Значи са Хакутом иду и емиратски мали ровер, као и овај кјубсат орбитер који ће шибати доста ниско преко полова Мјесеца. Дочекасмо напокон да полако крену и те мисије из тзв. SpaceRace 2.0.
With Artemis missions including robotic surface exploration missions, crewed lunar missions carrying the first woman and first person of color, and a base
www.nasa.gov
Види се такође и скрпи-сакупи, наврат-нанос приступ који је NASA приморана да практикује услед недостатка новца и пред невјероватним кинеским налетом.
With Artemis missions including robotic surface exploration missions, crewed lunar missions carrying the first woman and first person of color, and a base
www.nasa.gov
Neoficijelni poziv za međunarodnu saradnju oko baza na Mesecu.
Хвала на линку! Писао сам више пута о овоме, ово је америчко стварање коалиције за трку са Кинезима, сада је Мјесец горња граница геополитичке борбе између двије суперсиле. У оваквом цивилизацијском устројству у коме се човјечанство налази, тешко да може бити сарадње између САД и Кине у свемиру, него је у питању окупљање послушника око себе.
Само што нисам сигуран да ће и ово бити довољно Американцима. Они и даље причају о првој жени и првој особи друге боје коже на Мјесецу. Ово друго ће вјероватно постићи због културолошких околности али за прво нисам сигуран. Причају о наступу у свемиру као да их те ствари чекају. Не могу људи да схвате да Кинези већ воде, а они који схватају су ућуткани.
Ево га, ријешен највећи изазов за прву кинеску ракету супертешке генералције,
Long March 5G (бивши LM5-DY).
Пратећи врло мудар развојни пут, ова ракета ће долазити у 2 конфигурације, прва је за нижу Земљину орбиту, један блок првог степена и овај керозински горњи степен, на врху капсула за људском посадом нове генерације, која је у одмаклој фази развоја и која ће се спајати на кинеску свемирску станицу, са сервисним модулом од 14 тона.
Друга конфигурација је са 3 блока у првом степену, овај керозински други степен, као и водонични трећи степен, преузет са основне верзије LM-5 али са додатим трећим мотором. Та варијанта ће бити кориштена за кинеске мисије на Мјесец са људском посадом, 2 лансирања, прво лендер, онда капсула са проширеним сервисним модулом од 20 тона.
Значи 2 лансирања са истом архитектуром за спуштање човјека на Мјесец, наспрам
минимум 6 код Американаца у скоро 3 архитектуре.
Ех да... сутра је лансирање трећег модула кинеске свемирске станице, чиме се комплетира прва фаза њене конструкције. У будућности планирају да накаче још 3 модула. Невјероватна ефикасност у најсложенијој људској активности.