• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

PS4 XONE Switch PC Faeria

mozzribo

Well-known member
Messages
794
Reaction score
1,586
Points
283
Već duže vreme planiram da pišem o ovoj igri. Ako je iko član sabredita za šah, zna za mim "konačno imamo Šah 2", koja aludira na apsurdnost neprevaziđenog kvaliteta šaha kao igre i da uprkos svim dosadašnjim pokušajima (na primer: varijante, bukvalno Šah 2 i megadobar 5D Chess with Multiverse Time Travel (to je već zapravo šah 3 ako se ja pitam)), niko zapravo nije postigao napraviti "nastavak" koji bi preuzeo mesto originala.

Ja sam tu da postavim pitanje da li je Faeria zapravo Šah 2? Spolier alert: nije. Barem ne generalo, jer ipak ima nasumično generisane događaje, što šah nema. Zato Faeria nikada neće biti čista strategija gde je igra uma kristalno čista. Ali, prilazi veoma blizu tom konceptu. I ne samo to, jedva da ima mana i nijedna od tih ne utiče na igru kao takvu. Zato je za mene Faeria zapravo "šah 2" u smislu da je u pitanju duboka strategija sa savršeno izbalansiranim mogućnostima među kojima um caruje.

logo-spotlight.png

Na prvi pogled, u pitanju je naravno kartaška igra, jedna od bezbroj, iako očigledno veoma lepa. Ako provedemo još malo vremena posmatrajući, sličnosti prestaju sa drugim igrama u žanru, dok paralele i dalje postoje. Naravno imamo konstruisane špilove karata, ali integralan deo igre se odvija na dinamičnom "živom" polju:

1674996961762.png

Možda najsličnije Magiji: d Skupljanju, pored neutralnih polja imamo i četiri elemantarna (Šuma, Jezero, Pustinja i Vulkan). Ta polja su nezavisna od mane, ali su potrebna da možemo na njih da igramo specijalizovane kreature. Manu u svakom krugu dobijamo 3 po defaultu, a možemo je skupljati preko "mana bunara" (na skrinšotu iznad možete videti tri, jedan prazan i dva puna). Generalno, svako ima 20 života i avatar igrača se direktno napada sa kreaturama ili kartama koje neposredno utiču na igru. Avatari su ti u kristalnim loptama. Pobedi igrač ko prvi uspe da skine sve živote protivniku na nulu ili ispod. Skrinšot iznad je inače nestandardan, standardna igra je za dva igrača, ovako:

1675000644945.png

U donjem desnom uglu se vidi "točak moći" koji nam pruža jednu bitnu odluku tokom svake runde: da li ćemo staviti jedno specijalno polje, dva neutralna, vući kartu ili uzeti dodatnu manu? Na pregled, sama mehanika igre je veoma jednostava. Čar je u strateškom razmišljanju na osnovu datih mogućnosti i okolnosti. Veoma je bitan cilj decka sa kojim igramo i spacijalna situacija koja nastaje tokom igre.

Igra nudi lake i beskonačne pakete misija, gde učimo igru i možemo vežbati. Uvek zabavno. Naravno, možemo igrati i online protiv drugih igrača. Nema ih puno danas i ti koji su tamo su dobri, zato je to teža opcija, ali svakako još zabavnija. Meni je trenutno možda najzabavniji modus igranja "Pandora", gde u suštini draftujemo deck (koji uvek ima 30 karata), sa tim da možemo izabrati i tri legendarne karte. Legendarne karte su inače nedostupne u drugim modusima (iliti jako teško dostupni, jer postoje mukotrpni načini da se, barem na random, dođe do njih). Sa tim konstruisanim deckom treba da preživimo 6 partija a da usput ne izgubimo tri puta. Sa pravim igračima je naravno teže i zabavnije nego protiv AI, ali nije ni ovaj drugi za bacit'.

Pored toga postoje četiri modusa igranja. Imamo klasični Puzzle gde rešavamo situacione zagonetke. Veoma teško ali može se preći. Preko toga učimo najviše o cakama i zavrzlamama dubokih strategija. Ima par koje ću pamtiti zauvek kao najbolje osmišljene zagonetke u bilo kojoj igri. Onda imamo Oversky (koji se vidi na prvom skrinšotu gore). U suštini to je co-op varijanta protiv veoma nepravednih i jakih protivnika (bosseva, iako se ne zovu tako). Može i sa AI-jem u co-opu, ali je tako mnogo teže. Onda postoje bukvalno i Bossevi, gde idemo solo protiv veoma specifičnih i nemilosrdnih AI protivnika. I konačno imamo zmajeve (prevarante), koji se svaki dan menjanju. Uvek ima dva solo i jedan co-op. Poprilično teški, ali ih ima ukupno 5 (uvek igraju na isti način sa istim deckom), pa možemo napraviti špilove koji ciljaju samo njih.

