• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

Нееееееее!
Стиже оно што сам слутио пар година уназад, да ће барем пола ових CLPS компанија да банкротира у наредном периоду... Moon Express је de facto банкротирао, само још није обајвљено, а сада и Masten. Велики проценат осталих неће ни успјети да изађе пред NASA-у са својим пројектима. Земља која се односи као маћеха према највећим иноваторима на крају мора пропасти. Кинески дистопичари их све имају у нишану, мреже су спремне.


За упознавање са овом малом компанијом, која се борила као лав и којој се никако није дало, препоручујем овај текст сјајног Драге:


Држим им фиге да изведу нешто као Firefly и извуку се из банкротства.
 





 
Што рече мој познаник: "Нека прво да радницима у Амазону право на ве-це, па онда може клозетску даску по ћаћи назват'." 😆


Надам се да се ова Безосова пракса улупавања великих количина новца у пројекте који не оду нигдје неће наставити и у Блу Ориџину, као што је то радио у другим својим компанијама.


Недавно је и ово лансирано, одлична вијест. Да се за мале паре овакви cubesats могу лансирати ка Мјесецу, Венери, па чак и Марсу и астероидном појасу. Још када дође Neutron, додатно ће се погурати ствари, јер ће се моћи доста инструмената нагурати на Photon за мале паре и шибнути ка поменутим дестинацијама.

 



Немилосрдна кинеска дробљав'на у свемиру се наставља. Најефикаснији, најбоље организован и најбоље финансиран свемирски програм у историји већ полако оставља Амере у прашини на неким пољима.

Други модул није ни намонтиран, а припрема за лансирање трећег су већ у завршној фази.







 
Још 2 недеље...

Биће интересантно видјети колико ће ова ракета преживјети, шта ће се дешавати са њом...
 
Међу топ 3 најинтересантније New Space компаније, барем мени.

 
U koliko sati je planirano poletanje Artemis 1 u ponedeljak?

Mada realno, ocekujem da ce biti zaustavljanja countdown-a, mozda i par puta.
 
U koliko sati je planirano poletanje Artemis 1 u ponedeljak?
Mada realno, ocekujem da ce biti zaustavljanja countdown-a, mozda i par puta.
Редовна појава код свих провајдера, нарочито са овако комплексном машином. Овде се ради о најсложенијој ракети икад направљеној. Завршни тестови са паљењем централних мотора првог степена као и са пуњењем читавог степена са водоником и течним кисеоником су имала неколико прекида и одгода. Сада је такође могуће, као и пребацивање лансирања на почетак септембра ако буде компликација.

Један површан чланак од површног Зоркића:
Мисије после Artemis III су већ планиране и дефинисане независно од изградње базе, то је фулао.
 
Редовна појава код свих провајдера, нарочито са овако комплексном машином. Овде се ради о најсложенијој ракети икад направљеној.
Nisam odusevljen sa SLS-om uopste, vecinu stvari su iskoristili od ranije sto su imali. Centralni motori od space shuttlea, solid motor raketle isto od ranije samo prosireni sa jos jednim segmentom. Evropljani napravili finalni rocket stage a Ameri novu sondu za astronaute.

I na sve to su potrosili nenormalno para i vremena, i to bez mogucnosti da direktno posalju bilo sta na mesec. Izforsirali su SLS bas na silu, da bi sacuvali poslove i firme koje su se ranije bavile svemirskim programom.

Мисије после Artemis III су већ планиране и дефинисане независно од изградње базе, то је фулао.
Planirano mozda jeste, ali budzeta nema. Bice totalne budale ako naruce jos SLS raketa po ovakvim cenama i sa sporom proizvodnjom. A u medjuvremenu, SpaceX cilja da dodje do stadijuma gde ce lansirati jedan te isti Starship vise puta na dan. Videcemo kako ce im ici.
 
