• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Steam Deck

Pa dobro, sve radi maltene isto kao i na LCD deck-u, a u zadnjoj sekciji je prikazao kako radi Link's Awakening remaster [sa sve Switch ketridzom u uglu].
H9upSfm.jpg
 
Pitanje za Steam Deck connoisseure iliti konjusare (jbg, meni smijesno, sry):

Kako se SD nosi sa PC igrama iz ranih 2000ih? Igre kao NFS Porsche Unleashed, Legacy of Kain SR2/Defiance, Max Payne, GTA, Splinter Cell i slicne. Kontam da hardverska snaga ne moze biti problem ali me brine kompatibilnost i koliko cu morati da se zezam sa patchevima, confizima i slicno. Znam da console emulatori vrte dosta ovih igara ali me interesuju bas PC verzije. Hvala!
 
Pitanje za Steam Deck connoisseure iliti konjusare (jbg, meni smijesno, sry):

Kako se SD nosi sa PC igrama iz ranih 2000ih? Igre kao NFS Porsche Unleashed, Legacy of Kain SR2/Defiance, Max Payne, GTA, Splinter Cell i slicne. Kontam da hardverska snaga ne moze biti problem ali me brine kompatibilnost i koliko cu morati da se zezam sa patchevima, confizima i slicno. Znam da console emulatori vrte dosta ovih igara ali me interesuju bas PC verzije. Hvala!
Uglavnom ako je igra na steamu zahteva manje nameštanja nego ako instaliraš preko 3rd party launchera (lutris, heroic) mada kod svih tih starih igara postoji rizik da moraš nešto ručno namestiti. Prekopirati neki dll, ili instalirati community patch. I naravno naučiti kontrole ispočetka jer će sve prikazivati keyboard promptove a kod tebe će biti namapirane na ono što si ti stavio. Srećom community je napravio smislene latoute za većinu igara i biraš ih u steamu na jedan Klik, ali opet moraš da se navikneš.

.





 
Moraces da se zezas uglavnom kao na pc-u aka neki widescreen/comunnity patch. Postoji sansa da neka igra ne radi out of the box, u tom slucaju, dodas je u lutris i to u velikom broju slucajeva resi problem. Ukoliko ne resi, sanse su da je neko vec probao tu igru pa jedan gugl ogranicen na redit resi. Ako ni to ne pomogne, probas drugi rilis. Imao sam par situacija da sam lupao glavu dobrano a da je sve vreme rilis bio problem.

Sent from my Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Šteta sto ne postoji auto hdr opcija. Neke stare igre izgledaju drasticno bolje kada se to ukljuci.
 


Vala potrajalo je. Ja sam se namerno drzao podalje beta verzija, izuzev na samom launchu kada je svega falilo. Nije da mi je update trebao, ali primetilo se da sve duze i duze rade na beta verziji a stable nikako da izadje. I dok smo docekali vibrancy kontrole, izasao OLED 😂
 
Rekose pre neki dan da rade uporedo i Steam OS verziju za desktop bas me zanima na sta ce to da lici i kako ce uopste funkcionisati.
 
Ja sam noćas zamenio SSD za 1TB i odradio reimaging. Nakon toga mi je ponudio ažuriranje i prihvatio sam. Nisam ni znao da je u tom momentu pušten SteamOS 3.5.5. 😄

S obzirom na to da je Steam Deck i napravljen tako da se lako otvara i popravlja, zamena SSD-a je baš lagan proces.

Nakon baga sa infinite download/installing (poznati bag, koji se provlači već duže od godinu dana), koji se rešava ponovnim ulaskom u Boot Manager i odabirom drugog drajva za boot, sve je proteklo glatko.

Steam Deck kao uređaj mi se dopada. Ovaj haptic feedback prilikom korišćenja tačpeda je baš interesantan i lepo radi. Big Screen mod je super i prilagođen nameni uređaja, kao "prava" prenosiva konzola.

Sviđa mi se što im prodaja igara nije u fokusu tj. sama Steam prodavnica, već poslednje igrane i instalirane igre. Tek se kroz opcioni meni dolazi do Steam prodavnice.

Izlaskom u Desktop mod se tek vidi da je ovo pravi, prenosivi mini PC, baziran na Linuxu. Tako da je logično da uređaj može da ima dvojnu namenu - i kao prenosiva konzola i dockovan kao pc. Razmišljam se da kupim dock (neki sa podrškom za VRR, jer je i to dodato u SteamDeck), na dock povežem SSD sa instaliranim Windowsom (Dual Boot) i tako uposlim Steam Deck i kao konzolu i kao Win PC.

Jedna od prvih igara koju instalirah je Factorio, koji dobih od Ljube, pa možda i bude taj review u skorije vreme. 😄

Podesih EmuDeck sa raznim ROM-ovima (nabacih Tiny Best Set 128GB za Miyoo Mini / RG35xx) i implementirah u Steam. I ceo taj deo oko emulacije izgleda i radi odlično. Prijatno sam iznenađen integracijom u sam Big Screen Steam, sa sve coverart-om, mogućnošću prilagođavanja kontrola, CRT filterima, auto-savestate,...

Najveća prednost je ujedno i najveća mana Steam Decka - otvorenost sistema. Korisnik može da radi šta god poželi, a za sve već postoje tutoriali u pisanom i video obliku. I lako se raspline sa modovima, instalacijom raznih tweakova, dodavanjem ROM-ova,... a vreme za igru prolazi. Mada je i to vrsta zanimacije. 😄
 
Evo i Eta Prime opisa, ovo je verovatno jedan od zadnjih full opisa od ljudi koji su dobili pre-release hardver.



Vec sutra/prekosutra ce verovatno prvi kupci poceti da dobijaju hardver od postara.
 
Back
Top Bottom