• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Steam Deck

smorili su svi malo sa novim Deck-om, svako je napravio barem tri videa u vezi novog modela, posebno ekran, posebno performanse, pa tek na kraju sve zaokruženo…
 
Ovaj video iznad je kačen već u temi pre 8-9 dana kada je i izašao ako misliš na to da se ponavljaju.
 
Nevezano za Steam Deck, isplativije i profitabilnije im je da naprave 3-4 kraca klipa nego 1 od 20-30 minuta. ;)
 
Razumem ih, ali slažem se da već smara, sve smo saznali.

Svako je hteo da izbaci video čim pre, da bio dobio traffic. Što bi čekao 2-3 dana za full review dok viewovi lete.
 
Input lag testiranje na OLED-u, mada Richard kaze da je zadnji Stem Deck firmware smanjio lag i na LCD modelu.

 
Od kako mi je stigao Steam Deck, malo sam istraživao šta sve može i radio njegovo podešavanje. Napravih jedan spisak korisnih linkova za početnike, pa će možda nekome ovde koristiti:

Hardverske modifikacije
Zamena SSD-a u Steam Decku, uputstvo: Link
Nakon stavljanja novog SSD-a, neophodno je odraditi reimaging, ovako: Link

Emulacija
Emulacija raznih konzola na Steam Deck-u: EmuDeck
Spremni svi BIOS fajlovi za EmuDeck: Archive.org
Odlična kolekcija ROM-ova za razne sisteme u okviru EmuDeck (Tiny Best Set Go!): Archive.org

Korisni linkovi
Instalacija alternativnih launchera za igre (Battle.net, EA, Epic Games, GOG Galaxy, Rockstar,...): NonSteamLaunchers
Bežično prebacivanje fajlova između PC i Steam Deck: Warpinator

Korisne aplikacije/dodaci
Bolja kompatibilnost sa sideloadovanim igrama: ProtonUp-Qt
Instalacija igara izvan prodavnica (GOG i slični izvori): Lutris
Homebrew plugin za customizaciju izgleda i funkcionalnosti: Decky Loader

Pluginovi za Decky Loader
HLTB - How Long To Beat prikaz na igrama
Decky Recorder - Snimanje gameplaya
ProtonDB Badges - Procena u kojoj meri rade Steam igre na SD
VibrantDeck - Pojačava zasićenost boja na ekranu
Controller Tools - Prikaz informacija o povezanim kontrolerima, uključujući i status baterije
Storage Cleaner - Briše suvišan Shader cache
Free Games - Šalje notifikacije o besplatnim igrama na Epic store i Steam store
AutoFlatpaks - Automatski instalira i ažurira Flatpaks
SteamGridTV - Omogućava zamenu artworka za igre u Big Screen modu
PowerTools - Performance tweakovi
CSS Loader - promena izgleda UI-a i artworka igara
Animation Changer - Promena boot i suspent animacija
Auto Suspend - Customizacija kada da obaveštava o statusu napunjenosti baterije
Shotty - Organizacija screenshotova
MetaDeck - Dodaje podatke o igrama koje su dodate kao non-steam game, uključujući i igre iz emulatora (ovo je kod mene zamrzavalo u toku skeniranja)
MusicControl - Kontrolisanje muzike u toku igranja igara
MemoryDeck - Cheat Engine za Steam Deck


Ako imate još nešto da dodate, slobodno. :)
 
@Corvus Corax Odličan i vrlo informativan post, veliko hvala. ;) Pošto, kao što rekoh, i sam planiram kupovinu Deck-a, ovih dana gledam razne YT klipove u vezi istog kako bi se malo više informisao o emulaciji na istom i kad sam video šta sve može da se radi na uređaju, u jednom momentu sam imao utisak da kad bih ga nabavio dobio bih instant "choice paralysis" (što je baš jedan tuber u videu u vezi Deck-a i rekao da kod nekih ljudi silne opcije i mogućnosti uređaja mogu da stvore takav efekat).

