• Dragi članovi, prochitajte OVU vest u vezi nove teme!
  • Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Asus ROG ALLY

Screenshot_20230515_202142_YouTube.jpgScreenshot_20230515_203159_YouTube.jpgScreenshot_20230515_202820_YouTube.jpg

Na 10w nema konkurencije. Sa druge strane, Ally na 25w šije Decka na 15.
 
Jbg, ipak su velike razlike izmejdu arhitektura i proizvodnog procesa.
 
Mene najviše zanima 15W Deck vs 20W Ally poređenje @ 720p.
 
U novom DF Direct-u su pricali o ROG Ally, u nekim trenutcima ceo uredjaj moze da povuce preko 40W. I ima bug [koji je i Phawx spominjao] da kada se nakaci na struju hoce da da prioritet za CPU i PCIE, kao da se uredjaj spremi za eksterni GPU [interni GPU onda da losije rezultate].
 
Na kraju sam otkazao preorder, skontao sam da se ne isplati davati gotovo duplo više para u odnosu na Deck zbog 15-20% performansi. Sumnjam da će kroz drivere i softver napraviti neke veće pomake. Onaj slabiji model ima potencijal da bude dobra stvar ako bi ga prodavali za $100 manje nego što je najavljeno.
 
Mene najviše zanima 15W Deck vs 20W Ally poređenje @ 720p.
20W Ally sigurno sije 15W Deck, jer Deck peakuje na 10-11W. Preko toga opada drasticno performance per watt. A Ally tek sa 15W dolazi sebi, a oko 20-25 mu je verovatno peak. IMO problem sa Ally je baterija, ista velicina kao na Decku, a mora da radi na 15W da bi imao performanse uporedive sa Deckom na 10. Kod vecine igara ocekujem 1.5 - 2h battery life, sto je dovoljno za mene, ali razocaravajuce generalno.
 
Evo mojih utisaka posle nekoliko dana koriscenja. Overall zadovoljan sam spravicom i ima nekih bas kul stvari u odnosu na Steam Deck, ali i gomilu nedostataka.

Pocecu od stvari koje mi se ne svidjaju.

1. Windows
Ujedno jedan od aduta konzolice ali i mozda njena najveca mana. Windows jednostavno nije prilagodjen za handheld form factor ni za "console-like" experience. Iskustvo koriscenja je sve samo ne konzistentno i udobno. Neke stvari podesavas u control panelu, neke u Asus-ovom Armory Crate softveru, neke mozes na oba mesta. Navigacija putem ugradjenih kontrola je prilicno hit and miss - negde radi lepo, u nekim aplikacijama se moras prebaciti u "desktop mod" za kontrole, da bi joystici emulirali misa itd. Armory Crate ima neki auto mod, gde se kontrole same prebacuju iz moda u mod, ali ni to ne radi pouzdano, pa je najbolje sam menjati. Input polja nekada triggeruju pojavljivanje virtualne tastature, nekada ne, pa je moramo sami prizvati. U sustini, najsigurnije je koristiti touchscreen za sve, i zato mi je ekran stalno mrljav. U odnosu na Deck, nedostaju touchpadi koji su se mogli namestiti da uvek budu "mis".

Od kada imam uredjaj, update mi je trazio Windows (2 puta), Armory Crate (pri tom se zapucao prvi put posle update-a), Asus care (il kako se vec zove), i neki firmware updater. Kontam da ce stvari usporiti kada jednom azuriram sve sto ima da se azurira, ali samo iskustvo je neprijatno - svaka od aplikacija ima svoj zaseban UI i svoj nacin da te obavesti o tome da update postoji. Neke sede tiho u notifikaciji u taskbaru, a druge iskacu na sred ekrana tokom igre i zahtevaju da ih prstom sklonis. Jednostavno ne postoji koncept - korisnik je pokrenuo igru, minimizuj distrakcije dok ne zavrsi. Svaka aplikacija koja ima nesto da ti kaze - kaze bez ustrucavanja :D

Tu su i bugovi. Jednom prilikom se zapucao explorer.exe i izgubio sam desktop funkcionalnost i taskbar. Drugom prilikom konzola nije htela da dovrsi reboot, pa sam morao da je ugasim drzeci power dugme. Nakon paljenja ne znas sta ce te docekati. Funkcionalan desktop, ili zabagovani desktop (xbox app prijavi random gresku, pri cemu ga nisam originalno ni palio), a jednom (posle update-a) sam zavrsio paravo u biosu.

