Daliborovo granje LIVE
Tina Čatlaić & Zagušljivi dim LIVE
Daliborovo Granje peteročlani su psihodelični / progresivni / post rock sastav iz Međimurske županije u Hrvatskoj osnovani 2014. godine.
Bend svira striktno instrumentalnu glazbu, koja je pod snažnim utjecajem različitih svjetskih melodija (orijentalne, balkanske ...) kombinirane u standardni post-rock / psihodelični rock žanr, uz primjese drugih žanrova poput surf rocka ili stoner rocka, iako ne vole da ih se svrstava u žanrovske kutije/kategorije i samo žele svirati glazbu koja im se u danom trenutku svira. Jammovi i improvizacije su vrlo velik dio njihove glazbene svakodnevice, od kojih su mnogi uploadani na Youtube, a puno njihovih pjesama dolazi od jammova koji se kasnije modificiraju i/ili točno uvježbavaju. Filozofija benda uvijek je bila težnja prema neovisnosti - u sviranju, snimanju, miksanju, masteringu i stvaranju album arta/covera.
Preko Franjićevog lejbla Slušaj Najglasnije! 2015. godine izdali su istoimeni debitantski studijski album (Daliborovo Granje 2015) koji su sami snimili i miksali u mističnoj garaži u predgrađu rodnog Čakovca. Na albumu se uz standardnu četvorku (Alan Horvat na gitari, Filip Toplek na gitari, David Lesjak na basu i Andrija Munđar na bubnjevima) u nekim pjesmama pojavljuje flauta, koju je odsvirala Ema Mezga.
Krajem 2017. prisiljeni su napustiti svoju mističnu garažu ali se ubrzo nastanjuju na novoj lokaciji – čarobna baraka, gdje je krajem 2019. godine snimaju svoj drugi studijski album. Album pod nazivom „Hainin“ objavljen je u studenom 2020. pod izdavačem Dostava Zvuka. Na albumu više nema flaute, ona je zamijenjena trubom - koju je odsvirao Tomica Oskoruš, a mix i master prepušten je Leonardu Klaiću, koji je uvelike nadogradio zvuk s njihovog prvog albuma.
https://daliborovogranje.bandcamp.com/music
Zagušljivi dim tročlani je bend iz Čakovca koji traži inspiraciju u svjetovima oko nas i u nama samima. Njihova je glazba mantrično muzičko putovanje s ciljem istraživanja čudesnog, sablasnog, nepoznatog i onog što nam se čini poznato. „Dim“ u nazivu simbolizira promjenjivost i neuhvatljivost. Bend čine Martin Geček (gitara, klavijature), David Lesjak (bas, perkusije) i Nikola Švenda (bubnjevi, perkusije). 2019. izdali su debitantski album Kranjecovi krugovi pakla, instrumentalno glazbeno djelo u trajanju od 53 minute koje obiluje orijentalnim, psihodeličnim i opojnim zvukovima, a ujedno je i bogato simbolikom i sadrži filozofsku pouku koja je pojašnjena u uvodnom monologu albuma, tzv. invokaciji. Članovi Zagušljivog dima autori su i glazbe za razne predstave i performanse, među kojima je i glazba za predstavu Kralj Lear Dramskog studija Dada Kazališne družine Pinklec. Dosad je bend predstavio svoje glazbeno stvaralaštvo u raznim alternativnim klubovima poput Močvare (Zagreb), Medike (Zagreb), Nigdjezemske (Zadar), Kocke (Split) itd.
https://zagusljividim.bandcamp.com/
Tina Čatlaić rođena je 26. kolovoza 2000. u Čakovcu. 2019. upisuje anglistiku i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Još od nižih razreda osnovne škole osvaja nagrade na literarnim natječajima. Dugogodišnja je članica Dramskog studija Dada Kazališne družine Pinklec. Objavila je dvije zbirke poezije: Gušenje polikromije (Biblioteka Insula, 2018.) i Muzej lomova (Nagrada Milivoj Cvetnić, 2019.) Radovi su joj objavljivani na portalima poput Kritične mase, Libartesa, Ne-Ma Magazina, Čovjeka časopisa, Časopisa Kvake itd. Bavi se i novinarstvom. Od 2019. surađuje sa Zagušljivim dimom.
Album Plava Lily sastoji se od 11 Tininih uglazbljenih pjesama. Studijski album temelji se na glazbeno-poetskom performansu koji su Tina i Zagušljivi dim premijerno izveli u studenom 2019. u Scheierevoj zgradi u Čakovcu u sklopu projekta Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier. Glazbu je posebno za njene stihove osmislio i izveo Zagušljivi dim, a ona je recitirala vlastite pjesme uz glazbenu pratnju benda (kao gost na albumu pojavljuje se i Marko Zidarić na pjesmama Intro i Noir). Naslovna pjesma Plava Lily nosi priču o traumama iz djetinjstva, o iskustvu bliskom smrti. Cover art stoga je inspiriran tom pjesmom i njenim motivima, ali i kostimima i maskama koje su članovi benda nosili na premijernoj izvedbi performansa. Ipak, svaka je pjesma na albumu drugačija što se tiče ugođaja i tematike; svaka je pjesma nova priča. Ova je raznolikost postignuta korištenjem različitih instrumenata (električna gitara, bas, klavijature, bubnjevi, perkusije, šargija…) i zvučnim efektima, ali i poigravanjem s tonovima glasa i načinima kazivanja stihova. Album počinje u mračnom, ceremonijalnom tonu koji se zatim mijenja i istražuje razna emocionalna i mentalna stanja. Sve u svemu, Plava Lily je album kojemu je cilj dokazati da su glazba i poezija komplementarne, da različite vrste umjetnosti mogu djelovati u harmoniji, i, naposljetku, uvući slušatelja u svijet emocija, poetičnih slika i osobnih priča koje ne kazuje samo pjesnikinja, nego ih pričaju i glazbenici.