio vrednosti naše tradicije, pa je njegov umetnički opus spona između nacionalnog duha i zapadne popularne kulture.
On je uspeo da u svojim slikama inkorporira širok raspon uticaja, od Paje Jovanovića, Uroša Predića, Frenka Frazete do Alana Lija, ali i mnogih drugih... Petar je uvek težio autorskoj samostalnosti, želeo je da dođe do sopstvenih spoznaja kroz teme koje ga podstiču na pisanje i slikanje.
Jedna takva tema se posebno ističe. Radi se o arhetipu heroja i njegove avanture. U pitanju je kulturološko-psihološki fenomen prisutan u kolektivnoj svesti čovečanstva. Iako je univerzalan po karakteru, tj. primenjiv na svakog od nas, budući da u suštini govori o putu otkrivanja prave prirode čoveka, posebno je značajan za umetnike. Mi, takođe, prolazimo kroz faze herojske avanture mitskih razmera dok se prepuštamo neizvesnom putovanju od ideje, skice, brojnih studija, podslikavanja, kroćenja boje, pa do povratka kući sa par ožiljaka. Zatim nastupa osećaj da smo malo bolje upoznali svoju pravu prirodu.
Ako imamo sreće da na tom putu naiđemo na arhetip mudraca, onda smo pošteđeni frustrirajućeg lutanja. Za mnoge kolege Petar Meseldžija je upravo taj prijatelj mudrosti."
Dragan Bibin320400716_3326018717726469_7386136707787482592_n.jpg
 
Ne pišem baš često osvrte, ali sad sam složio jedan kratki osvrt za stripovi.com pa kopiram i ovdje:



Ducks: Two Years in the Oil Sands
Kate Beaton, Drawn & Quarterly, 2022.

Vjerojatno najpoznatija po svojem humorističnom (web)stripu "Hark! A Vagrant", Kate Beaton se s "Patkama" okušala u formi memoara, gdje na nešto više od 400 stranica, u svom prepoznatljivom grafičkom stilu, ali u ozbiljnijem i melankoličnijem tonu, crta i piše o svojim iskustvima života i rada u postrojenjima eksploatacije naftnog pijeska "Athabasca oil sands" u pokrajini Alberti, Kanada. Porijeklom iz pokrajine Nove Škotske, s otoka Cape Breton u Atlantskom oceanu, koji je bogat prirodnim ljepotama, ali nažalost siromašan ekonomskim prilikama, Beaton je bila svjesna da će, kao i mnogi u njezinom okruženju, morati napustiti dom u potrazi za poslom. Pod velikim pritiskom studentskih dugova, Beaton napušta obitelj i odlazi kao "gastarbajter" na drugi kraj kontinenta, gdje se zapošljava u kompaniji Syncrude, jednom od najvećih svjetskih proizvođača nafte iz naftnog pijeska/bitumena. Isprva radi kao "Tool Crib Attendant", osoba koja vodi inventar alata te ih distribuira radnicima, no tijekom svog dvogodišnjeg boravka u naftnim pijescima radit će i na drugim uredskim poslovima.




Patke iz naslova simboliziraju pogubne ekološke posljedice eksploatacije naftnog pijeska, pozivajući se na nerijetke slučajeve pomora čitavih jata pataka, koje su imale nesreću sletiti u jedno od toksičnih umjetnih "jezera" nastalih kao nusprodukt ekstrakcije nafte iz naftnog pijeska.



Povezano s tim, zanimljiv je dizajn korica knjige (ispod zaštitnog omota): s prednje strane vidi se samo stilizirana patka u letu, a izrađena je od obojane folije na kojoj se boje prelijevaju pod svijetlom i različitim kutevima gledanja te na taj način evociraju efekt prolivenog ulja na vodi. Zgodan detalj.



Kad smo kod ekoloških posljedica, ima još jedna upečatljiva scena gdje Beaton sreće polupitomu tronogu lisicu, koja je po svemu sudeći nogu izgubila motajući se oko opasne mašinerije rudnika.


Koliko god su ekološke reperkusije naftne industrije bitna komponenta ove priče, ipak je u centralnom fokusu osobno autoričino iskustvo života i rada u jednoj takvoj izoliranoj i nepristupačnoj sredini. Taj osjećaj izolacije i samoće, od kojega pate svi radnici, za nju osobno, kao 21-godišnju djevojku, dodatno je potenciran činjenicom da je u okruženju pretežito muških radnika (omjer muških i ženskih radnika je otprilike 50:1). Beaton tako, uz sve ostale poteškoće koje rad u jednom takvom kampu nosi sa sobom, na dnevnoj bazi mora trpiti seksualno uznemiravanje od strane velikog broja svojih muških "kolega". To je nešto čime se nije navikla nositi (daleko od toga da se na tako nešto treba naviknuti i prihvatiti kao nešto "normalno"), jer u "civiliziranijem" okruženju nije bila meta takvog ponašanja. No, čini se da u radnim kampovima Sjeverne Alberte vrijede drugačija pravila, a neke inhibicije u obrascima ponašanja koje su često dosta niske i u "stvarnom svijetu", kako ga radnici u kampovima zovu, ovdje su još niže ili ni ne postoje. U tom aspektu su me Patke podsjetile na Wind River (2017), odličan neo-western Taylora Sheridana, gdje radnici na naftnoj bušotini u snijegom i ledom okovanom Wyomingu, siluju i ubiju mladu indijanku iz obližnjeg rezervata Wind River. Činjenica da su domorodačke žene i djevojke, kako u SAD-u tako i u Kanadi, vrlo često žrtve seksualnog nasilja oko sličnih radnih kampova, nije promakla autorici i to je nešto što direktno spominje u pogovoru Pataka. Ipak, Patke su njezina priča i iako stvari nisu toliko eskalirale kao u Wind Riveru, uznemiravanje nažalost nije ostalo ni samo u verbalnoj domeni. Posebno mi je upečatljiva sljedeća scena i ovaj prazan hodnik na drugoj slici:





