Humans have always been drawn to explore, discover, and learn as much as we can about the world—and worlds—around us. This isn’t always easy, but it’s in our
www.nasa.gov
Four astronauts will depart from Launch Pad 39B at Kennedy Space Center in Florida atop the
Space Launch System (SLS), the only rocket powerful enough to send Orion, its crew, and their supplies to the Moon in a single launch.
Ово је постала нова маркетиншка крилатица за са SLS коме се маневарски простор за финансирање и развој смањује услед успјеха приватног сектора.
Then, a powerful push from SLS’s
interim cryogenic propulsion stage will help Orion perform a
translunar injection maneuver, setting its course to the Moon.
Уједно и задња планирана мисија за ICPS. Питање је колико ће EUS каснити и самим тим одгодити Artemis IV мисију.
After a series of tests, SpaceX will fly at least one uncrewed demo mission that lands Starship on the lunar surface. When Starship has met all of NASA’s requirements and high standards for crew safety, it will be ready for its first Artemis mission.
Питам се баш да ли ће та демо мисија одмах ићи на Јужни пол, пошто је та трајекторија знатно захтјевнија од екваторијалне. Исто то питање имам и за прву мисију са посадом, мада би се рекло да су већ одлучили да ће да иде на југ. Такође је питање шта ће Кинези радити прво, да ли ће бити аутоматизованих мисија са људским лендером, гдје ли ће алунирати и слично. Они немају искуство са спуштањем у екваторијални појас мада је сва прилика да су кроз хакерај покупили сву базу знања од Амера. Не само море јавно доступних података, којих је много, него и гомилу стратешки битних повјерљивих података о специфичностима спуштања на површину.
Before the crew launch, SpaceX will launch a storage depot to Earth orbit. A series of reusable tankers will carry propellant to the storage depot to fuel the human landing system.
Овај податак ме интересовао, да ли планирају да орбитални танк за гориво буде спреман за ту мисију. Он ће бити знатно већих димензија од очекиваног обичног танкера и при томе се вјероватно лансирати празан или са малом количином горива, да би се компензовала већа тежина у маси мањком тежине горива тј. терета. Онда ће се пунити из танкера, да би приликом спајања са свемирским бродом било потребно само једно спајање и пребацивање комплетног потребног горива за мисију. Све то одлично звучи у пракси али би врло лако се могло показати као најсложенији дио програма. То ретанкирање са толиком количином криогеника никада у историји није покушано и велика је непознаница. Штавише, није урађено нити 1% од те количине никада.
The uncrewed Starship human landing system will then launch to Earth orbit and rendezvous with the storage depot to fill its tanks before executing a translunar injection engine burn and traveling approximately six days to NRHO where it will await the Artemis III crew.
Још један интересантан податак, 6 дана пута до Мјесеца. То је лакше да се пролонгира за ефикасну трајекторију што се тиче горива, јер неће бити посаде унутра. Orion ће тај пут морати превалити много брже у оба правца, 2-3 дана.
Orion will undock and back away from Starship to remain in NRHO for roughly one orbit around the Moon, lasting about 6.5 days.
Јако интересантно, недељу дана само орбитирања око Мјесеца, затим 5 дана када се посада врати, плус пут до тамо и назад. Дубоки свемир, рекордно вријеме у истом за људе, изложеност соларној, космичкој и заробљеној радијацији Ван Аленовог појаса, жене на Orionu и на површини Мјесеца... груди, репродуктивни систем, конституција... Мораће се скупити много података до тада.
Extreme, contrasting conditions make it a challenging location for Earthlings to land, live, and work, but the region’s unique characteristics hold promise for unprecedented deep space
scientific discoveries.
Тек ћемо да видимо колико је ово оствариво у датим роковима. Температурне флуктације, атмосферски и егзосферски услови на Јужном полу су непознаница у приличној мјери и питање је да ли је наша технологија на потребом нивоу за такво нешто (Niggor:
Ми немамо технологију за то...) или ће бити потребно да се надограђује помоћу података који тек требају да се добију са лендера који се тамо спусте. У ужем реону Јужног пола се до сада нити један људски лендер није спустио, а у ширем јесте само један... кинески.
Using advanced technology including autonomous systems, the crew inside of Starship will land at a carefully selected site within a 100-meter radius.
Врло изазовно за извести, нарочито у тако бруталном, ванземаљском планинском терену као што је тамо. Мада ако све остало разраде ово ће доћи још и најлакше.
After touchdown, the surface crew’s first task will be to ensure all systems are ready for their lunar surface stay. Then they will rest, eat, and recharge for the first full day of the expedition
Ово ће бити фасцинантно, тај период релаксације након спуштања, нарочито унутар толике грдосије са тако пуно простора. Још то ишчекивање изласка, ммммм....
The astronauts will don advanced spacesuits, exit through an airlock, and descend on Starship’s elevator. NASA has
selected Axiom Space to provide the Artemis III surface suits and spacewalk systems.
Један провајдер је најчешће извор проблема, кашњења и поскупљења у оваквим пројектима али није да имају избора. За разлику од CASIC, CASC и CAS којима пљуште паре, NASA мора да се сналази са приватницима сада.
The view from the lunar South Pole region will look very different from the
photos taken on Apollo missions in the Moon’s equatorial region. The Sun will hover just above the horizon, casting long, dark shadows across the terrain, which the crew will explore using headlamps and navigational tools.
Ово ће бити невјероватно. Вјероватно занимљивије од свих визуелизација које до сада постоје. То кретање по мраку у таквом ејлијенском окружењу... машта баш ради.
When their surface expedition is complete, the two astronauts will lift off the surface of the Moon and head back to NRHO in Starship to reunite with their crewmates in Orion.
Питам се баш шта ће бити са датог Старшипа после тога, о томе је било мало говора. Да ли ће имати довољно горива да се опет спусти на површину и тамо остане као нека резервна база за будуће мисије или чак експеримент утицаја површинских услова на брод. Постоје наравно теорије о враћању истог у Земљину орбиту ради поновног пуњења горивом/оксидатором али сигуран сам да то неће бити покушано у овим првим мисијама, питање је да ли је изводиво уопште. Можда када га издуже у будућности, што је подавно помињао Маск. Али опет, то ће вјероватно бити за неку non-Artemis верзију јер не вјерујем да ће NASA дозволити да се том варијаблом угрожавају астронаути, док се не докаже оперативно. Надам се да ћемо видјети то све. Када се направе слетна мјеста, кроз неку врсту утицаја на реголит (нема решетирања честицама приликом слијетања), могли бисмо видјети знатно веће варијанте како пристижу, нарочито теретне.
И за крај:
When both spacecraft have arrived in NRHO, Orion will dock with the Starship human landing system in preparation for the first lunar surface expedition of the 21st century.
Највјероватније је да ће бити друга, ако не и трећа. Гледајући развој ствари Кинези дефинитивно воде у трци ка Мјесецу, а усудио бих се рећи и ка Марсу.