• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

Kako se dobro potrefilo da SpaceX sada moze da resi sve svemirske probleme od USA sada kada se Rusija naljutila na sve oko sebe.
 
Тешко да приватне компаније могу ријешити све свемирске проблеме једне земље, што ће постепено постати болно очигледо у наредним деценијама. SpaceX је наравно фантастичан али гледајући ширу слику, трагедија је да су се у Америци све озбиљније амбиције свеле на приватне компаније, које се више боре са том државом него што су погуране од стране ње.

Ако САД желе да држе корак у свемирској трци са Кином, потребне су хитне реформе. Рекао бих следеће:

- Држава (тј. оно што је остало од ње након вишедеценијског силовања, подривања и манипулације од стране крупног капитала) мора под хитно да направи државно тијело које би координисало рад националног и приватног сектора.
- Буџет NASA-е мора одмах бити дуплиран, после тога учетворостручен. Са садашњих малих 25 милијарди, за америчке стандарде, мора одмах бити напуцан на преко 50 милијарди и после ићи на 100, 150 и више годишње. Кина има практично неограничен буџет за свемир, званичне цифре су маска.
- Мора се направити јасан план за следећих 50 година у свемиру и доследно га се придржавати уз варијације као реакције на кинеске напретке.
- Специјални интереси, као што су лобирања традиционалног аерокосмичког сектора морају постати прошлост. Влада треба пословати по принципу најбољег понуђача.
- Држава мора са милијардама долара да погура приватне компаније, са нарочитим фокусом на ове мале, иновативне компаније, као што су ове из CLPS програма. Иновација мора бити радикално форсирана.
- Потребно је уложити средства у контрашпијунажу и заштити се од IT крађа. Законски се морају забранити улагања од кинеских држављна или особа повезаних са њима у стратешке секторе, укључујући и свемирски. Као и горенаведене ствари, то је дио широг америчког проблема.

Нажалост, гледајући стање у коме се САД налазе и правац којим иду, мислим да је шанса за реализацију већег броја ових ствари врло мала. Вјероватно ће се мало тгрнути када Кинези буду орбитирали посаду око Мјесеца али то неће бити довољно.
 
Ау ал' су исфулали димензије, нарочито промјере ракета.
 
Америка је прва земља у историји која ће имати двије ракете супертешке категорије у истовременој употреби. Обије мрцине су тренутно на лансирним рампама у разним врстама тестирања и припреме. SLS ће се и вратити у VAB, прије поновног излажења ради лансирања средином године (ако буде среће) али добро је да се стигло и довде с обзиром како се мала средства дају NASA-и.




sls.jpg
 
Last edited:
Требало би у јуну али нове одгоде су свакако могуће. Ракета је оригинално требала да полети још 2017-те. Неки новинар фокусиран на свемирски сектор је тада лупио претјерану дефетистичку тврдњу како ће ракета полетјети тек негдје 2023-ће. Нажалост, развој догађаја ће изгледа показати да је погодио.
 
Nasilno prave preskupu raketlu da bi zadovoljili senatore koji su ultra-lobirani da obezbede posao firmama u njihovim drzavama.

Rezultat je raketa koja kosta koliko, 4 milijarde po poletanju? I nista nije reusable.
 
То је само дио приче. Амерички државни апарат јесте гломазан, корумпиран и тром али није главни проблем ту, него у систематском урушавању институција у САД, у овом случају NASA-е. Једноставно новац који она добија на годишњем нивоу уз амерички стандард, изузетно високе безбједноносне прописе и тестирања, цијене рада, набавки, услуга и материјала није достатан да би се овакав програм гурао довољном брзином, отуда и толико кашњење. За разлику од америчких неинформисаних критичара овог програма, ја нисам за његово отказивање него за радикално повећавање буџета агенције и још агресивније гурање овог државног програма уз реализацију свих планова, даље надоградње и барем још један Мјесечев лендер за људску посаду. Идеално би било 1 државни лендер и барем 2 приватна али то је баш тешко очекивати, ово из прве ставке то јесте.

Цифра од 4+ милијарде је онако медијски доста навикана, ради се о цијени за сву потребну инфраструктуру, технологије и изгуране прописе и то је за само по прва 3 лансирања. Вјероватно ће цијена почети знатно да пада са сваким наредним лансирањем почевши од планираног Artemis IV. За машину овакве сложености и уз све потребно уз њу то нису неке цифре. Америчка војска то прождрне за неколико дана.

Једноставно, приватне корпорације се не могу директно поредити са државним програмима, а Америка ако хоће да задржи статус првака у свемиру мора имати јак државни програм иначе ће их Кинези прегазити. Зато мислим да је ово давање ресурса на капаљку јако лоша ствар за њих гледајући деценије унапријед.
Кинези развијају чак три државне ракете супертешке категорије, најслабија је већ егал у перформансама са овом Blok 1 верзијом SLS-а, а њихов приватни сектор још није ни пристигао.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Пар видеа од омиљене конкуренције. Звијер режи.



