• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

PS5 PS4 Switch PC VR (Valve Index, Oculus Quest, PSVR...)

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
Red bi bio da dobijemo i ovu temu.
Trenutno postoji 3 bitna headseta i gomila manje bitnih.

Valve Index – $1,000 (u Srbiji se ne prodaje)​

valve-index-full-kit-768x432.jpg


Trenutno najbolji pc headset namenjen bogatunima.
Sta je toliko dobro? Tracking, FOV, kontroleri, audio, udobnost i mogucnost da se podesi IPD (od 58 do 70mm).
Sta ne valja (osim cene)? Tracking je externi, sto znaci da je potrebno vise vremena za podesavanje.
Index podrzava SteamVR naslove, a Oculus igre je moguce igrati zahvaljujuci Revive modu.

Specifikacije:
Resolution1,440 × 1,600 (2.3MP) per-eye (LCD)
Refresh Rate80Hz, 90Hz, 120Hz, 144Hz
LensesDouble element Fresnel
Field of View~130° diagonal
Optical AdjustmentsIPD, eye-relief
IPD Range58–70mm
ConnectorsUSB 3.0, DisplayPort 1.2, 12V power
Cable Length5m + 1m breakaway
TrackingSteamVR Tracking 1.0 or 2.0 (external beacons)
ControllersValve Index controllers
AudioOff-ear headphones, 3.5mm aux output
MicrophoneDual microphone
Pass-through CamerasStereo 960 × 960


Oculus Quest 2 – $300 (U Srbiji se ne prodaje zvanicno, 420e na KP)​

quest-2-15-768x432.jpg


Quest 2 je standalone headset, ali je na njemu moguce igrati i PC igre uz Link cable ili preko Wifi-a.
Odlicna cena je rezultat toga sto je Facebook nalog obavezan. Ovo je trenutno najpopularniji headset i Facebook ulaze dosta novca u razvoj.
Headset ima passthrough, dobru rezoluciju i kontrolere.
Najveca mane (osim potrebe za pravim FB nalogom) su neudobnost, los audio i slabasan hardware.

Bezicni VR je definitivno buducnost, tako da je Quest 2 danas definitivno bolji izbor od Oculus Rift S.

Specifikacije:
Resolution1,832 × 1,920 (3.5MP) per-eye [LCD]
Refresh Rate60Hz, 72Hz, 90Hz
LensesSingle element Fresnel
Field of View~90° diagonal
Optical AdjustmentsIPD, eye-relief (via included spacer)
IPD Range58mm, 63mm, 68mm
ProcessorSnapdragon XR2
RAM6GB
Storage64GB / 256GB
ConnectorsUSB-C
Battery Life2-3 hours
TrackingOculus Insight (no external beacons)
ControllersOculus Touch v3
AudioIn-headstrap speakers, 3.5mm aux output
MicrophoneYes
Pass-through CamerasYes

PSVR – $300 (250e na KP)​

psvr-new-model-768x480.jpg


Headset koji je kod nas jedini dostigao nekakvu popularnost.
Ovo je po mnogo cemu prevazidjen headset, ali ga i dalje vredi probati zbog nekoliko bas dobrih igara.
Moguce ga je povezati i na pc, ali cete u tom slucaju imati samo 3DOF, osim ako ne zelite da se zezate sa dodatnim kamerama (a cak i tada je iskustvo lose).
Cekamo naslednika.

Specifikacije:
Resolution960 x 1,080 (1.0MP) per-eye (RGB OLED)
Refresh Rate90Hz, 120Hz
LensesSingle element non-Fresnel
Field of View100° diagonal
Optical AdjustmentsEye-relief
ConnectorsUSB, HDMI
Cable Length4.4m
TrackingStereo camera (external camera)
ControllersDualShock 4, PS Move, PS Aim
AudioEarbuds, 3.5mm aux output
MicrophoneYes
Pass-through CamerasNo
 

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
Sinoc je odrzan Oculus Gaming Showcase. Vecinu nas je pre svega zanimao RE4 VR.