Unatoč svemu, Beaton ima veliku razinu empatije za radnike u radnim kampovima poput onog u kojem je ona radila. Velika većina njih su bili normalni, pristojni ljudi. No, dosada, izolacija, usamljenost, stres, depresija, težak fizički rad u teškim uvjetima, ovisnost o kokainu i drugim drogama, narušeno fizičko i mentalno zdravlje, sve su to faktori koji se ne mogu zanemariti, a koje je industrija nažalost gurala pod tepih, umjesto da osigura resurse u kampovima za nošenje s tim problemima. Kako i sama autorica zaključuje, naravno da je u takvim uvjetima, gdje dodatno muškarci brojčano nadmašuju žene 50 naprema 1, samo pitanje vremena kada će doći do seksualnog nasilja. Čak su i mnogi pristojni ljudi, koje je Beaton upoznala u Alberti, neminovno promijenjeni životom u takvom okruženju. Autorica pri kraju memoara povlači zanimljivo pitanje: bi li se i u kolikoj mjeri muškarci iz njezine vlastite obitelji promijenili životom i radom u takvom kampu pod istim uvjetima? Naravno da Beaton vjeruje da bi njezin vlastiti otac ostao normalan i pristojan čovjek, kakav je, ali svejedno joj je neugodno razmišljati o tome.




Može li itko stvarno izaći neokrnjen iz naftnih pijesaka Sjeverne Alberte?

 


Monsters
Barry Windsor-Smith, Fantagraphics, 2021.

Monsters je najnovija knjiga strip autora Barryja Windsora-Smitha nakon više od desetljeća, s time da je knjiga sama po sebi u nastajanju više od 35 godina. Začeci ideje Monstersa sežu u 1984. godinu u obliku kratke priče o podrijetlu Hulka, koja je u svom originalnom obliku, nažalost (ili na sreću), bila odbijena od strane tadašnjeg uredništva Marvela. BWS-ova revizija Hulkove prošlosti je naime uključivala tešku traumu iz djetinjstva, uzrokovanu zlostavljanjem, koja je dala jednu drugačiju psihološku dimenziju Hulkovom bijesu. Kako bi ostvario svoju viziju, BWS je inzistirao na korištenju, iz perspektive tadašnjeg strip izdavaštva, vulgarnih riječi (koje je trebao izgovarati Bannerov pijani i paranoični otac koji ga je zlostavljao), a koje su ipak po BWS-ovim vlastitim zaključcima bile komparativno blage u odnosu na tadašnje standarde drugih medija kao što su film ili televizija (izrazi kao "Goddam", "Bitch", "Hell", "Slut"). Iako je nešto kasnije Marvel objavio bitno izmijenjenu i razvodnjenu verziju priče o podrijetlu Hulka, iz pera Billa Mantloa (Incredible Hulk #312), sjeme Monstersa se nastavilo razvijati i rasti u umu Barrya Windsora-Smitha iduća tri i pol desetljeća te je napokon ugledalo svijetlo dana 2021. godine u izdanju Fantagraphicsa u obliku grafičkog romana dugačkog preko 360 stranica. Malo je za reći da se ovdje radi o iznimno ambicioznom, ali prije svega osobnom, strastvenom, autorskom djelu (BWS je sam pisao priču, crtao, upisivao tekst) koje kao takvo, sa svim svojim prednostima i manama, stoji kao spomenik nepokolebljivoj umjetničkoj viziji i predstavlja krunu (mogli bi reći i magnum opus) Windsor-Smithove dugogodišnje karijere.

BWS je široj publici vjerojatno najpoznatiji po svojem nekonvencionalnom doprinosu stripovskoj adaptaciji Conana barbarina (Marvel) s početka '70-ih, no za Monsters je važnije spomenuti priču o Wolverineu, Weapon X, koju je za Marvel BWS napisao i ilustrirao 1991. godine. Paralele i sličnosti između čudovišta s naslovnice Monstersa i Wolverinea iz Weapon X su i više nego očite: oboje su mladi muškarci s margine društva uvučeni u tajne vojne eksperimente koji su ih sveli na deformirana Frankensteinska stvorenja bez gotovo ikakve čovječnosti. Kad smo kod Frankesteina, u moderno doba često zaboravljeni originalni podnaslov romana Mary Shelley, "Moderni Prometej", BWS je iskoristio kao naziv za nacistički tajni projekt (Projekt Prometej) koji se nakon WW2 nastavio odvijati s druge strane Atlantika pod pokroviteljstvom američke vojske te je, u jeku hladnog rata i sukoba u Vijetnamu, rezultirao stvaranjem (jednog od) čudovišta iz Monstersa. Unatoč određenim fantastičnim elementima, Monsters je ipak prije svega humana i bolno stvarna priča o obitelji koja je postepeno razorena obiteljskim nasiljem te rezultirajuća fizička i psihička trauma s kojom je dijete, kao primarna žrtva tog nasilja, kasnije moralo odrastati. Jasno je to odmah iz prvih nekoliko panela Monstersa, gdje je vrlo grafički prikazano kako majka u zadnji tren spašava malodobnog sina Bobbyja od sigurne smrti od strane njegovog vlastitog oca, koji ga je tako snažno pretukao da će jadno dijete ostati slijepo na jedno oko.




Ono što je također odmah jasno, a što je implicirano i samim naslovom Monsters (dakle čudovišta, u množini), je da je Bobbyjev otac, Tom Bailey, samo prvo u nizu čudovišta, što doslovnih, što figurativnih, s kojima će nas BWS upoznati u svojoj knjizi. Način pripovijedanja je nelinearan i raspodiljen je između nekoliko vremenskih razdoblja te prati nekoliko generacija likova, što na neki način i pristaje knjizi koja je i sama po sebi bila u nastajanju preko tri desetljeća. Tako nakon uvodne mučne scene obiteljskog nasilja skačemo 14 godina u budućnost, gdje Bobby, sada odrastao, ali očito bez ikakvog cilja u životu te i dalje opterećen traumom iz djetinjstva, pokušava pristupiti vojsci i tako slijediti stope svog oca (inače veterana WW2). Tako upoznaje narednika Eliasa McFarlanda, koji u njemu, skitnici s margine društva bez obitelji i prijatelja, prepoznaje idealnog kandidata za tajni vojni projekt Prometej te ga predaje u ralje nemilosrdnog medicinskog eksperimenta koji će njegovo tijelo transformirati do neprepoznatljivosti u eponimsko čudovište. Bobby postaje pasivan promatrač, a radnja u fokus stavlja nekoliko likova koji, svatko na svoj način, ali naposlijetku jednako bezuspješno, pokušavaju spasiti Bobbyja.