 


Pitanje je samo kada ce dobiti dozvolu za poletanje.
 
Видјех то синоћ, класичан PR закамуфлирани пораз. Доста честа појава код Маска. Дозвола за полијетање заправо никада није направила кашњење у Starship програму, помињало се у фебруару како им је FAA продужила до краја марта своје процјене, а они већ наводно спремни, кад ево видимо како јесу. Очигледно су криогена тестирања BN4+SN20 открила неке проблеме са којима је превише ризично јурити прво "орбитално" лансирање.

Такође је лагао и око брзине производње друге генерације мотора и то баш недавно. Мислим, разумијем ја потребу да се инвеститори држе близу и у приправности али ми је комично гледати фан заједницу која на сваки твит таласа као ономад Apple култ.
 
Нагли скок интересовања за Венеру никако није случајност. Њена брутална атмосфера је врло интересантна и постоји велика вјероватноћа да садржи огромне количине енергената, потенцијално и нове врсте чак. Близина Земљи уз, колико ми је познато, двије могуће трајекторије до ње, као и потенцијална рола у будућој астро-стратегији су такође потенцијални чимбеници. Задњи фактор је већ сада опипљив када је у питању Мјесец, нарочито у стручним војним круговима (очекујем постепено дизање тензија после 2025-те, а интензивније после 2028/29-те) , а за пар деценија би постепено могао постати и присутан код планета, гдје ће наравно Марс и Венера бити први на тапету. Од 0 нових мисија у предходној деценији, одједном смо дочекали да у задњих годину-двије званично буде најављено чак 7 нових мисија до њеног система.


Једина мисија коју узимам са максималном дозом резерве је руска Венера-Д, за коју не вјерујем да ће бити реализована у наредним деценијама, што је још једна туга у распалом руском свемирском прогаму, још када се човјек присјети доминације коју је моћни свемирски програм СССР-а имао око усијане планете. Све остало је врло позитиван помак. Сви главни играчи у свемиру су најавили мисије ка вечерњој тј. јутарњој "звијезди", а посебан куриозитет је најава RocketLab-a да ће да шибне приватну сондицу мајушним Electron-om. Још када пристигне знатно способнији Neutron, са већ развијеним убрзивачем Photon-ом, који се већ користи на тренутној ракети, биће баш весело.

Оно о чему се до сада није причало је кинеска мисија коју сам нашао још прије неколико година у службеним папирима који су оквирно говорили о будућим кинеским мисијама и тамо је била најављена за 2030-ту. Познавајући Кинезе, вјероватно ће бити прави технодром, са десетинама инструмената. Типујем чак да су ове двије америчке мисије и најављене управо да би се држао корак са Кинезима. Још једна позитивна ствар је то што Кинези не развлаче развој својих мисија, када се нека одобри после научних испитивања потенцијала, реализација иде експресно. Чим су почели званичници да отворено причају о њој, значи да је тај корак близу.


И главно месо овог поста, нови, пословично добар видео од Гравитационог Маневра, који се дотиче најављених NASA-иних мисија:

 
Kakvo bacanje para niz reku. Nisu mogli da progutaju svoj ponos i odaberu drasticno jeftiniji SpaceX. Za tih rumorovanih 10 milijardi su mogli [po trenutnoj ceni] da uzmu ~160 falcon 9 letova. Mogli su da naprave dobar satelite constellation koristeci full 3rd stage od F9. :D Al ok,pare im nisu problem.

Mada tod tih "legacy" kompanija, vise mi se cini da jedni druge podrzavaju sa beskrajnim nizom ugovora.
 
Да, сигурно ће главном и директном конкуренту да дају своје сателите на лансирање, са све спецификацијама терета и орбитама. Могли су наћи још јефитније опције од SpaceX-a, као што је на примјер ISRO али очигледно држе одређен квалитативни ниво, отуда и уговори са најнапреднијим лансерима.

Falcon 9 3rd stage? Шта ти је то? :)

Те "legacy" компаније су аlive 'n' kickin', њихов опстанак се не базира искључиво на лобистичким маневрима и специјалним интересима. SpaceX је до прије 3-4 године био предмет спрдње у одређеним астро-физикалним круговима, а у годинама прије тога су неки академски метузалеми чак и тражили његову законску забрану. Ствари се нису промјениле само због успјеха поменуте компаније.

Amazon-у је битно да стигне доста тијесне рокове које им је држава поставила за лансирање сателита, тако да су што се овога тиче у предности над SpaceX-ом, могу да лансирају на већем броју ракета. Још када Neutron, Terran-R, па чак и Alpha пристигну, биће интензивно.

Видио сам током година доста мање видљивих ствари везаних за Blue Origin, тој компанији и пројектима око ње се могу подсмјевати само незналице, а таквих је по питању свемирских технологија 98% фанова SpaceX-a.

Ово је највећи лансирни уговор у историји, јбт.
 
Back
Top Bottom