• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Koji TV kupiti?

Imam problem pa da pitam i ovde:
Naime, prije nekih pola godine namontirao sam kompletan setup TV/AVR/konzole. Zbog tehnickih razloga nisam mogao sumu kablova nikako pametnije provuci osim da je zamalterisem (naravno, tu su buziri radi neke kvazi zastite i sprijecavanja moguce interferencije). Zbog zelje da imam sto manje vidljivih kablova ali i praktican setup zasticen od djece svi uredjaji su mi daleko od TVa i da bih ga povezao sa AVRom uzeo sam HDMI 2.1 kabl sa svim certifikovanim standardima. Danas, odjednom, naizmjenicno svake sekunde pojavljuje se digitalni snijeg. To je trajalo minut dok se nisam snasao i prisao AVRu, nakon toga je bio samo snijeg. Vrlo brzo sam skontao da je konektor na kablu neobicno labav, blago pomjeranje i bukvalno dio konektora iskoci iz lezista, skontam da su pinovi pukli.

Niko tu ne dira nista, niti se avr pomjera, moguce je da sam ja nekad tokom montiranja bio nepazljiv ali vise mi pije vode teorija da su pinovi popustili pod teretom kabla. Kabl je monstrum, tezak i slabo fleksibilan, no prije bih ocekivao da izvali konektor iz AVRa.

Kabl nije cheap, ne sjecam se tacno ali nije bio ispod 100eur za 10m. Najlakse je kupiti drugi, medjutim, moj problem je sto je ovaj u zidu a drugi ne mogu provuci, moze samo da ga vucem oko/iznad vrata sto ce invalidirati moj prijasnji trud.

Koliko se ja razumijem hdmi 1.4 ima realne sanse da se popravi/nastavi ali sa ovim 2.1 ja ne vidim nacin. Imam identican kabl samo kraci koji sam voljan da zrtvujem, uzmem dio sa konektorom i nastavim na ovaj ali kontam da ce interferencije biti neizbjezne pogotovo sa toliko dugackim kablom. Da li ima neko iskustva sa time? Da li sam, nazalost, u pravu? Da li postoji neki krimp alat da to odradi? Zice unutra su raznih debljina, neke mi se cine tanje cak i od ethernet zica.

Takodje, ako bilo ko zna dobar fiber optic hdmi kabl neka preporuci. Provukao bih optiku ako vec moram opet da stemam zidove. :(
 
Last edited:
sumnjam da možeš da prevežeš, tj nastaviš 2.1 kabl, jer je toliko finicky da će odma da se izgubi 2.1 mogućnost, čak i ako prođe signal, pogotovo na toj udaljenosti...

ja sam uzeo 15m fiberoptički ugreen-ov hdmi sa njihovog oficijelnog store-a na aliju, nisam ga još instalirao, jer čekam na neke stvari, ali sam ga testirao i nisam imao probleme.
 
@disturbed
Za sledeci put razmisli da stavis cev ili crevo... (mada lako je biti sad pametan)

Sto se tice ovog konkretno problema sa starijim HDMI-ovima mogao se razumno lako popraviti sa necim poput ovoga

Amazon product ASIN B08797WT7R
Mozda postoji varijanta za 2.1, ako ti nije opticki?


Sto se tice bas optickih kablova (mada ne razumem se u taj HDMI Optic cable), mozes bas sa specijalizovanim uredjajem prespojiti opticki kabal.
U stanu sam dobio optiku i kad sam ugradjivao net umesto samo da "puste" jedan od konektora nije valjao. Installer je doneo uredjaj u nekom manjem koferu i prespojio je kabal za 5-10min - kapiram da se to zove "fiber optic repair kit".
 
@Teoreticar napomenuo sam da nije bilo tehnicke mogucnosti za pametnije rijesenje.
To sto ti navodis je splicer za opticke kablove i do njega je lako doci ali nesto slicno za hdmi 2.1 nisam nasao upravo zbog "kupi novi kabl" mantre.
Kupicu novi kabl pa cu izmajmunisati nesto. Ovaj sto je @Maxa preporucio se cini legit ali dostava mu je 90$ pa trazim druge nacine sada.
 
Ne znam da li ti nešto znaci informacija koliko košta do srbije
 

Attachments

  • Screenshot_20240101_111518_AliExpress.jpg
    Screenshot_20240101_111518_AliExpress.jpg
    98.3 KB · Views: 17
@Teoreticar napomenuo sam da nije bilo tehnicke mogucnosti za pametnije rijesenje.
To sto ti navodis je splicer za opticke kablove i do njega je lako doci ali nesto slicno za hdmi 2.1 nisam nasao upravo zbog "kupi novi kabl" mantre.
Kupicu novi kabl pa cu izmajmunisati nesto. Ovaj sto je @Maxa preporucio se cini legit ali dostava mu je 90$ pa trazim druge nacine sada.
u majku im, i kod nas je bilo tako, pa su spustili u nekom trenutku. vidi da li anker ima nešto slično u ponudi...
 
