• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Movie Lihvar (2021)

VoivodBG

nerealni elitista
Messages
4,241
Reaction score
6,429
Points
553




Biću potpuno iskren, digao sam ruke od domaće kinematografije, čini mi se da u poslednjoj deceniji nisam naišao na neki film, da imam želju da ga pustim i odgledam do kraja.

U praksi se pokazalo da dosta njih, ne mogu da dobace dalje od internih tematika, povezanih samo striktno za Beograd i krug dvojke.

Međutim posle duže suše i apstinencije, dolazi nam Lihvar, mali plod ljubavi i truda Nemanje Ćeranića, koji je već pekao zanat na tv serijalima Grupa i Švindleri i iza sebe ima par kratkih filmova i post apokaliptični film Volja sinovljeva na kojem se uveliko radi.

Sinopsis:

Mundir je zelenaš iz Inđije. Oseća kako ga sustižu godine i želi da izađe iz tog posla, ali izlazak iz života kriminala nije uvek jednostavan.

Odmah da to sklonimo sa puta, ovaj film dosta duguje Nicholas Winding Refn i njegovoj trilogiji filmova pod nazivom Pusher (podrazumeva se da je svako odgledao barem jedan deo trilogije do sada, ako nije eto vam novih dobrih preporuka!) u kojem je kriminalni svet Danske prikazan sa uplivima naših kriminalaca sa Balkana. Tvrdi filmove i priče.

Sam režiser Ćeranić je u najavama pred Fest otvoreno rekao sledeće: Dosta inspiracije mi je dala evropska kinematografija, pre svega danski reditelj Nikolas Vinding Refn, posebno sa svojom odličnom trilogijom “Pusher”, naveo je on.

Evidentno je da je budžet bio minimalan, i posle saznanja da su samo za 13 dana snimili film,

pokazuje kako se zaista sa manjim budžetom i kompetentnom ekipom ljudi koji rade na jednom projektu može postići dosta.

Većina kadrova je snimano iz ruke, ostaje i efekat trzavice, kojeg baš i nisam ljubitelj, ali u filmovima poput ovog, sa zrnastom fotografijom doprinose skoro pa polu dokumentarističkom prikazu života unutar manjeg mesta i grada i dosta utiču na scene kada se stanje stvari pogorša po našeg anti junaka.

Lihvar-Lihvar-800x430-1.jpg

Obratio bih sada pažnju na glumačku ekipu, osim par "poznatih" glumaca, većina ovih lica su mi potpuno nepoznata i ako je ovo njihov početak na velikom platnu, radujem se budućim radovima i uspesima.

Dušan Petković aka Mundir, je izneo ovu glavnu ulogu sa toliko stila i uverljivosti, da je naprosto neverovatno da mu je ovo prva velika uloga. Mundir nije vaš klasičan dvodimenzionalni antiheroj, iza njega postoji cilj izlaska iz tog kriminalnog života, ali isto tako i mnoštvo nesigurnosti i problema koje to donosi zbog male sredine u kojoj se nalazi.

Iznenađen sam kako je u mnogim scenama sa takvom lakoćom, odglumio razna emotivna stanja. Neke od scena su bile zahtevnije, i sa time bih stvarno želeo da uputim veliki pozdrav na ovako detaljnom i predanom radu.

Jovo Maksić (prvi put ga video u Klipu, Maje Miloš) se ovde dobro snašao u ulozi prefriganog lokalnog inspektoa policije, nekako je neumešno reći da mu pristaje uloga, ali ti manirizmi poput lasice i mudrosti kao u lisice, stvaraju takođe nezbaboravan lik, koji gleda i čeka svoj trenutak da se okoristi.

Izvrstan je bio i Zlatan Vidović u ulozi "Jabukara" Blekca, stvarno uspešna i gnusna kreacija čoveka koji ne preza ni od čega i nema trunku morala unutar sebe. Plenio je u svakoj sceni u kojoj se pojavio.

I za kraja sam ostavio kratki "cameo" Migze, glumca i komičara Miloša Milakovića (Dnevnjak) koji se pojavljuje kao preprodavac kola, i uspeva sa nekoliko rečenica da unese potrebnog humora unutar filma.

I bio bi preveliki greh kada bih izostavio duo, koji je možda, na momente čak i ukrao film glavnom liku, a to su Soni i Katana, igrali su ih Branko Čombe Vidaković i Milica Grujičić.

Ne bih da otkrivam detalje, jer trebate da budete iznenađeni, ako bi Lihvar imao uspeha, i potencijala da bude nastavljen, voleo bih da ovaj par probisveta dobije svoj zaseban film.

Osvrnuo bih se na filmsku muziku za koju je bio zadužen Dalibor Vrzić, koji oscilira između industrial elektronike 90tih, pa sve do ambijentalnih glitch i noise delova koji popunjavaju najteže trenutke.

Najjači aduti ovoga filma su sami glumci/naturščici, realističan prikaz lokaliteta unutar Inđije, svemu ovome daje još jedan aspekt autorski i jak pečat, a to je sam odabir pesama koje se čuju tokom filma.

Nećete čuti ništa iz ostatka sveta na šta ste navikli, i što se stalno na silu gura, samo domaće, od Sinana gospodara hemije, Lažljivu od Georgieva i Čolića i još probranih narodnjačkih hitova.