Nisam odusevljen sa SLS-om uopste
То мишљење преовладава код већине пратилаца свемирских истраживања у Америци, одакле долази и 95% људи из тог интересног спектра. Руска и кинеска сфера су превише удаљене у својим језичким баријерама и културним интровертностима. Не слажем се са том перцепцијом, свакако. Мислим да се ради о фантастичној и значајној машини. Сам врх свјетске астро-физикалне науке, Амери још увијек држе лидерство.
vecinu stvari su iskoristili od ranije sto su imali. Centralni motori od space shuttlea, solid motor raketle isto od ranije samo prosireni sa jos jednim segmentom.
Не баш. Ти мотори су знатно унапријеђени што са новим компонентама, што са процесима припреме и тестирања, што са новим компјутерима. Мало је познато у какве су све процесе и тестирања уложени новци, јер се такве ствари јавно не приказују због стратешких технологија. Углавном, тимoви из Aerojet Rockedyne-a су имали пуне руке посла, доста је ту ствари одрађено да би се преостали RS-25 мотори преконфигурисали и истестирали за SLS. Да не помињемо да су у старту већ били права чуда технологије. Ту су и улагања за будуће верзије које би требале бити јефтиније и направљене као једнократне. Исто важи и за помоћне потиснике на чврсто гориво, који су колико знам најјачи на свијету из те категорије. Комплетан процес израде је доведен на данашње нивое, плус што су многи елементи израде промјењени. Такође се планира и наредна генерација али видјећемо да ли ће SLS преживјети до тада. Такође централни блок првог степена је урађен потпуно новом технологијом, људи мисле да је рециклиран од Шатла што заправо није тачно. Само је промјер исти и изолација изгледа идентично због заштитних наноса који користе сличну технологију. Све унутра је заправо потпуно ново.
Evropljani napravili finalni rocket stage
Европљани су направили сервисни модул за Orion, не финални степен ракете. Поменути је заправо преузет од Delta IV Medium/Delta IV Heavy ракете уз мање модификације. Биће кориштен на прве 3 мисије, онда треба да га замијени знатно моћнији EUS, Exploration Upper Stage, у 2026-тој. Мада ће вјероватно каснити, а и тада ће понуда ракета бити знатно богатија, видјећемо како ће се организовати касније мисије, да ли ће SLS бити дио сваке.
Иначе, ово што Америма Европљани раде сервисни модул је још један показатељ слабљења NASA-е и недостатка новца.
Ameri novu sondu za astronaute
Амери су направили нову капсулу за астронауте, сонда је термин који се користи за друге ствари. Може се користити и појам свемирског брода.
na sve to su potrosili nenormalno para i vremena
Причах једном на овој теми, нису то неке паре. Чине се велике у поређењу са овим приватницима али су и примјењени стандарди и тестирања неупоредиво ригорознији. За тај традиционални приступ мора доста новца да се потроши, нема заобилазног пута. Свемир не опрашта пропусте. Времена јесу потрошили доста али и то је повезано са мањом политичком подршком и недостатком већег кеша. Ту су и проблеми у Boeing-у (а има их и у осталим кооперантима али овај је најгори), који су се могли ријешити да је америчка држава мало функционалнија и да је програм погуран са већим парама.
bez mogucnosti da direktno posalju bilo sta na mesec
Па то је једино Apollo програм могао. Кинези исто неће директно слати него са по 2 лансирања (мада ће им се касније архитектура додатно усложити, раде врло паметно и испланирано за разлику од Амера), а богами неће ни SpaceX имајући у виду да ће за једну мисију бити потребно минимум 5 лансирања, 1 Starship + 4 танкера. А то је минимум, вјероватно треба додати још једно на то. Компликовано је то јако за извести, нико то није радио, никад. Људи то непрекидно превиђају, ту потребу за ретанкирањем у орбити. Биће ту доста проблема и одлагања.
Izforsirali
Пише се исфорсирали, бољи облик је форсирали. Трилогија, игре су у изради, не у изградњи, оне имају покретач, покрећу се, а не напајају се, итд... Ради тебе кажем, јер си новинар.
Izforsirali su SLS bas na silu
Америци је свакако била потребна нова државна ракета супертешке категорије. Планови за Ares V су се вукли још од 80-их, ако не и раније. SLS је угуран у буџет од стране Конгреса, иако је Обамина администрација хтјела да га откаже заједно са Constellation програмом, због недостатка новца. Спријечила их је Alabama mafia. Није случајност да ракета полијеће неколико година прије него што стиже кинески еквивалент. Плус што су пословни модели од приватника, као и њихова техничка способност су били далеко од доказаних када је SLS одобрен. Не може држава која жели да има озбиљан програм себи допустити да зависи од приватног капитала, мада у Америци се то управо дешава корак по корак...
da bi sacuvali poslove i firme koje su se ranije bavile svemirskim programom.
Ово је исто двојако. Лобира се максимално у Конгресу и послове добијају изабране фирме али опет ради се о фирмама које могу да спроведу потребне технолошке процесе. Значи истовремено имамо и то што New Space фанови стално осуђују али имамо и захтјеве које су само те фирме могле да испуне у тренутну када је програм одобрен. Ипак, чак и са таквим приступом, SpaceX се успио угурати у та поља гдје се добија највише кеша од владе. Иронија је да је управо то успио захваљујући лобирању и конекцијама. Она прича да је Маск кренуо као сирома' студент спавајући на поду је капитал-лимунадица. Сада када се и остали New Space тркачи гурају у те кругове опет имамо очекиван парадокс, да и они покушавају да подаве конкуренцију. Тако нпр. SpaceX покушава да уништи ове мале лансере, Blue Origin користи старе Безосове методе да покупи сво могуће људство, патентира све, чак и оно на шта нема право итд. Шта ли ће бити када успоставе оперативност, их... То је природа капитализма, конкурента мораш прогутати или уништити.
Ипак, мислим да је задњих година дефинитивно се дошло до тачке када влада треба да послује само са оним фирмама које дају јефтиније и брже резултате.
Planirano mozda jeste, ali budzeta nema.
Риједак случај да се скроз сложим са тобом по питању ових тема. Да, нема пара за то, Амери имају само планове које жваћу деценијама али реализација нула бодова. Кинези су још прије 5 година јавно објављивали да су успостављали затворене циклусе прехране и рециклаже у прототиповима база за Мјесец. Они су минимум 10 година испред осталих на том пољу. Ти модули ће вјероватно бити слати ка површини Мјесеца помоћу Long March 9 ракете која треба да полети 2030-те. Људски лендер ће у почетку бити мањи и биће лансиран са Long March 5-DY ракетом (то није LM-5/B верзија, него потпуно нова ракета супертешке категорије. Кинези имају 3 такве у развоју јбт!), тако да ће бити возило за почетне екскурзије по површини и сам пут, а дужи боравци ће бити у тим модулима, када се спусте.
Bice totalne budale ako naruce jos SLS raketa po ovakvim cenama i sa sporom proizvodnjom.
Немају избора. Сва тренутна алтернатива је далеко од оперативе. Цијене би могле значајно пасти ако буду знали шта раде, а и боље им је да појачају буџет Агенције, него да отказују програм.
A u medjuvremenu, SpaceX cilja da dodje do stadijuma gde ce lansirati jedan te isti Starship vise puta na dan.
Циља али тешко ће доћи до тог нивоа у следећих 10 година. Тако су најављивали и лансирање за редом првог степена Falcon 9 унутар 24 сата, још за 2019-ту, а ево видимо да нису успјели то постићи и вјероватно и неће. Сад, Starship ће користити знатно чистији метан у поређењу са ракетним керозином али опет, превише је то напрезања изузетно сложене машине за такав подухват, плус што компанија гура перформансе мотора, па самим тим и многих других дијелова ракете до максимума, што је супротно од плана који нпр. има RocketLab за Neutron, који иде на оптимизацију мотора за вишекратност, а супротно од гурања перформанси. Мада ако тимови из СпејсЕкса буду успјели догурати поновну употребу било гдје унутар 7 дана, то ће бити огроман успјех.
Videcemo kako ce im ici.
(y)
 
