• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

Veoma zanimljivo je bilo gledati. Neverovatno mi je da je nešto ovako bitno, realno jedna od najbirnijih stvari koja kao vrsta i civilizacija u ovom momentu možemo da uradimo, prošlo bez nekog naročitog eha u medijima ili generalno među masom. Hvala što si podelio, inače ni ja ne bih čuo (na vreme).
 
Pa sad, preširoka je tema to zašto ljude ne interesuje dostignuće da je ljudska civilizacija prvi put u istoriji uticala na putanju nekog svemirskog tela a interesuju ih razna sranja iz domena jeftine zabave i trovanja mozga. :)

Mada ne bih ni ja znao da mi neko nije poslao tako da jeste možda bilo slabije promovisano.
 
Нови кадрови од ове фантастичне мисије. Био сам фасциниран са њом и прије него што је наступила, сада се одушевљење само појачало. Ово је најсложенија мисија овог типа икада обављена, враћање узорака са површине Мјесеца на Земљу помоћу аутоматизованих лендера. Уједно и једина таква мисија поред 3 успјешне (и неколико неуспјелих) мисија из пионирског совјетског 'Луна' програма. Стиме што се могућности и ниво софистикације не могу директно поредити, ипак их дијели 50 година. Као и околности око држава које гурају те програме, гдје Кинези имају све могуће предности на својој страни.

Поменуте совјетске мисије Луна-16, 20 и 24 су могле да алунирају само на средњи-источни екваторијални дио Мјесеца, негдје око базалтног Мора Кризе, Mare Crisium. То је условљено ограничењима конфигурације која је вршила наједноставнији али најефикаснији вид орбиталног избацивања гдје се директно са површине Мјесеца капсула са узорцима враћала на територију СССР-а.

Кинези су отишли доста даље. Убацивши напредан орбитер, лендер, узлетни сегмент и повратни модул са капсулом омогућили су себи да могу узети узорке са сваке тачке на Мјесецу гдје терен одговара. Поред тога, таква комплексна архитектура је у складу са кинеским модуларним приступом, гдје је свака мисија директно релевантна за наредну и све сродне. Те ће тако ово плодоносно да дјелује на наредне мисије у овом програму, као и на програм људске посаде на Мјесец, програм аутоматизованог спуштања модула за људске посаде за неких 15-так година, тешке терете у истом програму итд...

Поред тога, ова мисија је и кључна за кинески програм враћања узорака са површине Марса, гдје су већ испред Американаца! Не само са техничким могућностима, него и са временским роковима. Иста је најављена за датум прије 2030-те, док америчко-европски такмац је већ сада пробио тај датум.

У тренутку када је ова конфигурација изложила све своје компоненте, Кинези су имали чак 8 активних модула на Мјесечевој површини или око њега, апсолутни свјетски рекорд.

NASA би имала способности да изведе овако нешто али нема остале кључне факторе: Политичку подршку, довољне финансије, ефикасан систем имплементације, развоја и истраживања као и слободу у избору најпогоднијих коопераната. Тако да могу само да гледају из даљине у прашину коју Кинези остављају иза себе. Америчке комерцијалне компаније су најавиле реализацију оваквих ствари на Мјесецу али то неће доћи још барем 10 година. Ма колико их ја волио, ваља примјетити да они нису извели чак ни прво приземљење на површину нашег сателита, камоли шта напредније.

Тек када се човјек упозна са овим стварима, схвати колико је ово тешко за исвести и колико ова мисија, на примјер, представља импресивно постигнуће. Кина је лидер на Мјесецу.

 
Амерички медији су, очекивано, највише причали о Intuitive Machines и Astrobotic као првим приватним лендерима на Мјесецу, међутим пратећи врло ефикасан развојни пут, јапанско-европски такмац се појавио из другог реда и спреман је да зада ударац.
Надам се да ће ова мисија успјети, то би имало сјајан ефекат за даље.

Оде још једна легенда, шаљивџија Аполо програма.

Јесу се зезали људи:
 
Значи са Хакутом иду и емиратски мали ровер, као и овај кјубсат орбитер који ће шибати доста ниско преко полова Мјесеца. Дочекасмо напокон да полако крену и те мисије из тзв. SpaceRace 2.0.
Види се такође и скрпи-сакупи, наврат-нанос приступ који је NASA приморана да практикује услед недостатка новца и пред невјероватним кинеским налетом.

Neoficijelni poziv za međunarodnu saradnju oko baza na Mesecu.
Хвала на линку! Писао сам више пута о овоме, ово је америчко стварање коалиције за трку са Кинезима, сада је Мјесец горња граница геополитичке борбе између двије суперсиле. У оваквом цивилизацијском устројству у коме се човјечанство налази, тешко да може бити сарадње између САД и Кине у свемиру, него је у питању окупљање послушника око себе.

Само што нисам сигуран да ће и ово бити довољно Американцима. Они и даље причају о првој жени и првој особи друге боје коже на Мјесецу. Ово друго ће вјероватно постићи због културолошких околности али за прво нисам сигуран. Причају о наступу у свемиру као да их те ствари чекају. Не могу људи да схвате да Кинези већ воде, а они који схватају су ућуткани.

Ево га, ријешен највећи изазов за прву кинеску ракету супертешке генералције, Long March 5G (бивши LM5-DY).

