• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

PS4 Switch Children of Morta

VoivodBG

nerealni elitista
Messages
4,203
Reaction score
6,355
Points
553



COM je rouge like hack and slash rpg koji dosta podseća na kultni Diablo serijal.

U ovoj igri pratimo život porodice Bergson, koja živi blizu istoimene planine Morta, bizarne stvari počinju da se dešavaju i buđenje prastarog Boga koji širi svoju korupciju širom zemlje, preti čitavoj zemlji i njima kao porodici.

Pošto ovo nije prvi put da se ovo dešava, oni se moraju zajedno udružiti i iskoristiti sve svoje borbene veštine da bi spasili svet i pre svega ostali zajedno na okupu kao porodica.

Grafika je prelepa, ima jedan od najsimpatičnijih 2d pikselizirovanih stilova, poštujem što su dizajneri i animatori uložili stvarno dosta detalja kojima ti isti likovi odišu i prikazuju širok spektar emocija i pokreta. Volim takvu vrstu posvećenosti detaljima jer se i time pokazuje da je igra drugačija u moru sličnih koja igra samo na kartu nostalgije.

Ali pak sa druge strane imam zamerku na dizajn svetova, kao kod mnoštva rouge like naslova, ako imate randomiziran teren, mape će uvek biti drugačije. Ali nedostatak detalja na tim mapama, ubrzo može da pokaže kako su sve lokacije oguljene, a mogli su recimo da ubace razne vrste detalja, ili još bolje zamki i da sa time pospeše da ne dođe do zasićenja od istih krajolika. (Primera radi Barahut, peščani grad, zamalo nisam odustao od igranja jer je sve bilo identično, pesak i samo pesak!)

Glavni hub je njihova kuća u kojoj će se često dobijati informacije o likovima, male vinjetice o odnosima unutar porodice i mnoštvo mogućnosti da nadogradite određene veštine, aktivne ili pasivne i time doprinesete da vaši likovi ojačaju i prežive horde neprijatelja koji naviru.

Dopada mi se što je ovo u suštini hack and slash naslov, ali je intrigantno da je dobro po vas da nadogradite svakog člana porodice, kada igrate u dvoje stvarno umeju da se dese intrigantni kombo i da ako jedan od likova tenk koji sve krši pred sobom snagom, dok je drugi mag ili strelac, a ima slabiju životnu energiju, pokriva sa lečenjem ili prejakim magijama koje kompenzuju nedostatke i naravno ti pomenuti comboi kada se određeni članovi spoje nastaje haos.

Postoji i loot sistem, vi svakako dobijate novac koji se kasnije koristi na nadogradnju pomenutih veština, ali isto tako igra je i veliki collect-a-thon.

Naspram pređašnje pomenutog Pscychonaut-a, gde sam se žalio kako je propuštena prilika da se igračima nešto podari sa sakupljanjem silnih stvarčica,
ovde su to rešili na sledeći način, dobijate random even-tove koji vam otvaraju nove delove u priči ili daju trajnu nadogradnju za kuću.

Sa druge strane pak imate pergamente koji vam otkrivaju lore sveta i istorijat porodice što je svakako zanimljiv deo, i ako volite tako nešto potrudićete se da otvorite sve.

Poslednji deo loot-a, su charm-ovi i divine graces, koji dodaju likovima ili nadogradnju na osnovne napade, ili trajne buffove, barem dok se ne upokojite i odete na onaj svijet i počnete sve iz početka.

Osvrnuo bih se i na slabije aspekte igre: Priča je sama po sebi u redu, i stvarno najviše šarma dolazi iz samih karaktera, vidi se da su kreatori uložili dosta truda da svakome od likova daju razne karakterne osobine i da učine njihove odnose u porodici simpatičnim. Ali kada gledate glavni narativ, to ste već svuda videli, veliki Zli Bog, kraj sveta, moramo da sprečimo, itd.

Imalo je tu prostora da se doda još stavki ili da se ubaci kakav obrt, koji postoji, ali sam ga nazreo u instanci jer sam bio i revnosan skupljajući pergamente i otkrivajući lore sveta. :)

Spomenuo sam gore da svetovi umeju brzo da dosade pogotovo ako je ogoljen dizajn, čudi me da nisu razmišljali na taj način da ubace više zamki ili nekih zanimljivosti da popune prazne mape.

Isto tako šarenolikost kreatura ume brzo da zasiti i dosadi, jer nisu napravili izlišan dizajn, možda na dve ruke da ih nabrojiš po svakom svetu gde se opet pojavljuju nove kreature, ali ne bi ubila i mnogo veća šarenolikost, pogotovo kada uzmete da uporedite sa Diablom koji je stvarno bio izdašan sa time.

Prešao sam već jednom igru i skoro nadogradio sve likove do maksimuma, ali nisam zavrteo new game plus da vidim da li se nudi više loot-a ili još nekih dodataka.

Zanimljivo je i to što se na igri i dalje uveliko radi i da su u međuvremenu dali dosta besplatnih nadogradnji, jedan od njih je bio i novi lik koji nije član porodice, razne lokacije i random event-i koji produžuju vek igre. I naravno očekuje se i DLC koji će morati da se naplati ali nije opisano šta će sve da ponudi novo i koliko će osvežiti igrivost.

Izdali su i kozmetički dodatak za kuću Claws and Paws u kojem sakupljate ljubimce koji vam daju razne buffove i onda trebate da se brinete o njima, pa ko je voleo tamaguchije može i sa ovime da se zeza. Jedina je caka što im izgovor nije bio da uzmu još više para, već da sve novce od prodaje dodatka ulože u svratišta za životinje, što smatram zaista plemenitim potezom sa njihove strane.

Umalo zaboravih, muzika je zaista dobra.



Ujedno možete da vidite i gameplay:

 
Last edited:

rale

dilentantn
Co-founder
Messages
234
Reaction score
1,086
Points
253
zaista cudno iskustvo za mene, presao sam igru, zadovoljan sam... a u isto vreme mi nije nesto

prica i narator su za plakati, switch verzija zna da baguje (i upropasti run od pola sata), roguelike elementi ne preterano interesantni...

ali ima i super mehanika, likovi na X nivou daju ability ili bonus svim drugim likovima, fatigue sistem tera igraca da menja likove, jos par dobrih caka...

sam gameplay je rock solid, jeste donekle diablo stil... malo je gadno sto je prakticno neophodno raditi kiting vecinu vremena, izgleda "neozbiljno", ali je fun

3.5/5 od mene
 

VoivodBG

nerealni elitista
Messages
4,203
Reaction score
6,355
Points
553
Hello Family!
We’ve been hard at work on the online co-op mode you've been eagerly waiting for! We know it's been a long time since we first announced it but the development time proved to be longer and require more attention than we first anticipated.
Rest assured, however, as we are diligently working on it and we've got our eyes set on the prize - we're very happy to provide you with a sneak peek at its Early Alpha stage.
Also, stay tuned for our approaching news, which we hope will sweeten your wait in the meantime!
Warmest greetings,
Dead Mage & 11 bit studios
 
Top Bottom