  • Teleportation room scale confirmed with bunch of comfort settings (turn snapping, 180 turn etc)
  • Also remastered textures for 4500+ assets, and original models fitted for stereoscopic,
  • dual wielding
  • interactive items and weapons (motion control for reload etc)
  • revamped inventory menu
  • 3D spatial audio
  • Enemies behavior and attacks balanced for VR for better mobility
  • Higher framerate
  • unreal engine 4
  • bug fixes in the 60fps version of the flat screen version
Building off the core systems from the original and ratcheting up the suspense as only VR can, Resident Evil 4 on Quest 2 will let you play from Leon’s first-person perspective. The Touch controllers will let you interact with the world in a fundamentally new way from how it’s played on console. Weapons and items have been re-engineered as physical objects you can pick up and interact with. You’ll also be able to switch weapons by grabbing them off your body instead of going into a menu, and you can wield separate weapons with each hand.

You’ll still move in first-person by using the analog stick, but Armature has added a full upper-body rig on top of Leon’s character to combine his movement with the dual-handed interactivity achieved with Touch controllers. They’ve even added support for teleportation and room-scale movement, so you can explore the environment however you choose. With plenty of comfort options at your disposal, you can also play through the game comfortably while seated.

Armature is using core elements from the original Resident Evil 4 to drive gameplay and systems, but they’ve remastered art—over 4,500 textures have either been repainted or had their resolution increased. Character animations have been faithfully converted to Unreal Engine 4 and remain untouched from the original source material, and all cutscenes will be presented in their original format.

Stay tuned for more Resident Evil 4 updates on the road to its launch on Quest 2 later this year.
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,985
Reaction score
4,611
Points
373
Andrew Bosworth (Facebook head of virtual reality):
For those who are curious, Quest 2 is going to be in the market for a while – for a long while, and it’s gonna be, you know, I think the best bet for the most accessible way to get into VR and have a great experience.

Ohrabrujuća izjava za potencijalne kupce kada je u pitanju (koliko-toliko) dugoročna podrška. Dopada mi se što žele svesti 'asortiman' na jedan model, ono ranije je bilo malo konfuzno, dovoljno je pogledati na šta liči HTC-ov lineup zadnjih par godina: Vive, Vive Pro, Vive Pro Eye, Vive Focus, Vive Focus Plus, Vive Cosmos, Vive Cosmos Play, Vive Cosmos XR, Vive Cosmos Elite, a uskoro možda i Vive Air i Vive Air Pro. Ugh.
 

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
Zvuci dobro u teoriji, ali me ne bi iznenadilo da izbace trojku i igre koje nece moci da se igraju na dvojci (kao sto RE4VR nece moci na prvom Oculusu).
 

Omega

PS5 je đubre
Messages
2,985
Reaction score
4,611
Points
373
kao sto RE4VR nece moci na prvom Oculusu
To mi je promaklo, al' obzirom da se Quest 2 trenutno prodaje bolje od svih VR headseta zajedno mislim da su velike šanse da će 'Quest 3' igre raditi na prethodnoj generaciji, barem velika većina. Quest 1 se prodavao dosta manje a plus ima znatno slabiji GPU (~0.55TFlops FP32 vs 1.3TF u XR2).
 

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
To mi je promaklo, al' obzirom da se Quest 2 trenutno prodaje bolje od svih VR headseta zajedno mislim da su velike šanse da će 'Quest 3' igre raditi na prethodnoj generaciji, barem velika većina. Quest 1 se prodavao dosta manje a plus ima znatno slabiji GPU (~0.55TFlops FP32 vs 1.3TF u XR2).
Tvitovao je pre par dana neki developer kako je tesko podrzavati prvi Quest jer nema HDR.
Ne mogu vise to da nadjem.
 

DieH@rd

Well-known member
Real Journalist
Messages
6,696
Reaction score
9,506
Points
453
Quest 2 wifi streaming sa PC-a na headset ne trazi neki dodatani hardver? Samo da je router bas blizu igraca?

Znam da je bezicno povezivanje sa PC-om prvo bilo omoguceno preko nekog homebrew programa, ali da ce stici i oficijelno.
 

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
Treba ti wifi 6 ruter.
Ranije su ljudi koristili VD, novi firmware sa zvaničnom podrškom samo sto nije.
 