Na kraju sam windows je windows - na launchu pokusava da te uloguje u Microsoft Teams i One Drive i uporno pokusava da ti proda trial Office 365. Bas ono sto svakom gameru treba.

Mislio sam da cu probleme zaleciti tako sto cu namestiti sve sto ima da se namesti, i nadalje koristiti iskljucivo Steam u Big Picture modu, koji bi trebao da mi daje gomilu "udobnosti". No cak ni to nije opcija jer se Steam redovno zapuca (tacnije, UI prestane da se osvezava) nakon izlaska iz hibernate. Pretpostavljam da je krivac nedavni veliki UI overhaul Stema i bagovi koje svake velike promene uvedu, i da ce sooner or later biti reseno, ali eto, trenutno ni to nije pouzdana opcija.

2. Hibernate
Hibernate, pa, postoji. I tehnicki radi. Medjutim nije na nivou Steam Decka. Budjenje traje dooosta duze, a desava se nakon njega ne radi wifi ili bluetooth buguje. Desi se i da igra crashuje, sto manje vise gubi smisao samog hibernate-a jer ne mozes da racunas da ces moci nastaviti gde si stao. Najsigurnije je izaci iz igre, ili prosto ziveti sa tim da mozda ne nastavi (znaci save pre sleepa pa sta bude),

3. Grejanje
Konzola trosi prilicno struje u "najjacem" modu, a rupe za ventilaciju su na vrhu konzole. U teoriji to nije problem, ali u praksi shoulder buttoni, pogotovo L1 ili kako god ga microsoft zove bude bas neprijatno vruc, tj iz njegovog pravca duva vruc vetar na prste. U manje "power hungry" modovima to nije problem.

4. Lokacija volume dugmica - na sred uredjaja, pa ne mozes ni jednom rukom da "dohvatis" usput, vec moras namenski da ciljas. Mala stvar, ali iznenadjujuce zbunjujuca.

5. Baterija
U teoriji istog kapaciteta kao na Steam Deck (znaci relativno mala), u praksi dosta krace traje, iz nekoliko razloga. U nizim modovima potrosnje, Ally je manje performantan od Decka, tako da se retko isplati igrati ispod 15W. Na 15W stvari su bolje, performanse budu nesto iznad Decka, ali i dalje nedovoljno za komfortan 60FPS u novijim igrama. Na 25W i vise performanse kidaju, ali baterija se topi pred ocima (oko 1h battery life). Ono sto ne pomaze bateriji je VRR, koji je jako super stvar, ali u praksi znaci da konzola radi konstantno na svom maksimumu (tj maksimumu power profila na kom se nalazis). Kada igram na Decku na 15W to je maksimum koji ce konzola potrositi, a trosice manje ako igra postigne svoj framerate target. Na Ally igre mogu ici do 120FPS, dakle ako ogranicim konzolu na 15W, APU ce toliko vuci sve vreme. Resenje je naravno ograniciti FPS i refresh rate na fiksan broj, kao sto to radim na Decku. Poenta je da ako hoces performance experience znatno bolji od Decka moras to platiti battery life-om, nema magije.

6. Svetleci joystici. Koji kurac.

Verovatno sam zaboravio pokoji detalj, ali u grubim crtama to je to. A evo sta mi je bilo do jaja:

1. Ekran
Bez obzira sto sam kenjao da VRR trosi bateriju, samo iskustvo je extra. Em je super kada igra koja radi u 48 FPS a sve bude smooth bez dodatne konfiguracije, em je extra kada se ta ista igra na momente otvori i potera 90-120. VRR cini da je uvek sve fluidno, i varijacije FPS-a ne kvare iskustvo. Naravno, zrtva je baterija, al u krevetu nije frka nakaciti kabel.

Jos jedna ogromna prednost ekrana je sto je nativno landscape orijentisan, to u Windowsu cini ogromnu razliku u kompatibilnosti sa starim igrama, bez dodatnih tweakova i direcx wrappera. Prilicno je svetao ekran, otprilike isto kao Deck, ali nazalost ne moze da bude ni blizu taman kao konkurencija. Kada igram u mraku bukvalno ga drzim na apsolutnom minimumu i zelim da moze nize. Rezolucija je 1080p sto u mnogim igrama dere performanse, ali se prelaskom na 720p to resava. Mislim da je Deckovih nativnih 800p bolje resenje, ali i ovo ima svojih prednosti.