Scenario nije najoriginalniji na svetu, ali su uz mišiće i trud postigli dosta ovde, i izgradili solidan i stabilan drama-neo-noir film koji je bio preko potreban Srpskoj kinematografiji.

Jaka 7, koja pak vuče ka 8. Najverovatnije se u nekom momentu i okuražim i pogledam ga ponovo.

A vama bih preporučio da odete u bioskope i pogledate ga. Jer konačno imamo film o kojem će moći da se priča i da nas predstavi "napolju" na festivalima.
 
Last edited:

JackRaid04

Deus Ex Manjina
Messages
4,419
Reaction score
5,368
Points
403
Odličan je Ćeranić, njegov kratki film Stočar me oduševio tad. Nadam se da će uspeti da završi Volju Sinovljevu, velika je šteta što nije mogao da bude završen kad je bilo planirano.

 

VoivodBG

nerealni elitista
Messages
4,241
Reaction score
6,429
Points
553
Odlično, baš sam tražio te kraće filmove koje je radio pre, pogledaće se.

Mene trejler za Volju sinovljevu nije oduševio, iako je okupio jaču ekipu, ali ako dorade to sa post produkcijom i skupe dovoljno para, posle Lihvara ima kredita i išao bih da ga gledam, iako ne mogu da smislim više Sergeja na platnu, ili ekranu, ili bilo gde.
 

boombar

Well-known member
Messages
127
Reaction score
262
Points
123
Lihvar mi je neočekivano dobar, Inđija je kao backdrop više nego dobro legla.
Ne volim te pošten i poštovan kriminalac priče, ali sam na kraju navijao za Mundira.
Milaković meme uloga. Bukvalno smeta u filmu, stavljen samo da bi ga stavili na bilbord.
Ima tih par cameo momenata, gde se svađa sa ćeletom(scena u pekari), u fazonu, postaću poznat pa da uspostavim svoj fazon, ali to je ok :)

Dobri su mu kratki radovi, samo ih je skoro nemoguće naći.

Znam da sam negde uspeo da pogledam na YT Poslednje Veče Doktora Jesvila, ali sad je tu samo trailer:

Fantastičan trailer za Sobu Smrti, ali bukvalno nije nigde puštana:


Tu i lokalni rep spotovi:
Sam - Prokleti Bendik
Ludi Konj - Takni me takni

Bio je tu i neki spot za izbore za lokalni DS, ali tek to ne može da se nađe ;)
 

JackRaid04

Deus Ex Manjina
Messages
4,419
Reaction score
5,368
Points
403
Gledao sam Sobu Smrti, ok je ali mi je bolji Stočar. Ovo mi je i za Kratki film baš bilo zbrzano mada počne intrigantno pa mi je onda još više bilo meh jer sam se izložio
 

Konrat

Fromboy
Messages
708
Reaction score
1,054
Points
203
Pogledao sinoć. Do kraja i sa vrlo malo premotavanja. Domaće filmove a naročito serije često ubrzavam, preskačem one pričam ti priču i gledam i prazno dok pušim cigaru delove, retko kad mi se dopadnu likovi, još manje priča i gluma… više jurim onih par psovki po kojima će se film pamtiti čisto da znam o čemu se radi kad neko pomene u društvu. Ne pamtim kad sam pogledao valjan ili makar prosečan ex-yu film.

‘Lihvar’ je po tom pitanju drugačiji. Iako se bavi svetom ‘časnih’ krimosa koji je počeo svima na uši da izlazi, sviđa mi se što deluje ujednačeno i smisleno, što ne veliča taj polusvet i ne trudi se da pošalje neku veliku poruku već nas prosto prošeta kroz život Mundira i njegove ekipe.

Inđija je odličan izbor za lokaciju, epizodni likovi su mi bili zanimljivi (nisam znao da džankiji slušaju narodnjake), onih par obrta su prilično predvidljivi ali makar su montažom i kadriranjem napravili da to dobro ispadne.

Sve u svemu sasvim ok film. Nije baš kao Pusher 3, verovatno najbolji film snimljen na srpskom jeziku u zadnjh par decenija ali kao njegov mlađi
, stidljiviji brat može da prođe. Nadam se da će ekipa nastaviti sa dobrim radom. 7/10
 

VoivodBG

nerealni elitista
Messages
4,241
Reaction score
6,429
Points
553
Dobar film za nase uslove deluje tesko ostvarivo, ali ne i neverovatno. Iskreno voleo bih da ne poklekne sa novim filmom i da bude u slicnom maniru napravljen, ali ostaje da vidimo kada ga dovrsi.

Usput rezirao je spot Andjeli Jovanovic (kcerka glumca Dragana Gagija Jovanovica) i osurio je za nase standarde, nista seljana, samo dobra koregorafija i navodno jedan kadar, ali siguran sam da ima rezova.

 
Last edited:

Konrat

Fromboy
Messages
708
Reaction score
1,054
Points
203
Da, vide se rezovi. Muziku da ne komentarišem :)


Malo nevezano za Lihvara i Ćeranića a kad već pominjemodomaće spotove iz jednog kadra, ovaj mi se dosta svideo:
 
Top Bottom