Пратећи врло мудар развојни пут, ова ракета ће долазити у 2 конфигурације, прва је за нижу Земљину орбиту, један блок првог степена и овај керозински горњи степен, на врху капсула за људском посадом нове генерације, која је у одмаклој фази развоја и која ће се спајати на кинеску свемирску станицу, са сервисним модулом од 14 тона.
Друга конфигурација је са 3 блока у првом степену, овај керозински други степен, као и водонични трећи степен, преузет са основне верзије LM-5 али са додатим трећим мотором. Та варијанта ће бити кориштена за кинеске мисије на Мјесец са људском посадом, 2 лансирања, прво лендер, онда капсула са проширеним сервисним модулом од 20 тона.

Значи 2 лансирања са истом архитектуром за спуштање човјека на Мјесец, наспрам минимум 6 код Американаца у скоро 3 архитектуре.

Ех да... сутра је лансирање трећег модула кинеске свемирске станице, чиме се комплетира прва фаза њене конструкције. У будућности планирају да накаче још 3 модула. Невјероватна ефикасност у најсложенијој људској активности.
 
Videćemo. Ne zaboravimo ESA-u, koja nije mali igračica, iako relativno tiha. Ako EU odluči krenuti putem otvaranja političkih veza prema Kini, svašta je moguće, možda i neka medijacija između istoka i zapada. Svemirska eksploracija je svakako uvek bila plodno tlo za saradnju drugačije ne baš prijateljsko nastrojenih nacija i blokova. Naravno, laprdam - prerano je reći bilo šta.

Sve u svemu zanimljivo da primamo takve struje iz USA - koja je na kraju krajeva efektivni pionir svemirske mornarice (i time, barem delimično, anti-saradnje) sa svojom Space Force.
 
Техничка исправка, у предходном посту сам промашио први линк и ставио овај од Mozzriboa. Требао је да иде овај:
Videćemo. Ne zaboravimo ESA-u, koja nije mali igračica, iako relativno tiha. Ako EU odluči krenuti putem otvaranja političkih veza prema Kini, svašta je moguće, možda i neka medijacija između istoka i zapada.
ESA већ сарађује са Кином у свемиру, као и појединачне европске земље, невезано од ЕU/ESA кишобрана. Да не помињемо да је Европа примила кинески економски кобазз добрано и тражи још. За њу је паметно да сарађује и са Америма и Кинезима, да би остала релевантна у свемиру.
Svemirska eksploracija je svakako uvek bila plodno tlo za saradnju drugačije ne baš prijateljsko nastrojenih nacija i blokova. Naravno, laprdam - prerano je reći bilo šta.
Јесте била добра за сарадњу али тамо гдје се зна ко је главни. Русија и Америка нису равноправни партнери у свемиру, него Русија зависи од Америке, што директно, што индиректно. Када је у питању СССР који је био све до средине 70-их озбиљан супарник, никакве сарадње није било. Само је била она једна мисија Аполо-Сојуз, која је требала и једнима и другима из политичких разлога, ван тога сарадње није било, барем на значајнијем нивоу.
Sve u svemu zanimljivo da primamo takve struje iz USA - koja je na kraju krajeva efektivni pionir svemirske mornarice (i time, barem delimično, anti-saradnje) sa svojom Space Force.
Концепт свемирских оружја је стар колико и идеја о свемирским истраживањима, војни фактори везани за свемир нису престали да управљају том области све до распада горе поменутог Совјетског Савеза. Тако да је Space Force само нова етикета када је поново настала опасност. Сада се појавио нови изазивач али како ствари иду прилично сам увјерен да ће им је*ати кеву уздуж и попријеко.
Ако неког интересује, пажљиво прочитати овај чланак:
Стим што су ствари још горе по Амере, односно кинески напредак је још већи него што се приказује, а Амери имају све мање кеша да прате.
 
Ево га, ријешен највећи изазов за прву кинеску ракету супертешке генералције, Long March 5G (бивши LM5-DY).

Лансираше и њега, каква систематика, свака част.






 
Last edited:
Тренутно најјача ракета на свијету је опет лансирана након... колико, има више од годину сигурно, вјероватно више од годину и по. (Провјера: У јебем ти кру, има 3 године.)

Надмашили су себе са кадровима повратка два помоћна потисника на земљу. Веома импресивно праћење блокова, са камерама на њима и са земље, вау. Виде се јасно и стубови дима од предходног лансирања. Американци, генијалци, што би рекао профа Милиновић.

Враћање централног блока првог степена није покушано, што значи да је орбита била доста захтјевна и уједно још једна потврда да СпејсЕкс тешко враћа поменути блок из високоенергетичних трајекторија. У 2 од 3 предходна лансирања је било проблема са њим при повратку, тј. није успјело. Онај један пут када јесте се разбио на баржи због вјетра.

In the other news...
Још мало о оном јапанско-њемачком лендеру (слике су у коментарима), богами овај емиратски ровер је знатно већи него што сам мислио, импресивно. Такође и ови мали јапански роверчићи величине бејзбол лоптице стигоше прије него што сам очекивао. Није наведено у тексту, они ће тестирати технологије за велики затворени ровер који Тојота развија заједно са јапанском свемирском агенцијом, биће права мрцина.
 
Управо то примјетих, значи секунде прије него што си постовао! Стварно је као сцена из научно-фантастичних филмова. Мислим да се са овим једино може мјерити оно претумбавање SN-ова током приземљења.
 
Доминација Маскове компаније се наставља. Искрено се надам да ће Америка наставити да води... слаба нада али ето... Већ су 3 кинеска приватника присутна на листи, а то није ни прави почетак њихов још...
d4f453408f4f0878073e53efe47daf2704cbeb58e47f515329130fe7adfcfc4e.png
 
Back
Top Bottom