To me najviše i brine u vezi nabavke Deck-a, da ne dođem u takvu situaciju, previše mogućnosti i opcija, informacije razbacane na sve strane i onda umesto da ga koristim za ono zbog čega sam ga i nabavio (igranje igara), provedem sate i dane gledajući YT "how to" klipove i/ili sajtove.

Možda ne bi bilo loše napraviti thread "Steam Deck how to..." u kom bi bili samo post-ovi ovog tipa, tj. informativni link-ovi, tutorijali i sl. Jer će se ovde takvi post-ovi izgubiti među drugim post-ovima koji se tiču Deck-a, ali su druge sadržine.
 
@Corvus Corax Odličan i vrlo informativan post, veliko hvala. ;) Pošto, kao što rekoh, i sam planiram kupovinu Deck-a, ovih dana gledam razne YT klipove u vezi istog kako bi se malo više informisao o emulaciji na istom i kad sam video šta sve može da se radi na uređaju, u jednom momentu sam imao utisak da kad bih ga nabavio dobio bih instant "choice paralysis" (što je baš jedan tuber u videu u vezi Deck-a i rekao da kod nekih ljudi silne opcije i mogućnosti uređaja mogu da stvore takav efekat).

To me najviše i brine u vezi nabavke Deck-a, da ne dođem u takvu situaciju, previše mogućnosti i opcija, informacije razbacane na sve strane i onda umesto da ga koristim za ono zbog čega sam ga i nabavio (igranje igara), provedem sate i dane gledajući YT "how to" klipove i/ili sajtove.

Možda ne bi bilo loše napraviti thread "Steam Deck how to..." u kom bi bili samo post-ovi ovog tipa, tj. informativni link-ovi, tutorijali i sl. Jer će se ovde takvi post-ovi izgubiti među drugim post-ovima koji se tiču Deck-a, ali su druge sadržine.
Ja svima kažem da batale nameštanja, skidanje romsetova itd. Ako ti se nešto igra skini emualtor i 2-3 roma i igraj. Ništa ne motiviše više od igranja i prelaženja.

Da, moguće je napraviti perfektne kolekcije sa full setovima desetina konzola. I šta dalje? Tek onda nećeš ništa igrati.
 
^ Zato sam se ja zadržao na Tiny Best Set-u, a onda samo dodao Battle City za NES. :D

Još jedna dobra ideja za "ubrzavanje" instalacije igara za emulirane sisteme je korišćenje Everdrive kolekcija sa archive.org.

Prve igre koje sam instalirao izvan Steam prodavnice su: The Simpsons: Hit & Run, NFS: Underground i NFS: Underground 2. :D


A voleo bih da dobijem neke preporuke za igre koje dobro rade na Steam Deck i koje su dobre za igranje "on the go"? :)
 
^ Zato sam se ja zadržao na Tiny Best Set-u, a onda samo dodao Battle City za NES. :D

Još jedna dobra ideja za "ubrzavanje" instalacije igara za emulirane sisteme je korišćenje Everdrive kolekcija sa archive.org.

Prve igre koje sam instalirao izvan Steam prodavnice su: The Simpsons: Hit & Run, NFS: Underground i NFS: Underground 2. :D


A voleo bih da dobijem neke preporuke za igre koje dobro rade na Steam Deck i koje su dobre za igranje "on the go"? :)
Većina indie igara je dobar fit za deck jer troše malo struje a Deck ima odličan sleep pa možeš da prekineš bilo kad. Dredge, Vampire Survivors, Thronefall, Dome Keeper itd.

Igra koju ne mogu dovoljno da preporučim je Outer Wilds (ne Worlds) nije nešto osobita bolja na Decku od ostalih platformi ali tu sam je prvi put prešao i ostaće mi u sećanju kao jedna od najboljih igara ikad.
 
Hvala! Trebalo bi da za sat i po krene BF akcija na Steam, pa ću videti da se podnovim nekim igrama za Steam Deck. (y)
 
Back
Top Bottom