• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

^ Чуо сам да је онај Netflix-ов документарац о Inspiration 4 мисији врло атипичан и квалитетан. Чак га је и Маск препоручио. Нисам још гледао.

Руска Луна-25. Задње вијести су говориле да је лансирање помјерено за 2023-ћу, а у себи сам мислио да је одложено до даљњег, кад сада ова вијест:
The launch of the domestic mission "Luna-25" from the Vostochny cosmodrome was scheduled for August 22.

12:32 08.04.2022

MOSCOW, April 8 - RIA Novosti. The launch of the first domestic mission to the Moon in 46 years from the Vostochny cosmodrome is scheduled for August 22, Alexander Mitkin, deputy general designer for electrical systems at NPO Lavochkin, said.

Previously, it was planned that the Luna-25 automatic station, created by NPO Lavochkin, would go to the Earth's natural satellite in July. The main objective of the mission will be to develop the basic technologies for a soft landing in the circumpolar region and conduct contact studies of a given region of the south pole of the moon .

"On July 18 we are leaving for the Vostochny cosmodrome, and on August 22 we will fly to the moon," Mitkin said at a press conference in Moscow .

The Luna-26 mission for mapping is expected in 2024, Luna-27 for soil exploration - in 2025, Luna-28 for collecting lunar soil and working out the landing scheme for Russian cosmonauts - in 2027-2028.
Веома скептичан и даље.
 
Диван видео који приказује концепт мјесечевог ровера од Astrolab-a, чији први прототипови су већ направљени, и у њему се приказује употреба како Starship-a, тако и Blue Moon-a. Надам се да ће ово заживјети у некој форми.

 
'Ајде Америко, прокини јеб'о те Луцифер! Корак у правом смијеру, макар и у изјави, само треба ставити циглу на гас и не пуштати.

 
Изгледа да би Кинези 'ладно могли орбитирати прву метанску ракету. Узеће титулу SpaceX-у и Relativity-ју испред носа. О Blue Origin-у да и не говорим. И то приватна компанија. Проблем је што људи не капирају шта се дешава у Кини и које све предности заправо имају над САД.

 
  • Like
Reactions: Ace
SpaceX pravi fully reusable raketu koja dize 150 tona u orbitu, i cekaju dozvole za prvi test let.

Niko ne brani nekoj random kineskoj firmi da se busa u grudi kako su napravili random motor, ali svakako ne treba ih porediti sa projektom koji je nekoliko generacija ispred njih. U kini ce svakako lako da lansiraju sta god zamisle/ukradu, nema veze ako padne raketa na pokoje selo down the range...
 
Дозволићу себи мало мање тактичан одговор уз пуну свијест о истом.

Ниво твоје необјективности по питању SpaceX-а је превазишао твоју необјективност по питању PlayStation бренда. Доминантна фанбојштина са врло мало рационалног уплива.

Интересантна је та потреба да се нерд поглед на ствари узме као идеолошки образац, у коме маркентишке најаве и јавно представљене корпоративне планове се износе као готово већ остварени аксиом, кога не треба доводити у питање.

Још индикативнији је недостатак било каквог значајнијег прогреса у твојој мисли, те ствари које сада пишеш су јако сличне стварима које си куцкао прије 15 и више година, небитно која је тема у питању. Да се човјек запита има ли ту шта дубље што узрокује такав грч критичког осврта, тј. недостатак истог.

Константно се тражи храна за хајп и пројекције, газећи преко свих својих ранијих нетачних прогноза, исхитрено постављених вијести које нису биле истините, гура се бесомучно напријед ка још грђим ложењима без икакве последичне ревизије ставова, ширења перспективе, промишљања... без икаквог стида.


Што се тиче теме, направити метански мотор чак и за најмању ракету која може да досегне орбиту је грдна ствар, ради се о другом по сложености ракетном гориву. Нарочито када кренеш неколико година након конкуренције. Ово је само најава ствари које долазе у будућности, то је кључна тачка гледања. Требао би мало да уђеш у материју па да видиш шта значи тај "random" мотор.

