• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Свемирска истраживања

Auuuuuuu.... ☹️



Zato je Mask bio toliko ozbiljan. Kolika rupchaga... Ovo je ozbiljan problem koji bi mogao traziti veci redizajn. Motori su vrlo moguce izgubljeni zbog udaraca krhotina. Na jednoj slici kada je vec bio blizu max postignute visine se vidi da bukti vatra u odjelu sa motorima.

Ovo ce sigurno zakomplikovati i dizajn spustanja na Mjesec i Mars. Za lunarnu varijantu jesu planirani sekundarni trasteri u krugu oko broda na gornjem dijelu ali se teoretisalo da ce mozda moci bez njih. Sada ce vjerovatno morati ici sa tim. Ali sta za Mars kada je toplotni stit potreban, gdje ce ih ugraditi na stranu koja nadire na atmosferu? Uf... cekamo razvoj stvari.
 
Last edited:
Starship ima mnogo manje motora nego Booster, nece biti toliko unistenje, a i vec smo videli sletanje toga. U zemljinoj gravitaciji koriste samo jedan motor za sletanje, na Marsu ce morati da obore rad tog jednog motora nize.

A i Booster je sada imao jako sporo poletanje, ko zna da li moze poletanje biti brze ako svi motori pravilno krenu. Jedva su imali pozitivni lift, skoro je bilo ko ona Rocketlab [ili neka druga nova raketa nedavno] koja je po "poletnju" samo lebdela lagano dok se nije malo goriva potrosilo i raketa postala laksa. :D
 
Pogledajte pazljivo na plazu i more skroz desno! Pustite u full screen-u snimak.


edit - i ovo je lud snimak, 335 metara od launch site-a:
 
Last edited:
342694785_1114949436574208_282103737435320070_n.png
 


Katastrofalna ostecenja. Svaka instalacija na lansirnom kompleksu je pretrpila. Farma rezervoara je takodje tesko ostecena na dosta mjesta. "Few months" za novi pokusaj, nema sanse. Daj boze da temelji stubova na samom nosecem elementu rampe od Statshipa nisu osteceni. Mada se ovo trebalo ocekivati, ne moze beton i gotovo, nema te smjese koja moze podnijeti takvo silovanje. Morace se zaliti necim hibridnim pa preko ploce od neke specijalne legure celika i to debele po 20-30 cm. Kao i sve oko samog noseceg sistema. Trebali su ici na 2.5 puta vecu visinu. Jeste da bi bilo nekoliko puta skuplje ali bi se ovaj problem eliminisao.



Bajke, jbg.
 
Last edited:
Svakako su jos pre ovog launcha rekli da ce sledece poletanje biti za par meseci. Bolje je da se sto ranije primete sve greske, to je i poenta svih ovih testova.

 
Ovaj beton je sve zeznuo, a znalo se da je rizican. Da su stavili celicne ploce, sva je prilika da bi raketa uspjesno postigla zeljenu podorbitu, mozda cak i odradila uspjesno citav test. I ne bi bilo stete na kompleksu okolo! Gomila vozila i opreme nevezane za sam GSE je unistena ili ostecena. Ma koliko sam zelio vidjeti lansiranje, nije trebalo ovako. Pitanje je da li je ovo uspjesan test imajuci u vidu anomalijske okolnosti pod kojima je isao. Ali gorak svakako jeste.
 
Фосил брани новогенерацијске дивљаке. Није да имају избора...





2 мјесеца... значи 8 мјесеци.
 
То је Мјесечево проклетство, што већина мисија рикне у тим баш задњим фазама. Ако не рачунамо разрађене Кинезе, последње три мисије од Израела, Индије и Јапанаца/Европљана су прдекнуле баш на тај начин.
“What makes landing on the Moon so difficult is the number of variables to consider,” says Stephen Indyk, director of space systems at Honeybee Robotics in Greenbelt, Maryland. Compared with Earth, for example, the Moon has reduced gravity, very little atmosphere and lots of dust.
Свакако да су услови пребрутални али три мисије које поменух горе су све рикнуле од техничких разлога везаних за саму машину.
Today, by contrast, private companies are expected to repeat these successes, without government resources and without lessons gleaned from many failed and successful missions, Indyk says. “That’s a lot to ask of a private enterprise to get it right on the first attempt.”
Требало би да NASA помаже овима које су добиле CLPS уговоре. Израелци и ова задња јапанска мисија нису били дио тога. Амери се не би требали зезати са тим малим компанијама него их требају погурати свом снагом, што финансијски, што законским регулативама што са дијељењем базе знања, да не пролазе кроз оно кроз шта су NASA и Совјети пролазили током свемирске трке.
failures can occur early on, even for missions that don't plan to land. This happened with NASA’s Lunar Flashlight mission, a small spacecraft that launched in December and was supposed to map the Moon’s ice. Its propulsion system malfunctioned soon after launch and may keep it from reaching an orbit from which it can do the intended science.
Ау, ово заборавих, значи нису успјели да је оживе. Прво је CAPSTONE постао упитан и још се не зна да ли ће успјети да изгура мисију како треба, а ово је изгледа већ на листи за отписивање. Ове јефтине мисије у свемиру су биле ђене-ђене што се тиче успјешности, баш. Оне најуспјешније су биле које су се качиле на већ спремне, скупе традиционалне мисије.

Кинези су уложили посебне напоре у то да осигурају успјешна алунирања за свој Chang'e програм, концептуално и кроз тестове су разрадили све могуће сценарије. Нарочито ме се дојмило то што су на лендере накркали гомилу сензора и све их подредили провјерама, ако би неки од њих давао мјерења која би у већем одступала од осталих, компјутер би га искључио. Такође су и разрадили систем ракетне левитације на којој би се лендер одржавао неколико секунди изнад површине док радар и лидар не скенирају терен тражећи најпогодније мјесто. Таква врста припреме је до сада невиђена у роботизованим лендерима, што је Кинезима и омогућило овако успјешан програм од самог старта, спуштајући врло тешке лендере на површину. Американци су дошли на то да се морају ослањати на ове приватнике у повојима који су вазда угрожени потенцијалним банкротом, а остале земље немају озбиљне програме тог типа. Колико ја видим, Кинези ће да марну онај слаткиш крај Шеклтон кратера.
 
Видео је лимунадица са очигледно обавезним политички коректним тоновима али је интересантан као још једна потврда да Блу Ориџин извлачи доста људи из NASA-е, о чему се причало прије неколико мјесеци. Како ствари иду, Агенција ће имати све мање утицаја.



Добар низ твитова (отворити линк за остале), овај мотор ће бити на будућем великом лендеру за терет и посаду кога развија Блу Ориџин, биће вјероватно 2 таква комада на њему и можда још један на убрзивачу кога изгледа такође развија компанија.


Фабрика у Хантсвилу је близу пуне оперативе, овде су приказани и BE-4 мотори у изради.


Ова композиција слика има годину дана већ чини ми се, сав хардвер је напредовао. Биће ово права мрцина.

Some Hardware.png
 
Back
Top Bottom