• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Programerski kutak

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Hvala😊

Naučen iskustvom iz firme, ako ne napišem kada radim to, velike šanse su da ću za nekoliko nedelja veliki deo zaboraviti :)
Napisao sam tako detaljno sve jer sam se tada sećao svega, sada kada čitam (2 meseca kasnije), neke stvari sam zaboravio kako sam tačno uradio. Takođe, možda nekad ovo postane neko mini predavanje u firmi/na faksu/konferenciji ili tako negde, pa je lepo imati tako sve uredno.

Da bi ovako lepo sve izgledalo sa primerima, bukvalno sam morao da dodam poseban mod koji se zove -Showtime koji kada se uključi, sporije radi procesiranje, ali vizuelno crta sve pravougaonike, seče prozore, vizualizuje šta se šalje OCR-u na obradu i slično - čisto kako bi se lakše skapiralo šta se dešava ispod haube. Napravio sam i posebne skripte koji su kao alati pri učenju za pravljenje maske (onaj gif sa sliderima) kako bi ljudi skapirali šta je tačno plava/pink maska.
 
Last edited:

stale

Crni vojvoda
Co-founder
Administrator
Veliki gospodin
Messages
736
Reaction score
1,121
Points
203
Svaka cast stvarno! Vidim da je i linkedin pocelo fino da se deli sto je fenomenalan marketing za tebe.
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Godinama organizujem humanitarnu IT ligu u fudbalu u Nišu (ove godine imamo 22 ekipe, a u pool-u ima 35 koje svake godine variraju).
Ove godine, u toku zimske pauze u fudbalskog ligi, odlučio sam da napravim i stonoteniski turnir za sve IT ljude.
Prijave traju do ove subote, pa se setih da možda ima i ovde programera ili ljudi iz IT-a koji žive u Nišu a igrali bi stoni tenis.
Sav donirani novac ide humanitarne svrhe.
Trenutno ima oko 120 prijavljenih učesnika i mislim da smo kontaktirali sve ljude/firme, ali možda se nađe neko i odavde, nikad se ne zna :)


1675854350299


Link za prijavu: https://itliganis.rs/itopen-2023-prijave-igraca
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Ne znam da li pratite ovaj kanal YT kanal, ali meni su presmešni :D Videh da pre neki dan izbacili novi klip pa rekoh da podelim





 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Nisam pisao neko vreme ovde, pa rekoh da podelim dva moja poslednja projekta na kojima sam radio. Prvi se tiče piva :) A drugi projekat, naravno, AI ML generative art :)

prvi projekat:

TLDR; Napravio sam sajt na kome se nalazi spisak svih industrijskih lager piva sa njihovim sadržajem

Razlog zašto sam to uradio?
Pre svega jer me je "iznerviralo" to što malo niško pivo, jedno od najpopularnijih piva u jugoistočnoj Srbiji, ima drugačije sastojke, na istoj etiketi, na srpskom i bugarskom. Za EU tržište su napisali sve sastojke, sa sve kukurznom krupicom. A na strani gde je srpski tekst, za naše tržište, zbog naših zakona, stoji samo - "ječmeni slad".


Sve to me je navelo da pre 2 meseca napravim temu, sa jednom korisnom tabelom (slika) na redditu o sastavu industrijskih lager piva u Srbiji.

Link do te teme:


Tada nisam očekivao da će biti baš toliko dobro primljeno, skoro na svakoj raspravi po netu gde bi se povela priča o pivu, uvek bi neko linkovao taj reddit post ili okačio sliku.

I sada, kako to biva sa viral sadržajem, slika je postajala sve popularnija i popularnija, sve više se širila društvenim mrežama i ljudi su krenuli da se "žale" zašto tu nema nekih njihovih lokalnih piva. Pre svega tu mislim na Valjevsko, BIP, Jagodinsko i druga autohtona piva koja nisam uspeo da pronađem u Nišu.

