• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Steam Deck

Evo prvih utisaka. Oseti se da je konzola lakša, ali ne menja puno u samom korišćenju. Isto tako nije osobito primetan veći ekran. Bumperi su nešto glasniji što mi se baš ni ne sviđa ali nije Big deal. Steam i Quick Action dugmići su dosta bolji, prijatniji za stiskanje i više clicky, ali i dalje nisu nešto. Iskreno, oduvek mi je nedostajalo da dugmići na Decku blago svetle u mraku, pogotovo ta dva (i dalje) nije lako brzo napipati. Hapticks na trackpadovima su bolji, nekako oštriji i precizniji. No complaints there. Naravno zvezda večeri je ekran. Jasan, čist, sa odličnim uglovima gledanja, predivnim crnim (i svim ostalim) bojama i glorious 90Hz. Definitivno je teško vratiti se na stari ekran posle samo par minuta korišćenja. Vampire Survivors i Quake 2 u 90Hz lete. Outer Wilds u locked 40, bez stuttera. Cyberpunk se još skida, tj sinoć nisam stigao da ga igram.

Ventilator jeste tiši, i potpuno je drugačiji zvuk, onako dublji i neprimetniji, više kao žuborenje potoka nego usisivač. Još uvek nisam potvrdio da li je overall tiši od LCDa sa jsauxovim vented plate-om, ali svakako buka više nije problem.

Eto toliko za sada, teško da ću iole ozbiljno koristiti više LCD model jer nema poente pored OLEDa. Sve sem bumpera je ili mali ili ogroman napredak.
 
Ventilator jeste tiši, i potpuno je drugačiji zvuk, onako dublji i neprimetniji, više kao žuborenje potoka nego usisivač
Koji ti je ventilator u LCD modelu (sad se može provjeriti u postavkama, ne mora se otvarati)?
 
Meni je onaj navodno losiji, nikad mi nije smetao ni malo. Jos kad sam stavio ptm7950, oborio obrtaje znacajno.

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Koji ti je ventilator u LCD modelu (sad se može provjeriti u postavkama, ne mora se otvarati)?
Proverim večeras pa javim.
Meni je onaj navodno losiji, nikad mi nije smetao ni malo. Jos kad sam stavio ptm7950, oborio obrtaje znacajno.

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
Meni nije smetao kad se nije uključivao :). Al kad je radio, ubijao je u pojam. Jsaux backplate i igranje na 10W ga čini nečujnim.
 
Isto jsaux og backplate, bas mi nije smetao. Ni u zahtevnim igrama. To be fair, uglavnom igram indie sranja na 3-5w

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Isto jsaux og backplate, bas mi nije smetao. Ni u zahtevnim igrama. To be fair, uglavnom igram indie sranja na 3-5w

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
Og backplate je osetno pomogao, a ovaj noviji još najmanje toliko.

Generalno taj heatsink pomaže da nema naglih skokova temperature, odlična stvar.
 
Bukvalno sam pre prvog paljenja deka zamenio ssd i backplate :D Nisam nikad default config ni cuo.

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Meni je stock hlađenje na Steam Deck-u dobro. Nije previše bučno. Ništa što bi mi smetalo. Ali proizveden je u aprilu ove godine, pa sigurno i to ima neke veze.
Vent je kod mene ovakav:
1701341632060.jpeg

A ne ovakav:
1701341642679.jpeg
 
Delta ventilator je najgori, nije toliko glasan koliko ima iritirajući zvuk pri visokim obrtajima. Huaying je mnooogo bolji po tom pitanju. Moj drugi Deck je imao Deltu i jedva sam čekao da ga prodam.
 
Hm. Sada pogledah u podešavanjima svog Steam Decka. Kod mene je Delta BSB0512MA-00JAK ventilator, ali nije bučan...

The new fans, (yes there's two), are models "Delta BSB0512MA-00JAK" or "Taicang Huaying Electronic Materials Co. BO5510S2H-000P" and the old fans are "Delta BSB0505LA-00G8R" or "Taicang Huaying Electronic Materials Co. BN5010S5H-N00P". Both the early fans and the new fans are the same size, it's the housing that's different. There should be no difference in performance which can be attributed solely to the new size. The difference, if there is any, should be due to the new shape. The new fans are also rated at a different voltage/amp. The old fans are 5V 0.5A and the new ones are 6V and 0.3A. Plugging the old fans into the new motherboard won't work even if you tried to trim it down with pliers or something. I'm not sure why, but I think it's to due with the previously mentioned differences in power required.
Izvor:
 
Last edited:
Malo utisaka od mene, posle par nedelja provedenim sa OLEDom.

Strvarno se primeti da je laksi, a pogotovo kada uzmem LCD u ruke bude "uh oh zar je toliko tezak". Mislim da je tu mozda najvise kriv onaj zamenski backplate koji imam na LCDu, sigurno je tezi od originala, pa se sve to sabira. Nije dealbreaker naravno, ali manja tezina definitivno ide OLEDu u prilog. Sledeca stvar, ventilator - definitivno je apsolutno tisi u svim uslovima, nebo iz zemlja, cak i kad dere 15W u Horizonu, apsolutno ne smeta ni u spavacoj sobi. Ekran jeste mnogo bolji, ali iskreno ja sam od onih sto kad krenu da igraju ne obracaju paznju na boje tako opet nije dealbreaker. Ali 90hz definitivno prija. Naravno trosi vise baterije, ali u starijim igrama, pogotovo FPS bas lepo legne. Hades u 90hz je, mljac. I konacno mogu igrati originalini doom na 70Hz displeju, kako je Carmack zamislio :P. Za kraj, jaca baterija je pored tiseg ventilatora najveci benefit IMO, stvarno transformise uredjaj iz "ne pada Deck daleko od punjaca" u "nosam ga sa sobom, povremeno dopunim, kao Switch".

Sve u svemu nisu mi se misljenja promenila puno od inicijanih utisaka, sto je valjda dobro. Odlican uredjaj, mada je i LCD fenomenalan za pare za koje moze danas da se nadje.
 
Uradjen je najzad prvi die shot Steam Deck Van Gogh/Aerith chip-a, i pronadjeno je veliko iznenadjenje!



Sad znamo odakle Valve-u pristup veoma low-power optimizovanom chip-u [originalno je bio namenjen nekom drugom] i zasto je 6nm chip u SD OLED-u toliko fizicki manji od 7nm verzije.
 
Last edited:
Back
Top Bottom