2. Ventilator
Gornji ventovi znaju biti prilicno vruci, ali ceo sistem hladjenja je neverovatno tih. Deck ne moze ni da prismrdi. Ovde cak i kad se odvrne maksimalni turbo na 30W preko kabla, ventilator bude potpuno razuman. Bez problema igram u krevetu pored ukucana koji spavaju. Na Decku sve preko sustained 10-12W postaje patnja.

3. Overall udobnost. Ne bih rekao da je udobniji od Decka, ali i dalje je vrlo vrlo komforan. Kad ga uzmes u ruke imas osecaj da je premium igracka. Analozi su pogotovo udobni, i svidjaju mi se front dugmici (start select quick menu itd) koji su kod Decka slabija strana, a ovde fini cvrsti. Kao sto sam pomenuo ranije, samo mi se polozaj volume dugmica ne svidja. Malo je manji od Decka, i to ga cini "normalnijim" :D. Oprilike kao Switch OLED sa dodatnim gripovima

4, Performanse
Kao sto sam spominjao nekoliko puta, kada imas baterije za trosenje, performanse kidaju. Nisam jos pokrenuo nista sto ne moze da ide barem u 50FPS low settings, sto sa VRR ekranom daje brutalne rezultate. Pored toga, samo "namestanje" igara je lakse nego na Decku, jer ne moramo da se trudimo da igra uvek pogodi target framerate jer ce VRR sve to ispeglati, tako da je dovoljno podesiti igru "na otprilike". Uglavnom, ako igra ima "Deck optimized" settings, to je dobar izbor i ovde, a framerate ce nam uglavnom fiti bolji.

5. Kompatibilnost
Windows ko Windows, uzas ga je koristiti prstima na malom ekranu, ali prednost je sto je kompatibilnost sa igrama najbolja na trzistu (delimicno i zbog landscape ekrana). Bilo koji store, bilo koji anti cheat, bilo koji always online, itd. U odnosu na Deck, mnogo je lakse naterati igre da rade (dobro), a vreme koje ustedimo na podesavanjima igara potrosimo na natezanje sa operativnim sistemom.


Overall, Steam Deck je mnogo vise kao konzola - UI je smislen, odlicno (i pre svega pouzdano) radi hibernate i resume, performanse su nesto manje, a kompatibilnost ogranicena (still pretty good though). Sa druge strane Ally je PCjaski san - RGB svetla, latest bells and whistles, 120Hz, ray tracing, Windows, i cepaj stagod hoces. Za mene ce ovo biti konzola za zahtevnije igre (Cyberpunk radi odlicno), i neke starije koje cu odigrati ponovo u 120Hz (Outer Wilds, Subnautica).

20230628_115412.jpg
 
Hvala na podeljenim utiscima, Ljubo. Zvuči kao odličan uređaj, kome je potrebno dodatno poliranje sistema. Verovatno će vremenom uređaj postati još bolji, kada ispeglaju neke "dečije bolesti".
Uređaj je odličan, ali definitivno nije za svakoga. No, ako ga posmatraš sa tačke gledišta tržišta windows handhelda - gpg win, Aya neo i sl, mislim da je trenutno najbolji izbor. Landscape ekran i 120Hz kidaju, a čak je i cenom konkurentan (mada daleko od jeftinog).
 
Mali update. Ostavio sam ga (koliko ja znam) u stanju hibernate. Nakon 24h, baterija potpuno prazna. Nakon punjenja, Windows ne prepoznaje otisak prsta, a kada pokusam da se ulogujem preko PINa - prijavljije gresku (nesto u fazonu ne mogu da pronadjem pin, setuj ponovo). Morao sam se logovati u microsoft account, da bi resetovao pin, da bi mogao uci u desktop. Nakon cega sam ponovo setupovao otisak prsta, pri cemu za razliku od prvog puta jako se napatio da uopste prepozna da sam prislonio prst. Fun fact, na dijalogu za reset pina pise "resetuj pin samo ako si ga zaboravio, ili ako je prethodni prestao da radi". Znaci koji kurac, Microsofte.

A sve sto sam hteo je brza partija Dave The Diver. Umesto toga sam dobio dodatnih pola sata namestanja (ukupno 4 reboota dok dosao sebi jer je imao neke latentne update-ove).

EDIT: Evo kao kontrast tome, kako izgleda kada upalim Steam Deck koji nisam igrao 3 dana:

 
Last edited:
Back
Top Bottom