Дозволићу себи мало мање тактичан одговор уз пуну свијест о истом.
Ниво твоје необјективности по питању SpaceX-а је превазишао твоју необјективност по питању PlayStation бренда. Доминантна фанбојштина са врло мало рационалног уплива.
Интересантна је та потреба да се нерд поглед на ствари узме као идеолошки образац, у коме маркентишке најаве и јавно представљене корпоративне планове се износе као готово већ остварени аксиом, кога не треба доводити у питање.
Још индикативнији је недостатак било каквог значајнијег прогреса у твојој мисли, те ствари које сада пишеш су јако сличне стварима које си куцкао прије 15 и више година, небитно која је тема у питању. Да се човјек запита има ли ту шта дубље што узрокује такав грч критичког осврта, тј. недостатак истог.
Константно се тражи храна за хајп и пројекције, газећи преко свих својих ранијих нетачних прогноза, исхитрено постављених вијести које нису биле истините, гура се бесомучно напријед ка још грђим ложењима без икакве последичне ревизије ставова, ширења перспективе, промишљања... без икаквог стида.
Што се тиче теме, направити метански мотор чак и за најмању ракету која може да досегне орбиту је грдна ствар, ради се о другом по сложености ракетном гориву. Нарочито када кренеш неколико година након конкуренције. Ово је само најава ствари које долазе у будућности, то је кључна тачка гледања. Требао би мало да уђеш у материју па да видиш шта значи тај "random" мотор.
Велика предност SpaceX-а коју тренутно има не мора да значи много, јер као што рекох једном раније, период од 10-15 година у овој индустрији не значи пресудну ствар, када се гледају далекосежни планови. Кинези не планирају да забоду заставу у тло Мјесеца, па се врате за 50 година.
Кинеске компаније имају пуну подршку и гаранте државе, штавише оне ће служити као врло опак прелазни степеник врхунских астро-физикалних инжењера и теоретичара ка државним компанијама. Тако да ће истовремено гурати комерцијални аспект, а технолошки и научни крем ће прелазити у државне компаније након што проведу деценију-двије брусећи занат у "приватним" компанијама. Они најбољи ће после ићи у врх владе да воде политику око тих индустрија. Као и многе друге опасне ствари, то је уникатна особина кинеског система. Инфлација приватног космичког сектора у Кини је досегла стравичне размјере.
SpaceX начелно чека дозволу али FAA заправо никада није озбиљније омела нити једно лансирање прототипова. Доказ за то је што неки незаобилазни тестови за пуну конфигурацију прототипа (SS+SH) су тек сада почели да се спроводе.
Овај навод о падању степена на кинеска села звучи као најтипичнија реплика америчких интернет "стручњака" поводом кинеског свемирског програма. Иако факат, дешава се врло ријетко (на села), није познато да је ико страдао, а све ове приватне и веће државне ракете неће имати тај проблем.
Рекох барем једном раније, ово не треба схватити као моје хејтовање SpaceX-а. Напротив, он ми је далеко најдража свемирска компанија и надам се да ће изгурати све што планирају. Оно са чиме се не слажем, је та ирационална потреба да се изабере тим за навијање и почне са исмијавањем или негативном карактеризацијом других, конкуренције. Нарочито када је твој главни конкурент најефикаснији државни систем икада виђен у некој велесили, са неограниченим ресурсима за поље у коме се надмећеш. Друге компаније, што америчке, што кинеске, раде такође фантастичне ствари.
Кина изазива Америку у свемиру, а и на Земљи, на начин на који СССР никада није могао. Заиста се надам да ће Амери моћи да држе корак дугорочно и да ће тај SpaceX доминирати колико се очекује.