• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Koji TV kupiti?

Ako ikad naprave mini led za svaki piksel, mozda bude relativno mala.

Sent from my Samsung Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk

MicroLed je bolji od svega ostalog samo ako imaš stomak za šestorocifrene cene televizora i dijagonale koje počinju od oko 3 metra.
 
Tv brate "koji TV kupiti" znači TV da ponovimo još jednom gradivo Teeee Veeee.
Hristos se rodi!

Upoznat sam sa time kako se zove tema, fala lepo.

@2CR4ZY 's shopping list so far: novi GPU, OLED TV i OLED monitor. :sneaky:

Da, to je to... za grafu imam jos odavno, sad sam skupio za TV i ostaje jos da skupim za monitor...
Grafe uskoro izlaze, 4080 Super krajem januara, tako da ako sve bude uredu sa cenama, ocekujem da uzmem 4070 Ti Super ili 4080 Super, tokom februara, najkasnije mart.
Zatim TV, LG C4 ce verovatno izaci oko marta, pa njega merkam onda...
Sto se tice monitora, ovaj iz linka izlazi u februaru, ali ima ih jos bar tri, cetiri sa istim specifikacijama najavljeni da izlaze uskoro, pa cu tu sacekati da svaki izadje i da vidim koji najvise nudi, pa cu onda uzeti i monitor i zavrsiti sa tim najskupljim upgrade-ovima.
 
Upoznat sam sa time kako se zove tema, fala lepo.



Da, to je to... za grafu imam jos odavno, sad sam skupio za TV i ostaje jos da skupim za monitor...
Grafe uskoro izlaze, 4080 Super krajem januara, tako da ako sve bude uredu sa cenama, ocekujem da uzmem 4070 Ti Super ili 4080 Super, tokom februara, najkasnije mart.
Zatim TV, LG C4 ce verovatno izaci oko marta, pa njega merkam onda...
Sto se tice monitora, ovaj iz linka izlazi u februaru, ali ima ih jos bar tri, cetiri sa istim specifikacijama najavljeni da izlaze uskoro, pa cu tu sacekati da svaki izadje i da vidim koji najvise nudi, pa cu onda uzeti i monitor i zavrsiti sa tim najskupljim upgrade-ovima.
Trebaće ti i neki audio sistem za taj TV 🤔
 
Videcu prvo koliko sam zadovoljan sa njegovim zvucnikom, ako ne budem bio, pasce neki soundbar od 100 - 200 evra...

il cu svoje zvucnike od kompa prebaciti na tv, jer ih ne koristim skoro uopste...
 
Videcu prvo koliko sam zadovoljan sa njegovim zvucnikom, ako ne budem bio, pasce neki soundbar od 100 - 200 evra...

il cu svoje zvucnike od kompa prebaciti na tv, jer ih ne koristim skoro uopste...

Ako već daješ pare za takav TV mora da padne i neki Surround.
 
Nemam mesta za surround... Hell, nemam čak mesta ni za VR...

Sad kad razmislim, nemam čak ni za neke zvučnike sa strane, jer će tv zauzeti celu policu... Samo će za soundbar biti mesta.
 
LG C1 - 1000 Mbps Ethernet adapter test

U poslednje vreme imam velikih problema kada gledam remux filmove preko Plex klijenta u lokalnoj mreži. Skapirao sam da je do mreže, tj. do ovog SBB rutera preko kojeg mi je i zakačen TV. Tako da sam se odlučio napokon da kupim ethernet USB adapter Tp-link UE300 i da probam direktno preko kabla koje će biti brzine (jer preko internog porta je limit na 100Mbps).

View attachment 6885View attachment 6886
View attachment 6888View attachment 6889
Na moje iznenađenje - nisu bile baš kao što sam očekivao. Ako se sećate ovog klipa, trebalo bi da dobijem veće brzine (probao sam i druge kablove, druge usb portove na tv-u, itd). U klipu ispod je download brzina oko ~300mbps, a ja sam dobio ~180 mbps.



