• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Movie Filmovi (2023)

Status
Not open for further replies.
Tetris (2023)

Simpatična pričica upakovana u holivudski šablon (jurnjave kolima, KGB agenti, špijuni itd)... Ali više od svega je zanimljivo zbog istinite priče i koja je u osnovi svega. Ne mogu reći da je dobar film, ali makar me je usmerio na neka dalja istraživanja na wikipediji, edukacionim youtube kanalima koji su obradili ovu temu.
Navodno je film inspirisan ovim klipom:


Ocena 6/10

Pinball: The Man Who Saved the Game (2023)

Istinita priča, takođe holivudski preuveličana, kako je jedna osoba došla do toga da je svojim skilom u jednoj Pinball partiji, ispred mnogih novinara i gradskog veća Menhetna, dokazala da Pinbal nije igra na sreću, već je igra znanja i veštine. Baš rutinski sve odrađeno, imali su super priču, mislim da je moglo mnogo bolje.

Ocena 6/10

Champions (2023)
Vudi Harelson u ulozi košarkaškog trenera koji ima kratak fitilj i koji pronalazi novog sebe trenirajući decu ometenu u razvoju. Na papiru zvuči dobro, čak su i klinci preharizmatični i za svaku pohvalu kako su odglumili. Problem je milion puta viđen scenario, kliše u svakoj sceni, na svakom koraku i pokretu kamere... Moglo je biti zaista vrhunski urađeno da su se svi potrudili kao što su to uradili klinci iz filma.

Ocena 6/10
 
John Wick Chapter 4 (2023)

Dolazimo do kraja jedne ere, jedan mali film je 2014 pokrenuo lavinu, i osvežio već učmali akcioni žanr. I eto nas sada četiri filma kasnije i uskoro sledi spin off film i tv serija, a tu je i video igra koja nije prošla najsjajnije, malo li je to od 2014 do sadašnje 2023 za jednu franšizu?

U vezi uspeha prvog filma ništa nije bilo slučajno, malo sam istraživao i iznenadio se da niko nije imao vere u čitav projekat (producent filma je smatrao da nikada više neće uložiti novac u bilo šta i baviti se filmovima, kako se samo prešao!), da su ga jedva snimili, jer budžet jeste bio mizeran za takvu vrstu filma. I da su takođe razne velike distributerske kuće odlazili posle prvih pola sata filma jer im je bilo dosadno. Stvari su naravno krenule nabolje kada su unajmili montažerku Elísabet Ronaldsdóttir, koja je pre toga imala dosta drama (česta saradnica Baltasar Kormákur i na njegovim filmovima pre Holivuda) i radu na reklamama. Delimično je i njen uspeh što je prvenac uspela da dovede u red i dosta stvari da izbaci, rekla je da je inicijalno film imao previše dijaloga, pogotovo lik samog Wick-a, a ukazala je tadašnjem dvojcu režisera Leitch-u i Stahelski-u da je bolje po Wick-a, da više pokazuje po svojim delima i da ostane ćutljiv. Prilažem i kraći film sa njom gde priča o svojoj karijeri i montaži: intervju

No, da se vratimo na trenutni deo, imam jako pomešana osećanja u vezi čitavog serijala, prvi deo i dalje gotivim, bio je definitivno dašak osveženja i pokazatelj kako sa jako malo budžeta i kompetentnom ekipom režisera i koreografima raznih borbenih stilova može da se napravi moderan klasik. Svemu tome je doprineo i scenario Derek-a Kolstada-a koji je uspeo da iz klasičnih tropa, ubaci pomalo ironičan dašak svežine, kojem su svi mogli da pristupe i kažu kao i sam Wick, ok.