2CR4ZY

Forumski Apotekar
Messages
7,071
Reaction score
6,265
Points
553
mogucnost da se podesi IPD (od 58 do 70mm).
Sta ovo tacno znaci, jel to znaci ako nosim naocare, da necu morati da ih nosim kad stavim VR, vec cu moci da podesim uredjaj da vidim jasno, kao sa naocarima?
Quest 2 je standalone headset, ali je na njemu moguce igrati i PC igre uz Link cable ili preko Wifi-a.
Znaci ako ga povezem preko Link-a ili preko Wifi-a, negira se njegov slab hardver, vec se onda koristi snaga mog kompjutera, jel tako?
Dal ima laga kad se ide preko wi-fi?
 

Bojan

Well-known member
Messages
1,126
Reaction score
2,319
Points
353
@2CR4ZY
IPD je razmak izmedju zenica i jako je bitno da moze da se podesava (jer ako nije dobro podesen, slika nece dobro izgledati).
IPD je moguce izmeriti pomocu mobilnih aplikacija.
Quest 2 ima 3 moguca podesavanja: manji od 61mm, od 61 do 66 i veci od 66. Na PSVR se IPD podesava softverski. Moj PSVR sam nosio nekoliko puta na happy hour i bilo je ljudi koji su se zalili da im je slika mutna (a previse vremena oduzima ako rucno podesava za svakog coveka).

Moguce je nositi naocare ispod kacige, ali to moze da osteti sociva. @Omega je vec pomenuo VR sociva, ali to nije jedina opcija:

Sto se tice Quest 2, dobro si shvatio - moze da se koristi bez pc-a i tada igras nativne igre (kakav ce biti RE4VR).
Osim toga, mozes da povezes na pc preko cable-a ili preko wifi-a i tada igras pc VR igre. Za veliki broj pc igara postoji nenativna podrska preko vorpxa:
To naravno nije u rangu pravih VR igara, ali svakako dobro izgleda. Ja tako planiram da ponovo odigram HL 1/2 pre Alyxa.

Laga uvek ima kada se ide preko wifi-a, a radi se i kompresija. Ali po recima ljudi koji su to probali (ja nisam) problema nema, osim ako igras nesto sto bas zahteva da ima nula laga (najveci nivo tezine u Beat Saberu, recimo). VR igre obicno nisu preterano brze, pre svega da ne bi izazivale mucninu.

Ako zivis u BG, mozes da iznajmis Quest 2 za 2500d na dan (ili 1500 za 4 sata, potrazi na KP) i sam probas i vidis da li je VR za tebe ili ne.
Nije jeftino, ali nisu ni igre (mada navodno moze i piraterija po recima lika sa Bencha).
 
Last edited:

2CR4ZY

Forumski Apotekar
Messages
7,071
Reaction score
6,265
Points
553
Nisam znao da mogu da se ostete sociva kad nosis naocare, videcu sta cu, posto nosim veoma malu dioptriju, zapravo najvise problema imam sa fokusom, za dioptriju mi prakticno i ne trebaju.
Mozda budem mogao i bez naocara, a VR sam vec probao nekoliko puta pre nekoliko godina i Oculus i Vive, zato sam i navucen toliko, mada odlazem kupovinu za sad, jer mi je bas mala soba, ali kad se preselim, pasce neki to je sigurno.
 

WholeBunchOfNerdyGayShit

Well-known member
Messages
50
Reaction score
51
Points
78
Interesantno

Epic Games, the creators of Unreal Engine, said it would consider building a launch title for Sony’s “next VR platform” during negotiations about Fortnite cross-play on PlayStation in 2018. With the company’s next VR headset not expected to launch until at least 2022, it’s unclear if the Sony took up the offer.
 

DieH@rd

Well-known member
Real Journalist
Messages
6,696
Reaction score
9,506
Points
453
Ako je Sony ozbiljan, PSVR2 bi trebao da dobije znacajno vecu softversku podrsku. Videcemo da li ce Sony da iskesira za to, ili natera svoje vece interne timove da naprave ili originalne igre ili adaptiraju obicne igre za VR gameplay.

I dalje mi je cudno sto niko ne forsira 3rd person igre u VR okruzenju, odavno je dokazano da takve igre mogu veoma dobro da rade u VR-u. Igrac se lako moze navici da "lebdi" iza leđa glavnog junaka.
 
Top Bottom