Nakon guglanja, shvatio sam da je LG promenio nešto u firmware-u i da ovaj "hack" više nije moguć u tolikoj meri. Ovde je više ljudi to potvrdilo:



Sve u svemu, iako sam dobio manje brzine nego šta sam mislio, za sada Plex radi odlično preko kabla. U suštini 180Mbps mislim da je sasvim dovoljno, ali, samo ako je to stabilna konekcija. Mislim da čak i moj ruter preko WIFI-a je dovoljan, ali mnogo random se ponaša, nekad zagušuje konekciju, ko zna kakvi signali utiču sve na kvalitet prenosa podataka, tako da mislim da mi je preko kabla ovo bolja opcija, makar za sad.

Takođe, provalio sam preko WiFi Analyzera da su komšije promenile kanale koji se koriste na njihovim 5GHz mrežama (ili su ruteri sami to uradili), i nakon pomeranja kanala na kom da se emituje 5GHz signal dobio sam mnogo veće brzine.
View attachment 6890View attachment 6891

Iako je ovo veća brzina nego preko kabla i USB adaptera, zadržiću kabl za sad. Pošto mi deluje da radi stabilinije, nego preko WiFi-a.
Napisah ovaj post čisto kako bih vas obavestio da nije više moguće ostvariti 300+ Mbps putem kabla, pa da se ne čudite ako probate i vidite zašto to ne radi. Btw, tu negde oko 300 i nešto je limit jer TV koristi USB2.0 port a ne 3.0 :D Ne razumem zašto su toliko štedeli na ovome... TV od 1500e sa takvim "propustima".


Pisao sam ranije dosta o mojim iskustvima sa Plexom i C1 televizorom. U suštini imao sam problem kada bi se ultra kvalitetni ripovi filmova baferovali na random mestima, a nekad bi radilo bez ikakvih problema. DieHard i još neki su mi odgovarali da kod njih sve radi bez problema i stvarno sam bio u čudu, šta može biti, zato sam i radio ovo istraživanje kada sam merio brzine.

E pa, sve zaboravim da javim da sam u suštini rešio taj problem streamovanja, tj. problem koji sam imao sa random bufferovanjem onoga šta gledam preko Plex-a.

Problem je bio mnogo jednostavniji i očigledniji, pa rekoh da napišem ovde za korisnike ako imaju sličnih problema.

Naime, problem sa sadržajem velikog kvaliteta, samim tim i velikog bitrate-a i podataka koji treba da se pročitaju, je bio do skladišta, tj. hard diska koji sam koristio. Sav 4K sadržaj sam nekako po defaultu stavljao na Elements 4TB (WD40NDZW) i mislio sam da nema tu greške, šta je najgore šta može da se dogodi.
Međutim, nisam znao da je ovaj drajv u stvari SMR drajv koji je zbog torenta koji u isto vreme skida neke stvari (piše na disk), dok puštam preko Plexa, imao skroz random brzine čitanja - nekad bi radilo super, a nekad bi baferovalo na svakih 10sec (verovatno u zavisnosti koliko je opterećeno pisanjem na disk u tom trenutku).


Od kada sam prešao na SSD odakle gledam preko Plexa, više nisam imao apsolutno nijedan problem sa baferovanjem. Serije i još neke stvari koje su normalnog bitrate-a (dakle ne 4k remux i slično), i dalje gledam preko Elements drajva.

Napomena: Našao sam na više mesta po netu da bi brzina čitanja trebalo da bude konstantna kod SMR drajvova, a da bi samo pisanje bilo pogođeno istovremenim čitanjem/pisanjem. Takodje, sam našao i neke ljude koji se ne slažu sa tim. Ali ono što znam u praksi je da od kad sam promenio drajv, sve radi super. Moguće da je stvarno samo pisanje pogođeno ovim istovremenim read/write, ali da Plexu treba za dobar rad i pisanje nekih temp delova ili za obradu, tako da možda stvarno nije read speed toliko loš, ali zbog tog pisanja kod SMR-a Plex ne radi kako treba. Bilo kako bilo, efekat na kraju je isti.
 