Kolstad nije učestvovao u pisanju poslednjeg dela i to se vidi, uzde su preuzeli Shay Hatten (Army of the Dead, Day Shift, JW Parabellum) i Michael Finch (Predators, Hitman Agent 47) koji već kale zanat na nešto slabijim naslovima, i moram priznati da nisu doprineli puno samom svetu, ni razvoju likova.
Iz puke želje da se izgradi kompleksan svet u kojem su skoro svi na ovoj planeti ubice koje su pod upravom velikog i tajnog veća, gde se umesto normalnog novca koristi zlato, i kada treba da se naplate dugovi koriste se markeri, i da su im sva sigurna mesta hoteli rasuti po svetu, baš usilno ubacivanje tih segmenata je ubilo jednostavnost zbog kojeg je prvenac uspeo da se istakne. A i nekako je postalo smešno da toliko guraju to isto građenje svetova, da maltene se ponavljaju jedne te iste reči i rečenice iz pređašnjih delova. Možete komotno da napravite pijanku, kada neko kaže Excommunicado uradite tri šota, ili kada Kean-u sve neuverljivije kaže, ok, yeah i biće na kraju puno pijanih ljudi. :)

I to je ono što me muči, poslednja tri dela gledamo John-a Wick-a, kao modernog Isusa Hrista i velikog mučenika, i mi bi trebali da se povežemo sa time. Tematski to zaista nije loša ideja, ali je to sve palo u vodu jer spektakl akcionih scena pojede sve. Mogao bih da povučem paralelu sa Matrix trilogijom, kako je u drugom i trećem delu megalomanija tadašnjih efekata i akcionih scena pojela glumce, čudno je to što se ponovo dešava, samo u filmu koji je više baziran na praktičnim efektima i scenama sulude i inventivne akcije. Više bih voleo da su umesto spektakla tematski ili građenjem sveta uspeli da održe svežinu.

Ujedno fali upečatljivih likova, većina njih su kao kartonski dvodimenzionalni isečci, zasigurno nećete napisati da vam je Charon (RIP Lance Reddick) omiljeni lik ili mnogi zlikovci sa kojima sa Wick suočio do sada. Često odmaže i to što se u svakom delu pojavljuje novi likovi koji su na neki način povezani sa Wick-om ili indirektno, i to me sve podseća na subotnje crtaće koji su išli na Cartoon Network nekada, nisam mogao nikako da se povežem sa većinom njih. Malo je i sramotno što film otvoreno pozamljuje iz skorašnjih filmova, imate Scott-a Adkins-a koji je maltene nemačka verzija Pingvina iz poslednjeg The Batman-a. Baš lenjo sa njihove strane.

Ali, na stranu dramskih nedostataka, zaista ne mogu da osporim najbitniju stvar, a to je sama režija i akcija. Opisao bih to sa dve reči: "Nema stajanja."
Konstantni napadi akcionih scena u kojem osećate svaki udarac, vidite odlično odakle dolazi koji pucanj, i verovatno najbitnje, ima pregršt nasilja, sa sigurnošću mogu da potvrdim da trenutno ne postoji nasilniji film u Holivudu.

Ne bih da otkrivam puno jer u tome leži čar, ali ako je postavio neke standarde, sada su omaži došli iz video igara koje su definitivno uticale na JW, i kada budete videli tu scenu sve će vam biti jasno.

Muzika je u ovom delu neverovatno uklopljena, i bio sam fasciniran pogotovo na središnji deo u nemačkom drugstore, kako se lepo spaja na tabanje koje ne staje. Simpatičan mi je bio čak i pop kulturna referenca na Berghain noćni klub sa malom cameo ulogom njihovog izbacivača.

Smatram da je trajanje veliki teret, ovo su komotno mogli da podele u dva zasebna filma, jer kada se vidi šablon kako je sve postavljeno, hajde malo sada da imamo 3 minuta scena sa likovima koji pričaju gluposti i onda da gruvamo akciju dobrih 15 minuta, i tako u krug, ume da bude iznurujuće iskustvo po čula.

Drago mi je da privedeno sve kraju, verovatno ću se jednom osokoliti da ponovo podgledam sva četiri dela. Skoro sam gledao i Bullet Train i moram priznati, da mi je više prijao taj svedeniji pristup, bilo je humora za koji sam mogao da se uhvatim, a kod JW, toga više nema odavno i ta suvoparna ozbiljnost ume da utiče na čitavu atmosferu.