Naravno, postoji i klasičan Battle mode. Kada se sve ovo uzme u obzir, ima nenormalno puno sadržaja. Ja imam 120+ sati za sada i ako sam prešao dve trećine rekao sam mnogo.

Karte se skupljaju u igri, ali ne preko pravog novca. Možemo ih dobiti preko chest-ova i preko craftinga (gde u suštini biramo koje karte želimo jer ih imamo sve na uvid iako ih ne možemo odmah izabrati). Sticanje svih karata je relativno lak zadatak (ne sećam se koliko sati mi je trebalo, ali neka je 30 sati). Sinergije koje možemo stvarati preko 5 različitih setova (4 elementa + neutralni) su u nepojmljivoj količini. Naravno da postoji neka meta, ali se ja time ne bavim previše. Uvek tražim neku "kul" strategiju. Već sam spomenuo da je igra super izbalansirana. Naravno može da se desi da imamo deck koji je sušta slabost u kontrastu na prednost protivnikovoj, plus još nemamo neku sreću, ali mi se to veoma retko desilo. Kada gubim, uglavnom gubim jer ne obraćam pažnju ili ne uviđam neku skrivenu mogućnost (baš kao i u šahu).

Kao što je jasno, igra je predivna. Sam art, i svet i lore su onako luckasti, ali na dobar način, pristupačni svima, sa ponekom dozom ozbiljnijih tema. Worldbuilding je zparavo dubok za one koji žele da kopaju. Nema cutscenes ili nekog lore dumpinga, sve se uči preko misija i flavour teksta. Ima i neka enciklopedija, koja za svaku kartu dodaje zanimljivi pozadinski opis. Muzika je predivna, često slušam saundtrek tokom posla (a ima i kada igra samo čeka u pozadini da odigram brzu partiju tokom odmora, a muzika radi svoje 😅):



Naravno, nije da igra nema mana, ali te mane nisu značajne. Prvo kao prvo: DLC-ovi su obavezni. Zašto? Jer inače nećete imati sve karte, a igra je namenjena da raspolaže sa svim kontentom. Znam da je igra tokom istorije prolazila kroz razne pristupe monetizacije, pa je ovako možda najbolje jer kada jednom kupimo taj kontent, nema dodatnih tranzakcija. Neki DLC-ovi su kozmetički, za njima nema potrebe jer se sve može otključati tokom igre (iako je to veliki izazov). Ja bih rekao da su sledeći dodaci base igri Faeria obavezni:
Očigledno, čekajte popust ukoliko ste zainteresovani. Igra se ne razvija više aktivno, na žalost. Ali, ostavljena je u ispelganom izdanju. Ponekad dođe neki mali apdejt i desi sa da i dalje ima čempijonšip za novce. Postoje nativni portovi za Linux i macOS, kao i za konzole.

Još jedna mana je što je potrebna Internet konekcija čak i za single player play. Nadam se da će se jednoga dana otarasiti te potrebe. A poslednja mana je mala: tokom menedžmenta špilova nemamo mogućnost kopiranja ili određivanja redosleda postojećih špilova. Ništa strašno, ali ponekad poželim da mogu da napravim brzinsku varijantu isprobanih deckova ili ih poređam intuitivnije.

Sve u svemu, jedna od mojih omiljenih igara. Nikada ne dosadi i kartaški aspekat je osimšljen da bude izuzetno taktičan i raznovrsan. Igra je očaravajuće divna, milina za uši, oči i kogniciju. Svet Faerie nas uvuče u sebe i lako poverujemo da ne samo da postoji dimenzija u kojoj su igre moći plemenitije naravi, već zaboravimo da nismo u njoj. Iako buy-in (bez popusta) češe gornju granicu AAA titlova, nakon toga više nemamo mogućnosti traćenja novca. U današnje vreme to ne samo da je fer, već je za primer. Ako se neko usudi da proba pa mu se još i svidi, neka šibne PM tu ili na Diskordu, pa da igramo ponekad.

Još ću da dodam da postoji nastavak zvani Roguebook. Isto igra sa kartama, ali na fazon "idemo sa herojima i dajemo im moći". Ne bih da ulazim u detalje ovde jer još nisam probao, ali i Roguebook ima originalan pristup među klonovima. Razvojni tim trenutno planira treću igru u franšizi.
 
Last edited:
Top Bottom