Jedan od tih likova je narednik McFarland, koji vrlo brzo počinje osjećati grižnju savjesti zbog svoje umješanosti u nečovječne eksperimente Projekta Prometej. S McFarlandom BWS također uvodi i drugi značajan fantastični element priče, a to je da neki članovi McFarlandove obitelji (on sam, njegov otac, baka pa i njegova mlada kćerka) imaju određene nadnaravne psihičke sposobnosti. McFarland je crnac pa se radi o klišeiziranom tropu "magičnog crnca", arhetipu koji se često pojavljuje u romanima Stephena Kinga (npr. John Coffey in Zelene milje ili Dick Hallorann iz Isijavanja), no i u mnogim drugim fikcionalnim djelima (filmovima, serijama itd.). Upravo zahvaljujući toj nadnaravnoj sposobnosti, McFarland osjeća neku čudnu povezanost s Bobbyjem te odlučuje riskirati svoj vlastiti život ne bi li ga spasio. Iako McFarland stiže prekasno, svejedno uspijeva osloboditi Bobbyja, koji je sada već transformiran u čudovište, te bježi s njim iz laboratorija. U jednoj od rijetkih akcijom nabijenih scena potjere, McFarland bude ubijen, no Bobby ipak uspije pobjeći. Misleći da su u eksploziji ubili i čudovište, vojnici obustavljaju potragu, a Bobby nekako uspije dospijeti u kuću u kojoj je odrastao. Ovdje počinje druga velika cjelina Monstersa, gdje Bobby nijemo promatra duhove prošlosti koji polako i do u detalje bolno rekonstruiraju dezintegraciju njegove obitelji koja je na koncu i dovela do njegove tragedije.




Radnja sada skače u prošlost i prenosi se iz perspektive Bobbyjeve majke, Janet Bailey, u formi njezinih dnevničkih zapisa. Saznajemo da je njezin voljeni muž, Tom Bailey, bio u Njemačkoj za vrijeme WW2, gdje je u američkoj vojsci služio kao tumač/prevoditelj. Nažalost, Tom Bailey koji se vratio iz rata nije ni približno isti kao Tom Bailey koji je u rat otišao. Umjesto dragog čovjeka koji je volio svoju ženu i sina više od svega, Tom se vratio kao neprepoznatljivo grub, hladan, odsutan, paranoičan i postepeno sve nasilniji čovjek, kako prema Janet tako i prema malom Bobbyju. Drastičnim usporavanjem tempa radnje, BWS kod čitatelja stvara osjećaj beznađa, jer dnevnički zapisi koje stavlja čitatelju na uvid, polako, ali sigurno i gotovo nemilosrdno vode prema tragičnom kraju kojega smo od početka svjesni. BWS vrlo efektno koristi rukopis u dnevničkim zapisima kako bi grafički dočarao Janet i njezino duhovno stanje. U početku je rukopis uredan, no kako Janet postaje svjesna Tomove psihoze te kako se povećava razina njezine vlastite tjeskobe i nervoze, tako i rukopis postaje sve neuredniji i teže čitljiv. Janet se ovdje profilira kao defakto glavna protagonistica cijele priče, no unatoč svim svojim pokušajima da spasi sebe i sina, u konačnici ne uspijeva pronaći izlaz iz te bezizlazne situacije.






U zadnjoj etapi Monstersa, u još jednom skoku u prošlost, ovaj put iz perspektive Bobbyjevog oca Toma, saznajemo što je dovelo do njegove vlastite transformacije u čudovište koje se potom vratilo kući i uništilo svoju vlastitu obitelj. On je bio jedan od prvih Amerikanaca koji su nabasali na nacističke koncentracijske logore i vidio užase kojima su bili podvrgnuti prvenstveno Židovi i Romi. Konkretno, Tom je pronašao baš logor u kojem se provodio tajni nacistički Projekt Prometej, a stvari koje je tamo vidio ostavile su na njega toliko snažan dojam da se očito nikada nije uspio oporaviti. Tu saznajemo i podrijetlo glavnog negativca i moglo bi se reći jedinog pravog čudovišta cijele priče, nacističkog časnika Friedricha, čija su bolesna spletkarenja glavni izvor svih kasnijih tragedija. Samo finale je najslabija karika cijele priče, gdje McFarlandova kćerka pomoću svojih nadnaravnih telepatskih moći, kao deus ex machina, poklanja sretan završetak Bobbyju i njegovoj majci, ako ne u fizičkom, a onda barem u duhovnom svijetu. Takav završetak mi djeluje malo previše jeftino i antiklimaktički, no bez obzira na sve ne umanjuje sve ono dobro što je tome prethodilo. Još jednom, svi fantastični elementi zapravo nisu toliko bitni. Ovo je priča o obiteljskoj tragediji, obiteljskom nasilju i traumi, o užasima rata i njihovom razarajućem utjecaju godinama/desetljećima nakon formalnog završetka rata, o apatičnom društvu koje je bilo svjesno što se događa u Bobbyjevom domu, ali nije poduzelo ništa da to spriječi.



Do sada praktički nisam ni jednom riječi spomenuo BWS-ov crtež, a upravo je taj crtež možda i najjača karika cijelog ovog djela, ona magična spona koja povezuje sve u jednu koherentnu cjelinu. Čini se kao da BWS svakom kadru pridaje jednaku važnost te jednakom mukotrpnom predanošću šrafira likove u prvom planu, kao i sporedne likove i objekte u pozadini. Doslovno možete otvoriti bilo koju od oko 360 stranicu Monstersa i diviti se svakoj crtici, svakoj liniji, svakoj crnoj i bijeloj površini koju je BWS majstorski stavio na papir. Na poleđini knjige je Monsters opisan kao "tour de force vizualnog pripovijedanja" i to u ovom slučaju stvarno nije samo neka jeftina opaska koja bi kupca trebala uvjeriti da nije uzalud bacio novac. Rijetko kada se vidi ovako konzistentno kvalitetan crtež od početka do kraja, pogotovo kada se uzme u obzir relativno dugačak period u kojem je djelo nastajalo.




 
Prelep opis i hvala što si podelio neke od tabela. Koliko je meni poznato mislim da Komiko radi na prevođenju i izdavanju ove novele kod nas.
Tnx, doduše nije spoiler free tako da se pazite kod čitanja :D

Zar nije Makondo najavio izdavanje Čudovišta?
 
Jel ima neko preporuku za policu za stripove, poceo sam da redjam stripove po podu?

Vecina stripova koje imam su A4 HC integrali u izdanju Darkvuda, Carobne knjige, Belog puta itd.

Da li su Ikea Billy police dobre za stripove ako je neko kupovao?
 
Jel ima neko preporuku za policu za stripove, poceo sam da redjam stripove po podu?

Vecina stripova koje imam su A4 HC integrali u izdanju Darkvuda, Carobne knjige, Belog puta itd.

Da li su Ikea Billy police dobre za stripove ako je neko kupovao?
Yep, ja imam dosta Billy polica. Preporučio bih ti one koje su od 40cm širine. One koje su široke 80cm se saviju pod težinom.
 
^ potpisujem , imam Billy policu od 80cm i da savijabse posle nekog vremena. Moram da razmisljam kako redjam. Ali da preporuka za billy police dobre su i jeftine.
 


The Strange Death of Alex Raymond
Dave Sim i Carson Grubaugh, Living the Line, 2021.

Alexander Gillespie Raymond Jr., poznatiji jednostavno kao Alex Raymond, je jedan od najvećih strip crtača svih vremena. Likovima poput Flash Gordona i Rip Kirbyja, koje je crtao u svom prepoznatljivom realističnom stilu, ostavio je neizbrisiv trag u devetoj umjetnosti. Njegov ogroman utjecaj u stripu, ali i šire, koji je bio osjetan i za vrijeme njegovog života, nije jenjao niti nakon njegove smrti (primjerice George Lucas ga je naveo kao veliki utjecaj za stvaranje Star Warsa). Nažalost, umro je relativno mlad, sa svega 46 godina. Vozio je prijateljev sportski automobil kada je izgubio kontrolu nad vozilom, zabio se u drvo i na mjestu poginuo. Ništa naizgled nije čudno u toj smrti, samo još jedna tragična prometna nesreća, ni prva ni zadnja. Moglo bi se reći da postoji određena kozmička poezija u činjenici da je čovjek preživio drugi svjetski rat, u kojem je i aktivno sudjelovao, da bi na kraju poginuo na pitoresknim cestama Connecticuta, no život često piše takve i slične priče. Postojale su razne špekulacije o razlozima nesreće (primjerice da je Raymond počinio samoubojstvo ili da je greškom pritisnuo papučicu gasa umjesto kočnice i sl.), no na kraju dana činjenice i dalje ostaju poprilično jednostavne: vozio je automobil, sletio s ceste, zabio se u drvo i poginuo. Ima li onda išta čudno u toj Raymondovoj smrti? Ako ovo pitanje pitate kanadskog strip autora Davea Sima, odgovor je definitivno da. Čak štoviše, Sim je potrošio više od deset godina svog života, pri tome žrtvujući i svoje vlastito zdravlje, ne bi li u konačnici 2021. godine, uz pomoć umjetnika Carsona Grubaugha, objavio grafički roman naslova "The Strange Death of Alex Raymond" (SDOAR u nastavku).



Prije nego što nastavimo, treba reći i par riječi o Daveu Simu. Ovaj legendarni strip autor je najpoznatiji po svojem samostalno objavljenom strip serijalu Cerebus, kojeg je počeo objavljivati 1977., a dovršio 2004. godine nakon 300 sveščica i 6000 stranica objavljenog materijala. Cerebus je započeo kao parodija Conana barbarina, no s vremenom je serijal evoluirao i počeo se baviti čitavim nizom drugih ozbiljnijih i ambicioznijih tema, kao što su politika ili religija, tako da je glavni lik, inače antropomorfni mravojed, napredovao od barbarina preko premijera pa sve do pape! Slično transformacijama kroz koje je prolazio njegov mravojed Cerebus na stranicama istoimenog stripa i Sim je prolazio kroz vlastite transformacije u stvarnom životu. Na početku karijere Sim je bio deklarirani ateist i vodio je poprilično neuredan život, ispunjen alkoholom i drogama, što je eskaliralo i hospitalizacijom (nakon što je počeo konzumirati ogromne količine LSD-a). Moguće da je upravo pod utjecajem LSD-a došao na ideju pretvaranja Cerebusa u serijal od ni više ni manje nego 300 nastavaka koji će opisati čitav život glavnog lika do njegove smrti, što je definitivno sumanuta ideja ako se uzme u obzir da se radi o projektu kojega je Sim samostalno objavljivao. Kako god se okrene, Cerebus se pokazao iznimno uspješnim, kako u umjetničkom, tako i u financijskom smislu, a Sim je postao šampion nezavisne scene i samostalnog izdavaštva. Stalnim eksperimentiranjem u sadržaju i formi, Sim je zajedno sa svojim partnerom Gerhardom (nakon 65. nastavka), koji je maestralno crtao pozadine u kadrovima stripa uz nevjerojatnu razinu detalja, definitivno dosta dugi period vremena stvarao sigurno jedan od vizualno i narativno najzanimljivijih stripova na američkoj strip sceni. S vremenom je Sim, koji je u međuvremenu od razuzdanog ateista postao predani vjernik (definirao je neki svoj vlastiti sustav vjerovanja temeljen na sve tri najveće abrahamske religije uz, čini se ipak, najveći utjecaj Islama), sve više počeo koristiti Cerebus kao platformu za iznošenje svojih osobnih razmišljanja o društvenim pitanjima. Malo je za reći da su ta razmišljanja nerijetko bila najblaže rečeno "kontroverzna", čime je Sim postepeno otuđio ogroman broj svojih dugogodišnjih čitatelja. Stvari su eskalirale u 186. nastavku, gdje je Sim po vlastitom opisu iznio svoje "anti-feminističke" stavove, koje su pak mnogi čitatelji i kritičari doživjeli kao iskaze Simove mizoginije. Bilo kako bilo, čitateljstvo Cerebusa je nastavilo opadati, što zbog autorovih stavova, što zbog sve zapetljanijih narativnih tokova, a Sim se povukao iz javnog života posvećujući se prakticiranju svojih religijskih uvjerenja i radu na Cerebusu. Moglo bi se reći da je Sim više-manje "otkazan" prije nego je to postalo popularno na modernim društvenim mrežama :D Nastavio je živjeti u relativnoj neimaštini poput nekakvog religijskog asketa i 2004. godine je napokon dovršio 300. nastavak Cerebusa. U skladu s izrekom "život imitira umjetnost" ili "umjetnost imitira život", kako god vam je drago, Sim je dočekao taj konačni 300. nastavak baš kao i sam Cerebus - osamljen, zaboravljen, nevoljen.