4, slabija 5.
 
Scream VI

Na stranu male standardne nelogičnosti u zapletu i na stranu činjenica da oni izgleda žive u svetu (NY) u kome ne postoji policija i mobilni telefoni, ovo je zapravo dosta zabavan film. Odlična kinematografija, super izgleda svaki kadar, montaža je na mestu, omaž starim filmovima je tu, sa naravno novim idejama... Dosta više ima krvi i eksplicitnjih scena čini mi se nego ranije, a možda sam jednostavno i zaboravio...

Meni se i Scream 5 dopao (ovaj mi je za nijansu bolji), tako da ne znam, možda mi jednostavno dobro leže ovi filmovi, nekako se isključim i prepustim vožnji. Postoje naravno mane neke, koje objektivno jesu tu, ali ipak je to Scream, a ne best picture Oskar kandidat.

Ocena 7+/10

Edit*

Ajde kad sam već tu...

Ant-Man and the Wasp: Quantumania (2023)

Marvel je u buli već neko vreme. Ali ovaj film je morao da bude bolji. Mislim da je apsolutno promašen setting, dešava se kao u kvantnom svetu - a u stvari je još jedan random film u svemiru na nekoj drugoj planeti, nema ni k od kvantnog sveta. Od toliko kvantnih efekata i ludnica koje su mogli da smisle... Ruku na srce, ima možda jedna ili dve, koje su totalne nebitne btw.

Ceo film kao da je neka loša Guardians of the Galaxy crossover epizoda u kome je glavni lik Antman. Scenario ultra generički, priča, dijalozi... Baš baš loše.

Ocena 5/10
 
Last edited:
Ovo se cekalo...

Code:
Peter.Pan.and.Wendy.2023.1080p.DSNP.WEBRip.DDP5.1.Atmos.x264-CM
 
Code:
Ant-Man.and.the.Wasp.Quantumania.2023.2160p.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MP4.x265-DVSUX
Za ovaj film mogu reći samo da nikako ne trošite vreme na njega. Glup je do besvesti. Ne zabavno glup, užasno, dosadno, iritirajuće glup. Jedini likovi koji su iole zabavni u ovoj akcionoj komediji su sporedni likovi stvoreni samo zbog jedne ili dve šale. Ostali su dosadni ili te nateraju da zakolutaš očima kao slonica koja broji litre.

Nije da je premisa užasna. Ideja kako nastaviti seriju nije loša. Izvedba je, sa druge strane očajna. Više momenata koji bi trebali da budu zaista dirljivi ili duhoviti su upropašćeni zapanjujućim odlukama autora. Sve u svemu, čak i devojka kojoj je Thor Love and Thunder bio "svarljiv" posle ovog filma prestala da gleda marvel filmove. Uspeh koji čak ni Captain Marvel nije postigao.
 
Cekam neko slobodno vreme da pogledam odjednom Thor3, Panther2 i Antman3. Uopste me ne privlace da ih pogledam, ali overicu kada mi bas bude dosadno.
 
Odgledaj na yt recap, bez zezanja. Ili ubrzaj neke delove, pogotovo u BP 2.
 
Sad se ne zna ko je gori DC ili MCU. Mislio sam ne može gore od Black Adama ali tu je Antman i BP2 da dokažu kako itekako može.
 
Toliko su loši filmovi da niko od dežurnih nije "podsetio" da postoji tema o Marvelu gde bi trebalo da se piše o takvim stvarima. 😅
 
Ti si kriv, jer post #147 nije postavljen u odgovarajucu temu za Marvel. 👐
 
Code:
Dungeons And Dragons Honor Among Thieves 2023 HDR 2160p WEB H265-SLOT
The Popes Exorcist 2023 2160p WEB-DL DD5.1 DV HDR H.265-APEX
Renfield 2023 2160p MA WEB-DL DDP5.1 Atmos HDR DV HEVC-CMRG
 
Sve interesantni filmovi, s tim što bih za Dungeons and Dragons preporučio bioskop, vredi.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom