• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

MiSTer fpga

Zegota

Well-known member
Co-founder
Messages
727
Reaction score
3,315
Points
313
Mislim da je John pogodio poentu sa ovim videom. MiSTer bih koristio jedino za sisteme koji su preskupi ili neisplatljivi za uvoz (arkade, pc engine, japanski kucni racunari, itd.). Sredi se neko kompaktno resenje, i to je to. Ali kako je (skoro) nemoguc za uvoz, ne znam koliko ima smisla previse lomiti glavu sa njim trenutno.
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,007
Points
453
Koliki je PVM upgrade u odnosu na standardne consumer 29" Sony Trinitron SCART RGB televizore? Volim bas debele linije i mali scanline a koliko vidim kod PVM su bas velike scanline linije i slika je nekako tamnija barem prema screenshotovima. Kakva su vasa iskustva sa PVM monitorima? Nikad ih nisam video uzivo. I jel vredi prelaziti sa 29" na 20"?

FyeswdP.jpg
Jbg najbolje da vidis uzivo. Meni PVM izgleda kao "extra CRT", ali da, sad kada premotam film mozda svarno ima velike razmake izmedju linija. Kod mojih na gajbi imam crt pored pvm, ako se uspem nakanuti slikacu, ali pitanje koliko ce se dobro to videti na telefonu :D
 

Ivamark

Well-known member
Co-founder
Messages
1,480
Reaction score
4,519
Points
433
Debljina linija ne bi trebalo da ima toliko veze sa crt vs pvm koliko ima veze sa brojem linija koje ima sam ekran.
Ovaj bvm skroz levo ima 1000 linija dok ovaj pvm levo ima 600 linija.Ovo su top modeli to je nemoguce kod nas ni naci i kostaju i sada po par hiljada dolara. Komercijalni CRT bi trebalo da imaju manje linija (400-450) dok premimum modeli mislim da mogu da dobace i do 600 mada ovo nagadjam jbg nisu to ni objavljivali previse.
U svakom slucaju 600-800 linija modeli su skroz ok u normalnom iganju nema previse razlike u odnosu na crt sto se linija tice.


Bio je jedan video na YT o ovoj tematici okacicu ako ga nadjem.
Edit:evo ako neko hoce da se zaludjuje. :D
 

R-Typer

C64 Rulez!!!
Co-founder
Messages
144
Reaction score
281
Points
173
Ovako izgleda na mojem 29" Sony Trinitron preko scart RGB. Takodje bih da napomenem da sam ga platio 30e.

Fotografisao sam na Canon DSLR-u ali iz nekog razloga piksele ne mogu da uhvatim kako treba.

IMG-5291.jpg
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Vrhunski urađen video o FPGA emulaciji i očuvanju starih igara:

 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Btw, izgleda će Saturn i PS1 biti uskoro mogući na FPGA hardveru (za N64 je zasad diskutabilno):





Ali kako je (skoro) nemoguc za uvoz, ne znam koliko ima smisla previse lomiti glavu sa njim trenutno.
Koga zanima, dovoljno je Terasic-u poslati e-mail sa .edu domene i dobiješ popust od $30 na originalnu cijenu.
 
Last edited:

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Dok čekam da SDRAM i IO Board stignu sa Aliexpressa, reko da isprobam kako radi Mister onako u 'goloj' varijanti @ 1080p. Mega Drive i GBA (romovi do 16MB) rade fantastično, baš sam se ugodno iznenadio. Odmah se osjeti taj nedostatak lag-a u odnosu na čistu softversku emulaciju, čak i ovako preko HDMI-ja i bez ikakvih LLAPI i SNAC dodataka.
Instalacija OS-a je mnogo jednostavnija nego što sam pretpostavljao: kartica se automatski pripremi na PC-u, kopiraju se dva sitna sistemska fajla i jedna skripta i to je to. Nakon što se završi (dugotrajan) proces update-ovanja romovi se mogu kopirati ili direktno ili preko ftp-a. WiFi dapteri rade bez dodatnih koraka.
Uglavnom žao mi je što ranije nisam krenuo sa ovim umjesto što sam se zezao sa Retroarch-om na ostalim konzolama i Android uređajima. Još ako uspiju petu generaciju prebaciti na FPGA i omogućiti save state-ove na svim sistemima, biće to investicija decenije.
 