Nakon Cerebusa Sim nije bio nešto pretjerano produktivan. Nešto veći projekt bio mu je Glamourpuss, strip serijal koji je izlazio od 2008. do 2012. godine u 26 nastavaka. Bila je to pomalo bizarna kombinacija parodije modnih časopisa, istraživanja povijesti korištenja fotorealističnog stila crteža u stripu i Simove verzije superherojskog stripa. Upravo na stranicama Glamourpussa Sim je započeo priču o čudnoj smrti Alexa Raymonda, koju do 26. nastavka nije dovršio. Međutim, njegova opsesija onime što je započeo u Glamourpussu je samo rasla, a Sim je obećao dovršiti započeto u obliku grafičkog romana. Cijeli put do konačnog izdavanja SDOAR-a u obliku grafičkog romana bio je dugotrajan i mukotrpan. Sim je 2015. morao prestati aktivno raditi na SDOAR-u zbog jakih bolova u zglobu ruke zbog kojih nije mogao normalno crtati više od par minuta dnevno. Novce koje je dobio, prvo kao predujam od izdavačke kuće pa onda i kroz kampanje grupnog financiranja (Kickstarter) je potrošio, a SDOAR-u se nije nazirao kraj. Kada je već izgledalo da SDOAR nikada neće biti objavljen, na scenu stupa kanadski umjetnik Carson Grubaugh, koji dovršava SDOAR prema Simovim uputama. No ni tu nije kraj naizgled ukletom procesu izdavanja SDOAR-a. Naime, cijeli prvi tisak SDOAR-a je zbog greške u tiskari imao nekoliko krivo otisnutih stranica (cca 90% crteža na tim stranicama nije bilo otisnuto). Da stvar bude gora, distributer je sve te krivo otisnute knjige, umjesto povlačenja i uništavanja, poslao prema knjižarama tako da je u konačnici do nemalog broja kupaca došla tako krivo otisnuta knjiga. Među njima je i moja malenkost. Čisto da i ja cijelom ovom nizu bizarno nesretnih događaja dodam i svoj vlastiti začin: nakon što sam svom "dileru" stripova javio da mi je poslao krivo otisnutu knjigu, dobio sam ispriku i obećanje da će mi poslati ispravnu knjigu kada ju oni dobiju. Nakon nekog vremena su mi stvarno besplatno poslali novu kopiju, no kada sam počeo listati tu novu knjigu postalo je jasno da ona sada ima novi problem - korice su bile krivo postavljene u odnosu na unutarnje stranice. Drugim riječima, moja nova kopija knjige je sada bila uvezena "naopačke". U izravnom kontaktu s izdavačem sam saznao da je ovo stvarno unikatna greška i da je njemu poznat samo još jedan slučaj tako krivo uvezene knjige poput moje. Javio sam se i "dileru", koji je uz dodatne isprike poslao i treću kopiju koja je napokon bila u potpunosti ispravna. Treća sreća :)



Nezadovoljan originalnim crtežom u Glamourpussu, Sim je za potrebe SDOAR-a odlučio započeti sve iz početka. Svoje istraživanje fotorealističnog crteža, iznimno popularnog u američkom stripu polovicom 20. stoljeća, a u današnje vrijeme pomalo zaboravljenom, centrirao je oko smrti Alexa Raymonda, jednog od glavnih proponenata tog stila. Teško je opisati o čemu se radi u SDOAR-u. Službeni opis na poleđini knjige kaže: "Equal parts Understanding Comics and From Hell, Strange Death is a head-on collision of ink drawing and spiritual intrigue, pulp comics and movies, history and fiction." To je donekle točno, no odmah ću reći da je meni iskreno moja ideja o tome što bi SDOAR mogao biti, koju sam dobio na osnovu tog opisa, na kraju bolja od onoga što je SDOAR zapravo ispao.