Takođe, primetio sam da se sadržaj piva često menja. Evo recimo od postavljanja ove slike pre dva meseca, Lav pivo je u međuvremenu promenilo recepturu i sada sadrži kukuruznu krupicu. Dobio sam nemali broj poruka u vezi sa tim pivom, ali ništa nisam mogao da uradim, jer spisak i sliku sam pravio krajem aprila, nisam mogao nikako da promenim već gotovu sliku koja kruži po netu.

Inače, o promeni LAV piva i recepture EFEKTIVA je pisala među prvima:


Sve to me je dovelo do zaključka da je potreban dinamički listing svih piva sa njihovim sastojcima, gde bi korisnici lako mogli da prijave promenu u postojećim sastojcima piva, kao i da pošalju zahtev za dodavanje nekog novog piva.

Razmišljao sam šta i kako, i došao do zaključka da ga ne komplikujem previše, napraviću najprostiji mogući HTML + CSS sajt, sa tabelom koja je pregledna svima i jasna. Na dnu strane staviću neku 3rd party integraciju za pisanje komentara i to je to.

Nekoliko sati kasnije, rođen je sajt https://sadrzajpiva.in.rs

Za one koje zanima tech stack i korišćeni alati:

- Github (source code)
- Netlify (za hosting)
- DISQUS (za komentare)
- Loopia (za domen)
- ChatGPT (za "prebaci ovu tabelu (copy paste iz excela) u HTML")

Naravno, dizajn uvek može biti bolji. Ali ovo je rađeno da bude što više minimalistički i ako bude nekad potrebe, naći ću nekog da uradi brzinski CSS preko svega.
Za sada mislim da je dovoljno - tu je da pruži osnovne informacije o sastojcima u pivu i da pomogne u dizanju svesti kod građana o proizvodima koje koriste.
 

Corvus Corax

Well-known member
Messages
1,163
Reaction score
4,682
Points
243
Svaka čast! Ovo je tematika o kojoj se stalno raspravljam sa pivopijama u svojoj blizini. Počeli su da me zezaju "A jel ovo pivo nema kururuznu krupicu?".

Savet je da odeš u Mega Maxi (bivši Tempo), slikaš sva njihova piva i dopuniš spisak. Dodaj i craft piva, koja ne sadrže kukuruznu krupicu (barem se ja nisam susreo sa nekim koje sadrži).

Samo nastavi!
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Drugi projekat je već malo ozbiljnija stvar i u suštini je neka vrsta startupa koju radim sa strane.
Ovo mi je drugi startup, prvi je aplikacija Plati Mi, o kojoj sam pisao ovde odavno. A ovaj "startup" je više bio zbog momentuma i zbog toga što je izuzetno zanimljiva oblast. Zaista sam uživao radeći na njemu.

Bez daljeg odlaganja, predstavljam vam /WASITAI, servis za prepoznavanje slika, da li je sliku generisao čovek ili mašina (Stable Diffusion, Dalle2, Midjourney i ostali)?


Krenuli smo da radimo na ovome još u oktobru-novembru, ali znači milion obaveza smo imali i nikako da nadjemo vreme da izguramo do kraja.
Sada napokon imamo API, imamo osobu koja nam radi SEO (blog bice ovih dana i slicno), imamo napokon dosta velike datasetove tako da se i tačnost drastično popravlja (kolika je sad, ne mogu da pričam trenutno :) ).

Najveći problem je sada naći veštački generisane slike u ogromnom broju, pravih slika imamo dosta. Sada smo na nekih milion i nešto veštačkih slika, što je premalo za tačnost koju ciljamo. Ali i ovako, servis radi fino za sada, i možemo da pokažemo nekom kako je zamišljeno makar da sve to radi.

Modeli napreduju iz dana u dan. A mi moramo da sve to pratimo. Zato sada moramo da vidimo da jurimo investitore neke koji bi nam dali sredstva kako bismo mogli da zakupljujemo GPU cloud servise i non stop dotreniravali naš model. Jer poprilično smo sigurni da je ovo dobra arhitektura neuronske mreže i cela logika pomoćna oko detekcije, sada je potreban samo bruteforce. A za to treba $$$.