Интересантан чланак, нарочито при крају:
Прво, видимо да се упркос тоталном политичком разилажењу NASA, што ће рећи и Конгрес труде свом силом да задрже Русију на значајном нивоу сарадње око свемирске станице. Плаше се ако је одјебу да не само да ће себи знатно закомпликовати логистику око станице, него што ће Русија врло лако потпасти под кинеску колонизациу што се тиче технологије и концептуализације, а Кина је ионако већ незаустављива.

Друго, Boeing је већ потрошио скоро 700 милиона долара да би покрио додатне трошкове око Starliner-a. Непријатно изненађење за OldSpace шквадру сада када се почело радити по фиксираним уговорима. А још имају да решавају неке техникалије, судећи по тексту. Компанији се свакако љуља тло под ногама међутим мени се ова капсула баш допада, надам се да ће наћи неки успјешан пословни модел. Уколико Boeing банкротира у наредним годинама, питам се да ли ће Blue Origin да усиса све то?

Интересантан коментар:
If you hired Lockheed to make a toothpick for next week, they'd come back in two years with a gold-plated contraption the size of a Winnebago and bill you 5x what they quoted. But it would work, and it would look cool. The latter is one of Lockheed's "excuses d'etre".

Hire Boeing to do the same thing and they'd come back in a decade with something that looks like they salvaged it from a junkyard, bill you 10x what they quoted, and it won't work. And you'd be forced to keep hiring them because of politics.
Ouch!

Гледање хоботници у очи:
Пројекти који одржавају скоро 70.000 радних мјеста. Ово је једна страна медаље, нешто на трагу @DieH@rd приче.
 
Back
Top Bottom