Dio koji spominje "Understanding Comics" je meni osobno najzanimljiviji, a referira se naravno na seminalno djelo Scotta McClouda (Understanding Comics: The Invisible Art, 1993.), koje kroz medij stripa razglaba o stripu kao mediju i umjetničkoj formi, njegovim formalnim aspektima, povijesnom razvoju, itd. McCloud je koristio svoj veliki trokut stilova, kako bi klasificirao sav vizualni vokabular stripova (slike, riječi, specijalizirani simboli itd.) između tri krajnosti: "Reality" gdje je fokus na realističan prikaz stvarnosti, "Meaning" gdje je fokus na značenje iza crteža što vodi prema stiliziranom crtežu koji ne prikazuje stvarnost na realističan način, ali i dalje zadržava isto značenje (u ekstremu ta stilizacija vodi prema pisanom jeziku) i "The Picture Plane" gdje se događa čista apstrakcija i udaljavanje od bilo kakve veze s realnošću, a boje, linije i oblici postaju sami sebi svrha. Sim se u SDOAR-u fokusirao na prvi vrh McCloudovog trokuta te analizira realističan stil crteža u američkom stripu s polovice 20. stoljeća. Simova verzija McCloudovog trokuta, primijenjena na realističan stil, su tri autora koji su, svatko na svoj način, postavili temelje realističnom crtežu u mediju stripa sa svoja tri različita pristupa: Hal Foster (Princ Valiant) i "non-stylized realism", Alex Raymond (Flash Gordon i Rip Kirby) i "stylized realism" te Milton Caniff (Terry and the Pirates, Steve Canyon) i "cartoon realism". Nakon toga Sim opisuje utjecaj ove velike trojke na druge autore te kako su oni prilagodili i modificirali ta tri osnovna stila sebi i stvorili svoje vlastite stilove.





Ono što je posebno fascinantno je način na koji Sim do najsitnijih detalja reproducira panele iz stripova autora koje spominje u svojem izlaganju. Sim je kroz nebrojene sate proučavanja i vježbanja naučio crtati na način na koji su crtali Raymond, Foster, Caniff i svi ostali autori koje spominje na 300-tinjak stranica SDOAR-a, sve kako bi što bolje razumio njihove tehnike i kako on kaže njihov "metafizički" značaj u našoj povijesti. Zanemarujući nakratko Simova metafizička trkeljanja, na koja ćemo se vratiti nešto kasnije, iskoristio bih ovaj trenutak da nahvalim Simov crtež koji je stvarno maestralan. Ne da je samo "skinuo" stilove svih ovih različitih autora, nego još panele iz njihovih stripova često crta i pod različitim stupnjevima distorzije i u nekim ludim perspektivama. Te efekte bi bilo iznimno lagano postići u Photoshopu, ali nekako mi se čini da bi Simu, kojemu je fax još uvijek glavni način komunikacije s vanjskim svijetom, korištenje moderne tehnologije u tom smislu bilo "varanje". Njegovo vladanje formom stripa je neupitno, a način na koji slaže panele, poput kolaža, u kombinaciji s nevjerojatno detaljnim crtežom, čine gotovo svaku stranicu SDOAR-a u najmanju ruku vizualno impresivnom.





Osim analize različitih pravaca realističnog crteža u američkom stripu, Sim se dotiče i dosta drugih zanimljivih tema. Primjerice meni je bilo zanimljivo i kada priča (i popratnim ilustracijama podupire tu priču) o nesavršenoj reprodukciji originalnih crteža prilikom tiskanja stripova, što je problem i dan danas (ogledan primjer su loše fotografije uslikane mobitelom koje upravo gledate uz ovaj tekst :)), a pogotovo je bio problem na jeftinom novinskom papiru i s još lošijom tiskarskom tehnologijom s polovice 20. stoljeća. Tako se postavlja pitanje za koga su Raymond i ekipa mukotrpno crtali svoje detaljno šrafirane crteže, kada su se svi ti fini detalji te mikroskopski tanke i precizno nacrtane linije i crtice na kraju izgubile nesavršenim otiskom, a milijuni ljudi koji su čitali njihove stripove na kraju nisu vidjeli "pravu stvar", nego samo lošu aproksimaciju. Za relativno mali broj ljudi koji će imati pristup originalnim crtežima? Ili možda jednostavno samo za sebe? U tom aspektu je SDOAR na neki način jednim dijelom i strip o stripu, što je još jednom, meni osobno njegov najzanimljiviji aspekt.





Ono gdje se SDOAR meni počinje raspadati je kada Sim propada u vlastite metafizičke zečje rupe, u koje pokušava svom silom povući i čitatelja. Ono što počinje kao neka Simova verzija detektivske analize Raymondove nesreće i okolnosti koje su do nje dovele, vrlo brzo prerasta u metafizičku sferu i divergira u sve luđe i luđe teorije zavjera. Teško je ovdje ne prisjetiti se slavne scene iz serije "It's Always Sunny in Philadelphia" gdje lik Charlie na slično opsesivan način "teoretizira" o (ne)postojanju osobe po imenu "Pepe Silva". Prema kraju postaje stvarno teško pratiti sve niti koje je Sim razvukao između čitavog niza slučajnih događaja ne bi li "dokazao" da iza Raymondove nesreće postoji nešto više od onoga što "obična" logika može objasniti. U neku ruku je i taj dio interesantan, ako se interpretira kao struja Simove svijesti, jer daje uvid u jedan specifičan primjer divergentnog razmišljanja dovedenog do ekstrema. Jedna metafizička veza je ipak i više nego očigledna: način na koji je Sim uništio svoju vlastitu karijeru od koje je ostala samo olupina, metafizički evocira prometnu nesreću kojom je naprasno završena Raymondova karijera.




Doprinos Carsona Grubaugha je otprilike zadnjih 50-tak stranica koje je Grubaugh napravio prema Simovim uputama. Ako sam dobro shvatio, Grubaugh je također autor i male priče unutar priče, vanjskog meta sloja SDOAR-a koji se odvija između pojedinih poglavlja knjige, a prati mladu zaposlenicu strip knjižare "Local Heroes" u Ontariju, Kanada (ta strip knjižara inače stvarno postoji). Ona pronalazi taj neki čudan strip "The Strange Death of Alex Raymond" koji zapravo ne bi trebao postojati i počinje ga čitati, sveščicu po sveščicu. U konačnici nije baš pretjerano jasno koja je bila svrha njezinog uključivanja u konačnu verziju SDOAR-a, što je priznao i sam Grubaugh zadnjim panelom u knjizi :) Kako god, na kraju krajeva, čak i s tih Grubaughovih 50 stranica na kraju, čini se da SDOAR zapravo nije završen i dosta stvari je tu ostalo nedorečeno i nerazjašnjeno, ako ih je uopće moguće razjasniti. No možda i bolje da je tako.