Pre neki mesec se pojavila i konkurencija, 2 3 slična alata su se pojavila, tako nam i treba kada smo spori :D Međutim, niko ne priča o tome, ne sharuje se po netu, tako da njihovi modeli ne rade baš najbolje detekciju. Zbog toga mislim da i dalje imamo šanse.

Šta će biti sve od ovoga ne znam. Ali znam da sam nenormalno mnogo naučio i ako bude neke lepe završnice oko ovoga, to će biti samo plus.

Jurili smo i neke državne fondove, ali ne znam šta će biti tu, konkurisali smo ali se sve to čeka 5 6 meseci. Do tad ko zna kakvo će biti tržište.

*edit
ovo još nije toliko public, nismo se reklamirali uopšte, koliko znam nigde nismo ni okačili ništa pre ovoga. Ovo sam više postavio ovde na čemu radim. Za neku nedelju uradićemo i marketing da vidimo gde smo na tržištu.

*edit2:
trenutni model najlošije radi za stable diffusion slike, pošto ima zaista previše modela koje ljudi dotreniravaju (open source je stable diffusion i onda ljudi mogu da dotreniravaju osnovni model na milion načina), i onda trebaju milioni i milioni slika kako bi se to uteglo da radi dobro.
 
Last edited:

Yuka Sakazaki

Princess of Princess Champion
Co-founder
Administrator
Moderator
Messages
3,611
Reaction score
7,865
Points
553
Svaka chast! Veoma mi je drago videti ove postove na forumu. Video sam i na redditu, ali mi je super shto si se iscimao i ovde da pishesh o tome.
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Svaka čast! Ovo je tematika o kojoj se stalno raspravljam sa pivopijama u svojoj blizini. Počeli su da me zezaju "A jel ovo pivo nema kururuznu krupicu?".

Savet je da odeš u Mega Maxi (bivši Tempo), slikaš sva njihova piva i dopuniš spisak. Dodaj i craft piva, koja ne sadrže kukuruznu krupicu (barem se ja nisam susreo sa nekim koje sadrži).

Samo nastavi!

I ja takođe, i više sam krenuo da zaboravljam koje pivo ima koje nema :D Zato je mnogo lakše ovako na sajtu :)

Što se tiče Mega Maxija, otići ću nekad i uradiću sve to, hvala na savetu. Ali nadam se da će do tada ljudi prijaviti i neka njihova piva koja nemamo ovde. Pitanje šta ima tamo sve od piva? Poslednji put sam odavno bio tamo.

Što se tiče kraft piva, baš zato i nisam dodavao, jer nijedno ne sadrži krupicu. Ovde je akcenat bio na industrijskim lagerima, koji su kao za everyday use.

Svaka chast! Veoma mi je drago videti ove postove na forumu. Video sam i na redditu, ali mi je super shto si se iscimao i ovde da pishesh o tome.
Hvala :) Napisah ovde jer znam da ima dosta ljudi kojima bi bilo zanimljivo, tj. ovde na forumu ima dosta tech-savvy članova koji pritom vole dobro piće i hranu.
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Ukoliko ima zainteresovanih za prijavu za IT humanitarni turnir u stonom tenisu u Nišu, sada je prava prilika da se prijavite. Prijave traju do 26.septembra. Prošlog puta sam organizovao sve sam, a sada sam dodao neke super ljude koji će, nadam se, podići sve ovo na viši nivo. Takođe, Naučno-tehnološki iz Niša nam je partner, tako da sada imaćemo i neke zaniljive nagrade od Motorole i sličnih jačih kompanija. Prošle godine smo imali preko 140 prijavljenih učesnika, videćemo ove šta će biti.

1695122860432.png

Link za prijavu:
https://tinyurl.com/prijava-itopen-oktobar

Takođe, uspeo sam da nađem ljude kojima bih pomogao da izguraju svoju ideju u organizaciji IT Grand Prix-a - humanitarne trke u kartingu. I moram da kažem da sam prezadovoljan kako smo radili u proteklih mesec-dva, sakupili smo preko 32 učesnika (što je i bio limit), tako da sada imamo i listu čekanja. Nažalost prijave za ovo takmičenje su zatvorene.

