• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

На данашњи дан прије 54 године је погинуо легендарни совјетски космонаут Владимир Комаров, жртва политички пожурене Сојуз-1 мисије. Његова погибија на врхунцу трке ка Мјесецу је била огроман ударац за људе у совјетском свемирском програму, као и једна од многих погибија у "уклетом" Л-1 програму (Протон-Зонд).
 
О овоме се на западу не прича. Кинези сатраше са бројем приватних свемирских компанија, које напредују двоструком и чак троструком брзином у неким случајевима у односу на своје америчке претече. Сваки мјесец искочи неки видео новог тестирања мотора, најсложенијег дијела ракете. Што је још грђе, неколико њих од почетка ради са метаном, ракетним горивом будућности. Чак постоји шанса да ће Кинези узети титулу прве компаније која је успјела орбитирати метанску ракету, да парадокс буде већи.









Ту су и многе компаније које користе керозинске моторе.
无标题.png

无标d题.jpg

И оне на чврста горива.

DrLvfbCWoAA5XXG.jpg

Приватних лансера у Кини има тренутно двадесетак познатих, вјероватно их је много више, само искоче. Компаније усмјерене на друге бизнисе су још бројније, познато је да је укупно преко 150 компанија у Кини у том сектору, а то је застарјели податак. И то све не рачунајући најјаче групе, а то су државне агенције. Кина има чак 3 главне агенције за свемир.
 
Почео је значајан експеримент за будућу колонизацију Марса, одличне вијести. Perserverance мисија је кренула баш како треба.

 


Tianzhou-2 опскрбна капсула током транспорта у Венчану. Еквивалент руском "Прогресу", само доста већа.
9da82ba5gy1gpzfvfbc0jj20ty1h9tga.jpg
Американци жегају Харпом у намјери да спријече сутрашње лансирање модула (shallah mallah).
006jCOx9gy1gpzuvrfxsyj36dc48w7wn.jpg
 
Легендарни амерички астронаут Мајкл Колинс је преминуо. Као и сви припадници Аполо и Џемини програма, Колинс је имао изузетну каријеру као војни и тестни пилот, са звањем пуковника колико ме сјећање служи, а највише је упамћен као комадант Командног модула на Аполо 11 мисији, првој људској мисији на површину Мјесеца. Док су Армстронг и Олдрин ишли на површину, Колинс је остао у орбити радећи разне експерименте и после перфектно извео сложен маневар спајања са узлетним сегментом Лунарног модула. Као и много пута у историји свемирских истраживања, његова крупна улога је остала у сјенци медијски интересантних ствари. Од тог тројца само је још Олдрин жив.

 


 


 
E0HPJyUX0AEUhBO

^ sa danasnjeg Starlink leta. Bez ikakvih problema su ove godine lansirali 10 starlink letova, a sledeci je za 5-6 dana. :D Sve se moze kad se hoce.
 
Велики успјех SpaceX-а и надам се да ће наставивити узлазну путању. Њихова убрзана лансирања показују сазријевање вишекратне архитектуре коју развијају, као и све мање вријеме потребно за инспекцију и мање ремонте. Ове године планирају чак 40 лансирања, и за сада су на правом путу да остваре ако не толико, а оно макар за 2 мање, што ће опет бити гигантски успјех. Ни та округла бројка није искључена! Видљиво је да америчка доминација у многим пољима у свемиру све више пада на леђа SpaceX-у, што је добро за ту компанију али генерално лош показатељ стања америчког свемирског програма. Чак је и некада моћна NASA погурана од стране приватника. Надам се да ће се амерички политички врх опаметити и наћи велика средства да појача буџет NASA-е, као и да ће усути десетине милијарди приватном сектору по принципу реалне тржишне трке, без специјалних интереса. Важно је да погурају не само ове велике приватнике него и гомилу ових малих свемирских компанија, чак фундаментално. Такође је потребно државно тијело које би координисало рад државног и приватног сектора. У супротном, нисам сигуран да ће дугорочно моћи издржати трку са Кином, ма како сада ствари изгледале.

Једна интересантна слика. Кинеска линија је сада дупло већа због лансирања 22-тонског модула свемирске станице.
25d09f15e9877e92c5f3d28e040f9da7f209140aff33bd79d3f8b3ef44a23807.jpg
 
Da, podigli su celu raketu u orbitu i izgleda nema nista od kontrolisanog kocenja.

Kad opici negde kod nas :D
Kod nas nece moci da padne zbog ugla kretanja u odnosu na ekvator, ne prelece dovoljno severno da dodje do nas. Cak je i crna gore bezbedna.

Z9MgimY.png
 
Најавих ја то у једном од предходних постова.
Специфичност ове варијанте ракете, поред оних раније наведених о појачаној носивости за нижу Земљину орбиту и знатно већи теретни простор, примарно осмишљен за ову улогу, је тај што ракета потроши сво гориво при постизању жељене орбите, чиме га не остаје нимало за маневар циљаног деорбитирања. Другим ријечима централни потисник првог степена ракете пада насумично и немогуће је предвидјети гдје ће то бити. При једином предходном лансирању овог модела пао је на 80-так километара од западне обале Африке, док је једна цијев рокнула право у центар неког села у Обали Слоноваче.