Što god mislili o Simu, ne može se poreći njegov ogroman značaj za medij stripa. Međutim, SDOAR je teško preporučiti. S jedne strane se radi o neupitnom vizualnom remek-djelu, no s druge strane imamo naraciju koja brzo divergira prema apsolutnom neredu te pri tome, što je i donekle tužno, dokumentira stanje uma jednog "ludog genija". Oni koji mogu odvojiti umjetnika od njegove umjetnosti (što je kod Sima itekako potrebno), u SDOAR-u će naći puno zanimljivih stvari, pogotovo ako ih zanima povijest stripa i uživaju u crtežu Alexa Raymonda, Hala Fostera, Miltona Caniffa i ostalih velikana.

 
Last edited:


The Puma Blues: The Complete Saga in One Volume
Stephen Murphy i Michael Zulli, Dover, 2015.

Priča o Puma Bluesu započinje krajem 80-tih godina prošlog stoljeća, kada su Stephen Murphy (scenarij) i Michael Zulli (crtež) upoznali Davea Sima u jednoj maloj lokalnoj striparnici. Kako Zulli kaže u jednom intervjuu, bilo je to doba "divljeg zapada" u američkom stripu. Nezavisna scena je cvjetala, a pojedinci su uspješno samostalno izdavali svoje autorske uratke te su na tržište, zasićeno superherojskim avanturama, uspijevali plasirati čitav niz, ako ništa drugo onda barem drugačijih i već samim time interesantnih naslova. Nije čudno što su Murphy i Zulli donijeli Pumu, svoj prvi stripovski uradak, upravo u Simove ruke, koji je s Cerebusom i svojom nezavisnom izdavačkom kućom Aardvark-Vanaheim u to doba bio jedan od predvodnika tih nezavisnih stripaških "odmetnika" odlučnih da publici pokažu u kojim sve smjerovima strip može rasti i cvjetati kao medij i umjetnička forma.



Čim je vidio Zullijev crtež, Sim je bez puno razmišljanja prihvatio pomoći našem dvojcu dovesti Pumu u ruke i pred oči čitatelja. Pod njegovom izdavačkom palicom izdano je 17 brojeva Puminog bluesa, no tada je nažalost Puma postala kolateralna žrtva Simovog obračuna s distributerom (Diamond Comics), koji je odbio nastaviti promovirati i distribuirati Pumu zbog toga što je Sim odlučio ne koristiti njihove usluge za distribuciju jedne od kolekcija svojeg Cerebusa (High Society). U pomoć su priskočili Kevin Eastman i Peter Laird (tvorci Teenage Mutant Ninja Turtles serijala) sa svojom nezavisnom izdavačkom kućom Mirage Studios, koja je izdala još nekoliko brojeva, ali serijal je nažalost prijevremeno završen 1989. godine samo nekoliko brojeva prije svog planiranog kraja. Murphy i Zulli su se razišli, a karijere su im se nastavile razvijati u različitim pravcima. Murphy je ostao raditi na TMNT serijalu u Mirageu, a Zulli se proslavio suradnjom s Neilom Gaimanom na Sandmanu. Puma je tako pala u zaborav i činilo se da nikada neće dobiti pravi završetak... Sve do 2015. godine, kada je izdavačka kuća Dover pružila priliku Murphyju i Zulliju da napokon dovrše ono što su započeli prije gotovo 30 godina. Rezultat toga je kompletna saga u jednoj knjizi od preko 550 stranica.





Distopijska budućnost koju su Murphy i Zulli zamislili kada su počeli raditi na Pumi, smještena u 2000. godinu, dakle 14 godina ispred njihove tadašnje sadašnjosti u stvarnom svijetu, obilježena je prije svega globalnim ekološkim kolapsom uzrokovanim nuklearnim oružjem, tim zastrašujuće konačnim, ekstremnim simbolom čovjekove sebične kratkovidnosti i pohlepe koja, na možda nešto dužoj vremenskoj skali, ali jednako sigurno i neumoljivo vodi prema sličnom apokaliptičnom scenariju, čak i ako se iz jednadžbe izuzme nuklearno naoružanje. 2015. godine kada su dobili priliku završiti svoj davno započeti serijal, Murphy i Zulli su se našli u zanimljivoj poziciji. Radnja koja je na početku serijala bila 14 godina u budućnosti, sada je iz perspektive stvarnog svijeta ostala otprilike isti broj godina u prošlosti. Tadašnja turobna vizija budućnosti, nesumnjivo velikim dijelom utemeljena na zlokobnoj auri konstantne hladnoratovske prijetnje nuklearnim ratom pod kojom su autori odrasli, u stvarnosti se na sreću (još) nije ostvarila. Bilo je tu još nekih (znanstveno-fantastičnih) elemenata koji se nisu ostvarili, kao što su potpuno autonomni antropomorfni roboti ili mutirane leteće manta raže.



Unatoč tome, možemo li reći da se Murphyjev i Zullijev pogled na svijet suštinski promijenio u tih 30-tak godina? Odgovor je definitivno ne. Čak štoviše, postali su još pesimističniji, ako je to uopće bilo moguće, a razloga za pesimizam ima napretek. Njihove leteće raže su se kroz serijal isprofilirale kao glavni simbol čovjekovog nepredvidljivo negativnog utjecaja na okoliš, koji je za razliku od letećih raža itekako stvaran i jednako aktualan sada kao i prije 30 godina. Slijepa vjera u beskonačni ekonomski rast i bjesomučna eksploatacija (konačnih) prirodnih resursa za ostvarenje kratkoročnih ciljeva, koji se više-manje mogu svesti na zajednički nazivnik po imenu profit, još uvijek drže čovječanstvo na nepovoljnoj trajektoriji prema globalnoj ekološkoj katastrofi. Ako tome svemu dodamo gotovo stalno prisutne geo-političke tenzije, od kojih je ona aktualna u Ukrajini samo zadnja u nizu, a koje su u politički diskurs vratile i otvorene prijetnje nuklearnim oružjem, teško je ne razumjeti razočaranje i pesimizam našeg autorskog dvojca.