Ma dal je moguce da u Srbiji nema da se uzme krshten 2.1 HDMI kabl, vec mora da se vucara sa Alija...
Kod mene ima Volt-ov 2.1 HDMI 8K, kojeg sam i sam planirao da uzmem, ali kad uporedim cenu sa ovim sto je Maxa okacio, onda deluje ko da je ovaj Volt-ov krsh... mada ovaj je samo 1.8 metara, pa i to utiche na cenu.

20231120_131912.jpg
 
Nažalost tako je. Cene tehnike kod nas su užas a izbor van najprodavanijih i najjeftinijih stvari mizeran. Malo bolje ide kada gledaš oglase.

A što se tiče Alija, jeste odličan ali za nas van EU za takve stvari treba uračunati dodtanih 1/3 na cenu za svaku robu preko 50e (cena+slanje). I čekanje mesecima.
 
Ne znam da li ti nešto znaci informacija koliko košta do srbije
Znaci mi da se dodatno iznerviram! Salim se, sve OK, drago mi je da nisu svi u istom kosu kao Bosna :D

Nažalost tako je. Cene tehnike kod nas su užas a izbor van najprodavanijih i najjeftinijih stvari mizeran. Malo bolje ide kada gledaš oglase.

A što se tiče Alija, jeste odličan ali za nas van EU za takve stvari treba uračunati dodtanih 1/3 na cenu za svaku robu preko 50e (cena+slanje). I čekanje mesecima.
Zar nije za EU isto mizeran prag od 50ak EUR za uvoz iz non EU nakon cega idu troskovi uvoza? Ne znam kako tretiraju ako Ali store ima magacin u EU, vjerovatno tada nema carine, ali ako je iz Kine onda je i kod njih isto kao kod nas.

Ma dal je moguce da u Srbiji nema da se uzme krshten 2.1 HDMI kabl, vec mora da se vucara sa Alija...
Kod mene ima Volt-ov 2.1 HDMI 8K, kojeg sam i sam planirao da uzmem, ali kad uporedim cenu sa ovim sto je Maxa okacio, onda deluje ko da je ovaj Volt-ov krsh... mada ovaj je samo 1.8 metara, pa i to utiche na cenu.
HDMI 2.1 do nekih 3 metra duzine ce da radi skoro pa sa svakim iole OK brendom. Problemi nastaju na vecim duzinama, lutrija je dosta preko 3m a preko 10 metara nema sanse da se dobiju svi featuri 2.1 standarda ukoliko se ne posjeduje kvalitetan i debeo kabl. Duzine iznad ove bukvalno traze pojacanja signala (aktivni kabl) a da ne bi izgledao kao kabl koji se polaze po okeanskom dnu tu su opticki kablovi koji su malo tanji i teoretski imaju daleko veci domet. I dalje ti kablovi imaju bakarne vodice za napajanje ali interferencija audio/video signala nije vise problem. Odatle i visoka cijena + najosjetljiviji dijelovi su u konektoru samom. Realno, za duzine 2-3 metra uzmi kabl koji ti izgleda ok i ako ti rade sve funkcionalnosti sve OK. Za vece duzine potrebno je vise novca, istrazivanja i srece.
u majku im, i kod nas je bilo tako, pa su spustili u nekom trenutku. vidi da li anker ima nešto slično u ponudi...
Mi imamo neki prag za pakete do ~150EUR iznad cega ide carina + spediterske usluge. Ono sto je problem je sto i cijena transporta ulazi u zavrsni obracun. Tako da ovo prebacuje tu brojku od 150EUR. A kako ide fedexom, ide prvo kroz Sarajevo a oni su rigorozni i nema lutrije (bar iz mog iskustva i iskustva mojih poznanika). Otprilike bi me ovo izaslo 250EUR sto je previse a i ja sam nekako principijelan i jako rijetko se odlucujem da dam 1EUR vise ako mi se ne isplati a kamoli da me neko dere kao jarca.


Imam kolegu koji ce za par dana iz EU pa gledam sad Amazon. Citajuci recenzije po netu tu se svelo sve na manje-vise 2 kandidata koji su kao top tier za vece duzine: Ruipro i Phoossno oba po oko 150EUR za 15m
 
Zar nije za EU isto mizeran prag od 50ak EUR za uvoz iz non EU nakon cega idu troskovi uvoza? Ne znam kako tretiraju ako Ali store ima magacin u EU, vjerovatno tada nema carine, ali ako je iz Kine onda je i kod njih isto kao kod nas.

Ne bih znao koliki je prag u EU ali znam da mnogi brendovi imaju skladista u EU čime se izbegavaju ti troškovi.
 
Ako ikad naprave mini led za svaki piksel, mozda bude relativno mala.

Sent from my Samsung Galaxy Z Flip 5 using Tapatalk
 
Back
Top Bottom