1695123124838.png

Najava za trku :D


Naredne nedelje nam kreće i humanitarna IT Liga u fudbalu (pre 5 god sam jedva ubedio 10 firmi da učestvuje u fudbalu, a sada nas ima 19, prošle godine 22, postalo je baš jako takmičenje u mnogo kratkom vremenskom periodu)

Sve ovo je sada ovako u kratkom vremenskom periodu jer pokušavamo da sakupimo 1.75miliona dinara za kupovinu ginekoloških stolica za klinički u Nišu.

1695123563369.png

Ako slučajno ima nekog ko je u poziciji da donira, slobodno neka mi se javi. Napravićemo ugovor o donaciji za firmu, možemo se dogovoriti oko svega. :)

sajt:
itliganis.rs
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
1706828028464.png1706828011369.png

Istekao mi je "rok trajanja" filteru u prečišćivaču vazduha :mad:, pa sam se ovih dana zanimao malo kako da ga resetujem. Našao sam neke youtube klipove, sa hardverskim forama (zadržati dugme, ugasiti, pa držati dok se pali i slično) kao i da će prosto raditi ako se iščupa taj tag, samo će prijaviti da filter nema tag i nastaviće da radi (bez podataka o procentu istrošenosti filtera ofc).

Ali mene, kao i uvek, zanima kako to softverski da se reši. Krenuo sam da se igram sa čitanjem preko NFC Tools aplikacije, ali problem je kako upisati podatke (nisam znao uopšte šta predstavljaju pročitani podaci, niti kako da upišem u tag, jer ima neku vrstu šifre/zaštite).
Srećom, neko se već zanimao sa svim tim i svaka čast na svemu urađenom: https://github.com/Flamingo-tech

I baš kada sam hteo da istražujem kako i šta da povežem, kako da napravim ceo lanac od čitanja do upisivanja u tag, na nekim inostranim forumima se pojavio lik sa opširnim istraživačkim pristupom (takodje bazira rad na uradjenom Flamingo-tech), ali je zapravo napravio sve šta treba za reset filtera softverskim putem. Tako da moj dalji rad je izgubio smisao, verovatno bih nešto slično napravio (pitanje, doduše, kada bi to bilo).

Da ovo moje igranje ne propadne u potpunosti, napravio sam sajt na srpskom sa uputstvom šta i kako uraditi za reset Xiaomi filtera, rekao bih da je dosta pregledno i jasno šta uraditi:

 

Maxa

štaćukuću
Co-founder
Administrator
Moderator
Messages
4,471
Reaction score
6,849
Points
453
džabe si se cimao kad prečišćavač radi normalno i kad stoji 0% :D
 

nelex

Well-known member
Messages
1,180
Reaction score
2,526
Points
203
Previše je iritantno, makar meni, da stoji tako 😅 Kao da me non stop podseća da mu nije dobro 🧐
 

disturbed

Well-known member
r
Messages
705
Reaction score
1,242
Points
203
Objasnite mi kao laiku sta je fora. Zbog cega resetujete filter? Da li je to neki Xiaomi DRM da prodaju filtere? Da li filteri mogu da se peru/ciste? Da li je higijenski koristiti resetovan filtar?

Pitam jer se dugo tjeram da nabavim preciscavac i Xiaomi je bila opcija jer su lako nabavljivi.
 

Maxa

štaćukuću
Co-founder
Administrator
Moderator
Messages
4,471
Reaction score
6,849
Points
453
Da li je to neki Xiaomi DRM da prodaju filtere?
yep.

najgore od svega je što ne računa runtime, nego samo zakuca datum 4 meseca od kada si ga stavio u prečišćavač.
najlakše vidiš koliko to nema smisla kad pogledaš filter koji je posle 4 meseca bar u mom slučaju prekriven blagim slojem prašine, a očekivao sam da će da bude pakao. evo poslednji put sam menjao filter pre sigurno godinu i po dana, a ovaj i dalje dobro radi jer indikuje čist vazduh nakon prečišćavanja.