Radnja Puma bluesa većinom nema neku jasnu strukturu. Glavni lik je Gavia Immer, što je ujedno i latinski naziv za velikog plijenora (eng. common loon), jednu vrstu vodene ptice selice. Uzimajući u obzir da je ekološka osvještenost jedna od bitnijih tema koje se provlače kroz serijal, simbolika odabira takvog imena je sasvim jasna: autori su htjeli dodatno ukazati na neraskidivu vezu između čovjeka i prirode te da sve što čovjek radi prirodi, radi sebi samome, bio on toga svjestan ili ne. Gavia je vladin agent (agencije u stilu U.S. Fish and Wildlife Service), stacioniran kod akumulacijskog jezera Quabbin u Massachusettsu, gdje mu je glavni zadatak praćenje i hvatanje mutiranih životinja (od kojih su najistaknutije već spomenute leteće raže) te uzimanje uzoraka iz jezera za potrebe raznih istraživanja. Živi sam u kolibi u blizini jezera, no putem satelitske veze je u stalnom kontaktu s nadređenima kao i sa svojom majkom.



Noći provodi prebirući po uspomenama na svog pokojnog oca, s kojim je očito imao kompliciran odnos, iako nikada nije točno objašnjeno zašto. Uspomene su primarno u obliku starih videokazeta koje mu je otac ostavio nakon svoje smrti, a radi se o nizu poprilično bizarnih dokumentaraca iz kućne radinosti o njegovoj "potrazi za istinom". Ti dokumentarci su okidač za Gavijina vlastita razmišljanja o različitim više ili manje ezoteričnim temama: teorijama zavjera, ufologiji, prirodi, a sve uz veliku dozu new age misticizma. U neku ruku bi mogli reći da je Gavia spiritualni prethodnik arhetipa mistika u vječitoj potrazi za istinom, kojega je u američkoj pop kulturi svega nekoliko godina kasnije učvrstio lik FBI agenta Foxa Muldera u Dosjeima X. Nešto malo narativne strukture koja je postojala na početku serijala, relativno brzo u potpunosti nestaje, a primat preuzima gotovo grozničava (fibrozna? :D) struja svijesti iz koje često isplivaju totalno nasumični događaji ne bi li se pokazalo kako je sve povezano na neki mističan i nedokučiv način. Očito su Murphy i Zulli fanovi Junga i njegovog principa sinkroniciteta.



Koliko ćete uživati u takvoj eksperimentalnoj naraciji najviše će ovisiti o razini vašeg prihvaćanja tih new age naklapanja, ali ono što je meni osobno stvari držalo na okupu je Zullijev prekrasan crno-bijeli crtež, snažno inspiriran Barryjem Windsorom-Smithom. Nije iznenađujuće da ovaj formalno obrazovani umjetnik, koji se u početku specijalizirao na prikaze motiva iz prirode, najviše briljira upravo crtajući floru i faunu iz Gavijine okoline. Između ostaloga, posebno se ističe eponimska puma, koja potiho i sa sigurne udaljenosti prati svaki Gavijin korak, igrajući ulogu njegove duhovne životinje ili pak njegove jungijanske sjene. Posebno je dojmljiva jedna epizoda u kojoj uopće nema riječi, osim onomatopeja koje dočaravaju čitavu plejadu zvukova iz prirode, a prati pumu koja u okrilju noći obilazi svoj teritorij i promatra (ili bolje rečeno vreba) druge životinje. Zullijev prikaz ljudskih likova je pak gotovo groteskan. Ne znam je li to bila svjesna odluka, da se napravi kontrast između nevinih životinja i moralno/duhovno korumpiranih ljudi, no rezultat je da je često teško prepoznati da je na različitim panelima prikazan isti lik pa se morate oslanjati na kontekst kako bi lakše pratili radnju.





Doverovo tvrdo ukoričeno kompletno izdanje Puma bluesa je tehnički savršeno. Na početku se nalazi prošireni uvod kojega je napisao Dave Sim. Uzmite u obzir da je to pisao Dave Sim iz 2015. godine čisto da znate što očekivati, ako ga se uopće odlučite pročitati. Iako ima nekih zanimljivih povijesnih crtica o procesu izdavanja Puma bluesa, uvod se većinom svodi na njegova religijski obilježena razmišljanja koja su, da stvar bude bizarnija, u suštoj suprotnosti s glavnim ekološkim temama Puma bluesa. Posebno se u tom kontekstu ističe njegov naivan zaključak kako je Bog dao Zemlju sa svim njezinim resursima čovjeku na korištenje te da čovjek može raditi što god želi, a pri tome se nikakve negativne posljedice jednostavno ne mogu dogoditi, jer eto Bog, u svojoj beskonačnoj mudrosti i ljubavi, ne bi dopustio da do toga dođe. Od drugih dodataka, na kraju knjige se nalazi i kratka priča iz pera Alana Moorea (inače velikog fana Puma bluesa), koju su ilustrirali Michael Zulli i Stephen Bissette, a Bissette je također napisao i podulji pogovor, kojega bih preporučio da ne preskočite (puno povijesnih crtica o autorima, procesu izdavanja Puma bluesa, stanju strip industrije u to doba itd.).



Generalna ekološka poruka Puma bluesa je u suštini naravno vrijedna pohvale, no nisam baš siguran koliko je njezina eksperimentalna narativna struktura (ili nedostatak iste) najbolji izbor za prenošenje te poruke do šireg čitateljstva te njezino konačno usvajanje. Stoga bih kao primjer društveno angažiranog stripa o ekološkoj problematici prosječnom čitatelju puno prije preporučio nedavno objavljeni "Le monde sans fin" (Dargaud, 2021.), odnedavno dostupan i u domaćem izdanju pod naslovom "Svijet bez kraja" (Fibra, 2022.). Unatoč tome, smatram da ova često bizarna ekološka basna zaslužuje svoje mjesto pod suncem i kraljevski tretman koji joj je Dover osigurao ovim ultimativnim izdanjem.
 
Back
Top Bottom