• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

PC Men of War: Assault Squad 2

Ace

Well-known member
Messages
589
Reaction score
913
Points
203
01.jpg


Men of War: Assault Squad 2 je real-time taktička igra iz Men of War serijala koji je započet još 2004. godine. Prva igra u serijalu je bila Soldiers: Heroes of WWII, iako prilično generičkog naziva bila je revolucionarna u vreme izlaska. Nudila je jedinstven miks akcije, strategije, vanserijske grafike i kontrola ali je zbog slabe optimizacije engine-a imala velike hardverske zahteve i loše performanse na mid i low mašinama tog vremena i stoga nije prošla previše zapaženo.

Igra je propraćena direktnim nastavkom - Faces of War koji je izašao 2006. godine i doneo unapređeni engine sa boljom grafikom, mapama, većim brojem različitih jedinica. Zatim je 2009. usledio Men of War koji je doneo niz unapređenja i sa kojim je serijal i dobio svoje ime. Usledio je niz standalone ekspanzija sa Men of War prefiksom koje su izdavane na svakih godinu-dve (Men of War: Vietnam, Men of War: Red Tide, Men of War: Assault Squad, Men of War: Condemned Heroes) do 2014. godine kada izlazi Men of War: Assault Squad 2 na koji ćemo se ovde fokusirati.

Osnovni koncept Men of War igara pre Assault Squada je bio da dobijete mali broj vojnika sa kojima morate da pobedite višestruko jačeg neprijatelja i ispunite zadatke (da ubijete neprijateljskog oficira, raznesete skladište itd). Taj koncept je u MOWAS2 promenjen, tako da umesto fiksnog broja vojnika i ispunjavanja zadataka sada za cilj imate da osvojite i zadržite sve kontrolne tačke na mapi dok pojačanja sada možete slobodno da naručujete uz utrošak poena koji se vremenom prikupljaju. Svaka tačka koju možete da osvojite nosi određen broj dodatnih poena kao i jedinicu koju ćete otključati osvajanjem te tačke a koja se vidi na zastavici. Između misija sa osvajanjem kontrolnih tačaka ćete imati filler misije gde treba da izdržite napade neprijatelja određen broj minuta ili da sa grupom vojnika ispunite određene zadatke ali one nisu toliko interesantne kao što su glavne misije.

Igru ćete igrati sa 5 nacija (SAD, Nemačka, Japan, Komonvelt, SSSR), svaka ima prednosti i mane koje se tiču tenkova i specijalnih jedinica koje su jedinstvene za svaku naciju.

Osnovna stvar gde Assault Squad 2 kao i sam Men of War serijal briljira je fenomenalni i duboki gameplay:

- Postoji veliki broj različitih jedinica, svaka jedinica ima svoj inventar i vi u bilo kom trenutku možete preuzeti direktnu kontrolu nad bilo kojom jedinicom; možete pretraživati tela pobijenih neprijatelja i od njih uzeti oružje, municiju i opremu; možete da zauzimate protivnička vozila i topove, recimo kad oštetite neprijateljski tenk i posada ga napusti, možete da ga popravite i da ga zatim koristite. Hell, možete da skinete mitraljez sa vozila stavite ga vojniku u ruke i da roštiljate sve redom kao Rambo.

- Skoro sve na mapi može da služi kao zaklon i skoro sve je uništivo - zgrade, kuće, vozila, ograde, kutije, drveće itd.

- Granate imaju probojnost koja se izračunava u odnosu na ugao, debljinu oklopa, kalibar i udaljenost tako da su nišanjenje, pozicioniranje i ugao iz koga pucate bitni. Recimo, šansa da oštetite neprijateljski medium ili heavy tenk sa topom malog kalibra je praktično nula ako ga gađate u prednji oklop ali ako uspete da mu priđete sa strane ili pozadi gde mu je oklop najslabiji možete da ga onesposobite ili uništite.

Sve pobrojane stvari u sprezi sa osvajanjem kontrolnih tačaka pruža svakakve mogućnosti za taktiku i kombinovanje. Da li da idem prvo na tačku koja mi daje oklopna vozila ili onu koja mi daje topove? Da li prvo da kupim snajperistu kojim ću da poskidam mitraljesce, možda da kupim minobacač ili je bolje da skupljam poene za tenk?

Meni lično jedina mana su neprecizne kontrole i glup AI jedinica u nekim trenucima, na primer kliknete na tenk vojnikom da mu baci bombu a on istrči i stane pred tenk iako je mogao da baci bombu iz rova ili kada pokušavate da oživite vojnika medic-om koga je neprijateljski snajper skinuo a oko njega se nalazi više vojnika ili neki veći predmet pa nije lako naći njegovo telo i kliknuti na njega, no srećom te situacije se ne dešavaju često.

Ja sam sabio ko zna koliko stotina a verovatno i hiljada sati u igru. Snimci i skrinšotovi ne mogu da dočaraju na pravi način ono što čini ovu igru dobrom, tek kad budete igrali MOWAS2 ćete shvatiti zašto se tenkom ne ulazi u grad pre nego što se očisti pešadija i više nećete posmatrati nijednu igru iz ovog žanra na isti način. Često bude na rasprodajama i za 5 evra što je krađa za količinu zabave koju pruža tako da od mene apsolutna preporuka.




mowas2.jpg
 
Top Bottom