Last edited:
Imam problem pa da pitam i ovde:
Naime, prije nekih pola godine namontirao sam kompletan setup TV/AVR/konzole. Zbog tehnickih razloga nisam mogao sumu kablova nikako pametnije provuci osim da je zamalterisem (naravno, tu su buziri radi neke kvazi zastite i sprijecavanja moguce interferencije). Zbog zelje da imam sto manje vidljivih kablova ali i praktican setup zasticen od djece svi uredjaji su mi daleko od TVa i da bih ga povezao sa AVRom uzeo sam HDMI 2.1 kabl sa svim certifikovanim standardima. Danas, odjednom, naizmjenicno svake sekunde pojavljuje se digitalni snijeg. To je trajalo minut dok se nisam snasao i prisao AVRu, nakon toga je bio samo snijeg. Vrlo brzo sam skontao da je konektor na kablu neobicno labav, blago pomjeranje i bukvalno dio konektora iskoci iz lezista, skontam da su pinovi pukli.

Niko tu ne dira nista, niti se avr pomjera, moguce je da sam ja nekad tokom montiranja bio nepazljiv ali vise mi pije vode teorija da su pinovi popustili pod teretom kabla. Kabl je monstrum, tezak i slabo fleksibilan, no prije bih ocekivao da izvali konektor iz AVRa.

Kabl nije cheap, ne sjecam se tacno ali nije bio ispod 100eur za 10m. Najlakse je kupiti drugi, medjutim, moj problem je sto je ovaj u zidu a drugi ne mogu provuci, moze samo da ga vucem oko/iznad vrata sto ce invalidirati moj prijasnji trud.

Koliko se ja razumijem hdmi 1.4 ima realne sanse da se popravi/nastavi ali sa ovim 2.1 ja ne vidim nacin. Imam identican kabl samo kraci koji sam voljan da zrtvujem, uzmem dio sa konektorom i nastavim na ovaj ali kontam da ce interferencije biti neizbjezne pogotovo sa toliko dugackim kablom. Da li ima neko iskustva sa time? Da li sam, nazalost, u pravu? Da li postoji neki krimp alat da to odradi? Zice unutra su raznih debljina, neke mi se cine tanje cak i od ethernet zica.

Takodje, ako bilo ko zna dobar fiber optic hdmi kabl neka preporuci. Provukao bih optiku ako vec moram opet da stemam zidove. :(
Moja epopeja je zavrsila prije 10ak dana relativno uspjesno. Kupio sam KabelDirekt 15m opticki HDMI kabl i mogu da potvrdim da radi sve ok. Cijena je bila oko 80EUR dakle DUPLO jeftinije od Phoossno i Ruipro, dva najbolja kabla na trzistu koliko sam uspio skontati. KabelDirekt ima mixed reviews po netu ali sam ipak odlucio da ga probam jer smatram da navedeni modeli nisu i 2 puta kvalitetniji od ovog. Mislim da nisam pogrijesio. Konektori su jako kvalitetni, metalni u potpunosti i odmah sam testirao da li se uvijaju, skripe, pucketaju - ali nista, zaista su top notch. Vecinu featurea jos uvjek treba da testiram doduse, tako da moju preporuku uzmete sa rezervom. https://www.amazon.de/-/en/dp/B098NRHLKD?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

I da, iako znam da za male duzine optika nema neku prednost, kabl je toliko tanak i fino se mota da cu sve kablove da zamjenim optickim uskoro.
Sto se tice zida i skrivanja kabla, jbg kanalica oko vrata radi posao za sada. Ali na proljece cu vidjeti da moler i stolar odrade neku magiju.
 
Ne motaj optiku :)

Sent from my Samsung Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Ljudi ja merkam tv, moram uzeti jedan uskoro, ali ne znam sta bi mi preporucili do 55 inca. Ja bi uzeo Samsung N95B ali koliko sam video na testovima RTINGS-a, nisu se proslavili QD paneli sa burninom. Jel ima neko iskustva sa tim televizorom? Jel preporucujete da se tv kupi u gigatronu, i ostalim prodavnicama, ili je bolje preko kp-a?
 
Ljudi ja merkam tv, moram uzeti jedan uskoro, ali ne znam sta bi mi preporucili do 55 inca. Ja bi uzeo Samsung N95B ali koliko sam video na testovima RTINGS-a, nisu se proslavili QD paneli sa burninom. Jel ima neko iskustva sa tim televizorom? Jel preporucujete da se tv kupi u gigatronu, i ostalim prodavnicama, ili je bolje preko kp-a?
LG C3 55” oko 1100€ preko “Mađara”. Drugo ne bih ni gledao.
 
Back
Top Bottom