R-Typer

C64 Rulez!!!
Co-founder
Messages
144
Reaction score
281
Points
173
Nista ne fali softverskoj emulaciji. GroovyMame je sa Frame Delay 9 uspeo sve da spakuje (input polling, emulacija i output render) u 4.5ms. Retroarch sa druge strane ima sjajni Run-Ahead koji odlicno radi. Uporedjivao sam SNES i Retroarch u Super Mario World i meni to isto radi. Run-Ahead je settovan na 2 frejma i to je to. Na CRT televizoru sam naravno radio poredjenje. Senzibilan sam na input lag jer na 4k monitoru koji ima 22ms laga, osecam taj lag u igrama.groovymame2019lagtests.png
 
Last edited:

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Mister + CRT monitor + SNAC adapter + vsync_adjust=2 može sve 'spakovati' unutar 1.5 ms bez obzira koji 'core' koristiš jer se ne radi o klasičnoj emulaciji već simulaciji.
 

Ivamark

Well-known member
Co-founder
Messages
1,480
Reaction score
4,519
Points
433
ko nema konzole mister je zakon.Mnogo mi se svidela ona fora sa sonic 1 i kompozitnim ''vodopadima''. :)
Mada ako ovaj retrothink 5x bude normalan sa cenom bice savrseno resenje za ljude koji bi original hardver. Cak je resen i problem sa 240p/480i prelazima na ps1/saturnu....
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Danas vidim da je DE10-Nano u proteklih mjesec dana dobio službeni "price hike" u iznosu od $35, i izgleda da će tako i ostati. Šteta zbog ovog projekta, sigurno da će se sada nešto manje širiti i popularizirati.
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Nerealno da Saturn stiže na Mister prije PSX-a, ali izgleda da će to biti slučaj:

 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,007
Points
453
Nerealno da Saturn stiže na Mister prije PSX-a, ali izgleda da će to biti slučaj:


Bice i PSX, ipak sve to zahteva posla pojedinih entuzijasta. Koliko sam ispratio PSX je fino napredovao ali su se developeri nesto smorili. U svakom slucaju kod je objavljen, neko ce pre ili kasnije nastaviti / zavrsiti.
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Bilo je valjda nekih finansijskih nesuglasica između autora a i jedan od njih je imao zdravstvenih problema pa je batalio. Šteta u svakom slučaju, ali kontam da će do kraja sljedeće godine obje konzole biti funkcionalne na Mister-u.
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,007
Points
453
Bilo je valjda nekih finansijskih nesuglasica između autora a i jedan od njih je imao zdravstvenih problema pa je batalio. Šteta u svakom slučaju, ali kontam da će do kraja sljedeće godine obje konzole biti funkcionalne na Mister-u.
Tesko je davati prognoze i estimate, ali mister je dovoljno popularan projekat da tesko da ce ostati napusten, samo je pitanje vremena kada ce neko uloziti dovoljno efforta. Generalno je kul sto se dosta koda cesto moze lako portovati izmedju FPGA sistema, tako da nas verovatno u buducnosti ceka i neki naslednik sa vise prostora za jace sisteme.
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Mislim da je sljedeći 'jači' FPGA sa znatno više CLB-ova jedno 3-4x puta skuplji od ovog što se nalazi u DE10-Nano. Nadam se da će ostati što duže u opticaju, barem dok se peta generacija i ono prije nje maksimalno ne 'ispeglaju'.
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,007
Points
453
Mislim da je sljedeći 'jači' FPGA sa znatno više CLB-ova jedno 3-4x puta skuplji od ovog što se nalazi u DE10-Nano. Nadam se da će ostati što duže u opticaju, barem dok se peta generacija i ono prije nje maksimalno ne 'ispeglaju'.
Jeste najbolje da trenutni hardver ostane dugo u proizvodnji, ali dobro bi bilo da postoji i prirodan put napred bez puno bacenog efforta. Koliko sam shvatio DE10-nano nema uvek u prodaji.
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,949
Reaction score
4,545
Points
373
Koliko sam shvatio DE10-nano nema uvek u prodaji.
u USA i zapadnoj EU mislim da nema problema sa nabavkom, problem je što su skontali iz Terasic-a da je projekat postao popularan pa su značajno digli cijenu.
 
Top Bottom