sve u svemu, dobro radi posao ćaomi, samo nema potrebe menjati filter kad krene da ti kuka.
možeš raditi promenu prema ličnoj proceni, ali mislim da nije pametno prati ga jer tako možeš da napraviš sranje od prašine koja se u kombinaciji sa vodom zgusne i uglavi u pore na filteru koje mislim da su presitne da bi mogle da se dobro operu.
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,008
Points
453
yep.

najgore od svega je što ne računa runtime, nego samo zakuca datum 4 meseca od kada si ga stavio u prečišćavač.
najlakše vidiš koliko to nema smisla kad pogledaš filter koji je posle 4 meseca bar u mom slučaju prekriven blagim slojem prašine, a očekivao sam da će da bude pakao. evo poslednji put sam menjao filter pre sigurno godinu i po dana, a ovaj i dalje dobro radi jer indikuje čist vazduh nakon prečišćavanja.

sve u svemu, dobro radi posao ćaomi, samo nema potrebe menjati filter kad krene da ti kuka.
možeš raditi promenu prema ličnoj proceni, ali mislim da nije pametno prati ga jer tako možeš da napraviš sranje od prašine koja se u kombinaciji sa vodom zgusne i uglavi u pore na filteru koje mislim da su presitne da bi mogle da se dobro operu.
Prati - ne, izduvati može, sve dok filter i dalje radi nema potrebe menjati.
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,008
Points
453
Objasnite mi kao laiku sta je fora. Zbog cega resetujete filter? Da li je to neki Xiaomi DRM da prodaju filtere? Da li filteri mogu da se peru/ciste? Da li je higijenski koristiti resetovan filtar?

Pitam jer se dugo tjeram da nabavim preciscavac i Xiaomi je bila opcija jer su lako nabavljivi.
Ne znam da li se tehnički smatra DRM-om jer ne postoje restrikcije - sve će raditi i kada filter pokazuje 0%. Najviše pogađa osobe sa OCD koje to iritira :)
 

ljubomir

Krompir paprikaš
Co-founder
Messages
3,103
Reaction score
10,008
Points
453
View attachment 13063View attachment 13062

Istekao mi je "rok trajanja" filteru u prečišćivaču vazduha :mad:, pa sam se ovih dana zanimao malo kako da ga resetujem. Našao sam neke youtube klipove, sa hardverskim forama (zadržati dugme, ugasiti, pa držati dok se pali i slično) kao i da će prosto raditi ako se iščupa taj tag, samo će prijaviti da filter nema tag i nastaviće da radi (bez podataka o procentu istrošenosti filtera ofc).

Ali mene, kao i uvek, zanima kako to softverski da se reši. Krenuo sam da se igram sa čitanjem preko NFC Tools aplikacije, ali problem je kako upisati podatke (nisam znao uopšte šta predstavljaju pročitani podaci, niti kako da upišem u tag, jer ima neku vrstu šifre/zaštite).
Srećom, neko se već zanimao sa svim tim i svaka čast na svemu urađenom: https://github.com/Flamingo-tech

I baš kada sam hteo da istražujem kako i šta da povežem, kako da napravim ceo lanac od čitanja do upisivanja u tag, na nekim inostranim forumima se pojavio lik sa opširnim istraživačkim pristupom (takodje bazira rad na uradjenom Flamingo-tech), ali je zapravo napravio sve šta treba za reset filtera softverskim putem. Tako da moj dalji rad je izgubio smisao, verovatno bih nešto slično napravio (pitanje, doduše, kada bi to bilo).

Da ovo moje igranje ne propadne u potpunosti, napravio sam sajt na srpskom sa uputstvom šta i kako uraditi za reset Xiaomi filtera, rekao bih da je dosta pregledno i jasno šta uraditi:

Ja na mobilnom ne vidim slike (slika 1 slika 2 itd), ili mi samo nedostaje kafe u organizmu

I izvinjavam se na triple postu, mozak još nije postigao radnu temperaturu
 
Top Bottom