Велика предност SpaceX-а коју тренутно има не мора да значи много, јер као што рекох једном раније, период од 10-15 година у овој индустрији не значи пресудну ствар, када се гледају далекосежни планови. Кинези не планирају да забоду заставу у тло Мјесеца, па се врате за 50 година.

Кинеске компаније имају пуну подршку и гаранте државе, штавише оне ће служити као врло опак прелазни степеник врхунских астро-физикалних инжењера и теоретичара ка државним компанијама. Тако да ће истовремено гурати комерцијални аспект, а технолошки и научни крем ће прелазити у државне компаније након што проведу деценију-двије брусећи занат у "приватним" компанијама. Они најбољи ће после ићи у врх владе да воде политику око тих индустрија. Као и многе друге опасне ствари, то је уникатна особина кинеског система. Инфлација приватног космичког сектора у Кини је досегла стравичне размјере.

SpaceX начелно чека дозволу али FAA заправо никада није озбиљније омела нити једно лансирање прототипова. Доказ за то је што неки незаобилазни тестови за пуну конфигурацију прототипа (SS+SH) су тек сада почели да се спроводе.

Овај навод о падању степена на кинеска села звучи као најтипичнија реплика америчких интернет "стручњака" поводом кинеског свемирског програма. Иако факат, дешава се врло ријетко (на села), није познато да је ико страдао, а све ове приватне и веће државне ракете неће имати тај проблем.

Рекох барем једном раније, ово не треба схватити као моје хејтовање SpaceX-а. Напротив, он ми је далеко најдража свемирска компанија и надам се да ће изгурати све што планирају. Оно са чиме се не слажем, је та ирационална потреба да се изабере тим за навијање и почне са исмијавањем или негативном карактеризацијом других, конкуренције. Нарочито када је твој главни конкурент најефикаснији државни систем икада виђен у некој велесили, са неограниченим ресурсима за поље у коме се надмећеш. Друге компаније, што америчке, што кинеске, раде такође фантастичне ствари.

Кина изазива Америку у свемиру, а и на Земљи, на начин на који СССР никада није могао. Заиста се надам да ће Амери моћи да држе корак дугорочно и да ће тај SpaceX доминирати колико се очекује.
 
 
Nova tura kroz Starbase. Stari booster i starship su nadmaseni sa novim modelima. Prvi launch ce biti Ship 24 + Booster 7, ide sve u more.
 
Kinezi već prave svoju.

Malo je sranje u smislu što je ta stanica bila kao neki simbol ujedinjenosti čovečanstva barem u nečemu a sad će svako da ima svoju, nebitno da li će Rusi da naprave zaista.
 

Значајна мисија. Указује на тренд који је видљив годинама уназад - значај свемира за глобалну политику, уз економију и војне факторе, наравно. Видљив је прилив ових нових земаља које хоће да се етаблирају у свемиру. Јужна Кореја је на правом путу да постане свемирска сила другог реда, у рангу са ЕУ, Јапаном, Емиратима, Индијом и мооожда будућом Њемачком и Британијом. Узгред будиречено, мајчица Русија ће из те категорије вјероватно да пређе у трећи ранг, негдје са будућом Турском, Израелом, С. Арабијом, Мексиком, евентуално Бразилом...

NASA је учествовала са једним од главних инструмената, од кога ће подаци да буду и њој доступни, као и са осталих, вјероватно. Борба је тренутно да се што више земаља пригрли за већ отпочету трку са Кином, против које су свакако мале шансе. Стратешке тачке на Јужном полу Мјесеца су несумњиво први циљ.





33720c631e277b43e3f3477b7226779282c9dbcecf501dc8d79931c26a6de089.jpg
314354aff9961f1b7ebdabd1b0b965fd28bae7ed89e77550964948eea9a38ba2.jpg
55aa5cc4fa9695644e9e3dc98d6a68b227557803773e8c90fd1a5ab39e899ec9.png

Интересантна, атипична трајекторија. Овакве треба очекивати све чешће у будућности, јер омогућавају избацивање терета до Мјесечеве орбите по релативно малој цијени у виду горива. Постоје и још ефикасније али ту је губитак у виду времена велики.
 
Back
Top Bottom