Tianhe ended up getting launched to about ~375x170 km and evidently had enough fuel on board to raise its orbit to a roughly circular ~380 km, after which it will require substantial refueling by its first Tianzhou resupply ship next month. Without computing exact numbers, it's clear that the additional delta-v needed to raise from ~375x70 instead of ~375x170 shouldn't be terribly bad - probably on the order of 10-50 m/s. Whatever that number actually is represents the hard quantification of what it would've cost China to safely dispose of this core stage.

At any rate, the number is clearly small enough that it's highly unlikely they couldn't have safely deorbited the stage had they chosen to. Most likely it would've resulted in Tianhe burning more of its onboard fuel reserves, leaving it with less full tanks on arrival in its operational orbit - which ultimately works out to just requiring more refueling from Tianzhou.

I doubt Tianhe's tanks will be terribly close to running dry on arrival in its operational orbit - i.e. it probably had the margin to spare an additional ~10-50 m/s without compromising the station's ability to station-keep for the next month until arrival of the first Tianzhou. But even if that were the case, China could've still achieved a safe core stage deorbit by lessening the cargo load within Tianhe at launch to make room for a bit more fuel at the expense of deferring some of the cargo bags to a future Tianzhou. (Pictures of Tianhe pre-launch show that it's pre-packed with lots of supply bags, which is standard practice for launching new station modules - you want to fill it up to max out your launcher as much as possible.) At the end of the day, it simply translates to a tradeoff between deorbit safety and needing to spend the money to launch resupply ships sooner...making this a clear yuan-vs-human-risk tradeoff.
 
Last edited:
Почео је значајан експеримент за будућу колонизацију Марса, одличне вијести. Perserverance мисија је кренула баш како треба.

Ko zeli da slusa evo link gde teta lepo objasnjava :)
 
Last edited:
Кинези не попуштају у својој нескривеној амбицији свемирске доминације. Shanghai Academy of Spaceflight Technology (SAST), која је дио CASC-а, једне од три кинеске државне агенције (као три NASA-е које су међусобно испреплетене, као и са војском) од којих свака има комерцијалну ћерку-компанију, је представила нову керозинску ракету, која ће бити кориштена и у комерцијалне сврхе. Инаугурално лансирање се очекује 2023-ће. Ово је само додатак ионако несагледивој панорами кинеских "приватних" компанија.

Висина: 59 метара.
Тежина на паљењу: 433 тоне.
Почетни потисак: 5000 килоњутна.
Капацитет: 10 тона у НЗО до 300 километара, 5 тона Сунчеве синхроне орбите до 700 километара.
Први степен: 4x YF100k мотори (који се већ користе на 4 државне ракете, са планом да се користе на барем још једној), други степен: 2x YF115

Интересантно, ово ће изгледа бити верзија 921 ракете у једном блоку, која ће за разлику од оне јаче верзије од 5 метара промјера у сваком од 3 блока по 7 мотора, имати по 4 мотора у 5 блокова првом степену, централни плус 4 помоћна, и са промјерима од 3.8 метара. Ово ми је мало чудно, јер су предходни планови говорили другачије, али очигледно су промјењени.
sast_1.jpgsast.jpg

Потом су представљени даљи планови са већом верзијом ракете 921, намјењеној и људским мисијама на Мјесец. Оно што је врло значајна вијест је да су сада први пут поменули да планирају орбитирати тајконауте око нашег сателита већ 2025-те!! Мисија која је еквивалент Аполоу 8 тако стиже врло брзо у контексту развоја ових технологија, за свега 4.5 године! Спуштање тајконаута на површину је планирано за 2030-ту, као што је и раније најављено. Кинези су очигледно већ стигли Американце и на овом пољу, јер је тајмлајн потоњих са SLS-ом врло сличан, а за разлику од Кинеза, одгоде код њих су редовна појава.

921.jpg921_1.jpg
 
Одличан интервју са Маском од прије годину дана. Читав садржај је интересантан тако да дајем препоруку али посебно су ми биле интересантни дијелови на 11:32 и нарочито на 47:11
То је оно о чему ја причам већ дуже времена. Маск иначе је много интелигентнији него што то показује јавно и много боље информисан него што открива. Свјестан је онога што се дешава у Кини и дугорочне слике.
Трагично је да су га на овом другом сегменту кога сам навео цензурисали са пуштањем музике. Када своје најпрогресивније људе мораш ућуткавати, то је доказ да је нешто дебело труло у држави Данској. Ово се не смије пустити на националној фрекфренцији у САД.

 
Одлично. За то вријеме Boeing се још копрца са својом капсулом, која није одрадила ни поновни генерални тест без посаде, након првог који је прекинут због проблема са софтвером. Наводно ће да плате из свог џепа 410 милиона $ за нови тест, надам се да је тако. Ово је и показатељ како агилне New Space компаније остављају у прашини традиционалне Old Space пијавице. Још је ово у питању SpaceX који је имао пресудне политичке везе у Конгресу да дође до овог нивоа. Шта би тек било када би се тржиште ослободило од таквог начина функционисања и прешло се на чисту тржишну трку под равноправиним условима? Ех, наивно је то очекивати у данашњем свијету, нарочито у САД.

Иначе Boeing је код додјељивања Commercial Crew уговора покушао да присвоји себи комплетан посао, да нема никаквог конкурента. Колико ли би тек онда исисали кеша од пореских обвезника, ау. Штета што Sierra Nevada Corporation није добила њихов посао, са својим Dreamchaser-ом.
 
Back
Top Bottom