• Molimo vas sve da pročitate PRAVILA FORUMA i da se istih pridržavate.
  • Secret Level Discord server je LIVE! Za više informacija kliknite OVDE

Hardware General (vesti/konferencije/glasine)

2CR4ZY

Forumski Apotekar
Messages
6,938
Reaction score
6,054
Points
553
Ne valja ti teorija. Evo prodje skoro godinu dana otkad su im se konacno priblizili, a nVidia i dalje stoji.
Ocigledno nemaju potrebe da nesto menjaju, sigurno im ide dobro i zadovoljni su i dalje su najbrzi, sto im je najbitnije... zar mislis da nisu mogli da izbace 3090Ti da su hteli? da ih je amd prestigao, sigurno bi ga izbacili, samo za takve prilike i cuvaju Ti seriju, a posto se to nije desilo, sad su blizi tome da izbace novu liniju...
Amd ce spojiti dva chipa na grafickoj i tako ih prestici, ali po meni je to cisto varanje.
Ali u realnom svetu, van fanbojizama, su i5 10400F i i7 10700F i bili i ostali bolje i isplativije kupovine od Zen2/Zen3. (y)
Potpuno se slazem!
i5 10400F je best value proc koji moze da se uzme za igre danas, samo 140 evra, a performanse na nivou/blizu 2x i 3x skupljih procesora..., kome treba samo za igre, ne vidim potrebe da uzima nesto drugo.
Za produkciju je nesto sporiji, ali po meni nije toliko strasno i to ce biti moj novi procesor, taman da mi zameni trenutni i5 2500K, koji je cepao oko 10 godina :D
E sad, necu jos uvek nista menjati iako imam spremne pare, jer imam da odigram jos dosta igra koje mi super rade na trenutnom kompu, pa dokle to sve predjem, bice tamo negde mart sledece godine, a dotle ce valjda izaci i taj ryzen refresh i mozda se nesto promeni na trzistu, pa cisto da vidim tad dal je 10400F i dalje najbolja kupovina.
Takodje razmisljao sam da mozda uzmem i nesto skuplje/ novije, ali nikako ne vidim opravdanost u tome...
Ne vidim zasto bih placao recimo AMD Ryzen 5 5600X - 270e, kad su performanse u igrama slicne ili cak bolje na 10400F, a za produkciju jeste slabiji, ali ne bas toliko puno da mi pravi neku razliku, a i upitno je koliko ce mi uopste trebati za te poslove, tako da mislim da ce i5 10400F biti taj.

Posle sam razmisljao ako se cene dovedu u red da uzmem za 300 evra RTX 3060 (yeah right), mada ako predjem na 4K trebace mi 3080, tako da to svakako stoji za sad, dok se ne sredi trziste (ako se ikad sredi).

Tehnicki ja mogu da prodam 1070 za 400e (I think) i da uzmem RTX 3060 za 600 - 700e.
 
Last edited:

Revan

Aldecaldo
Co-founder
Messages
2,768
Reaction score
4,595
Points
373
Naravno da su mogli, samo sam rekao da ti ne valja ona teorija.

Taj R5 5600X ce mozda imati smisla tek kada ode ispod 200 evra. :D Po toj sadasnjoj ceni nema sta da trazi pored i7 10700/11700/F, kao ni kada je izasao.
 

Ultimate God Gohan

Maki Asus
Patron
Messages
2,618
Reaction score
3,154
Points
373
Ja sam 3090 uzeo iz 3 razloga.Zato sto je izasla pre AMD,jer je bila najaca i zbog DLSS.DLSS vredi ko cela dodatna graficka :D Ako ikad AMD izbaci svoj "DLSS"(ali nazalost i da izbaci ne verujem da ce biti podrzan od developera u velikoj meri)mozda se i vratim na red team :) nedostaje mi njihov driver interface
 

2CR4ZY

Forumski Apotekar
Messages
6,938
Reaction score
6,054
Points
553
Ja sam 3090 uzeo iz 3 razloga.Zato sto je izasla pre AMD,jer je bila najaca i zbog DLSS.DLSS vredi ko cela dodatna graficka :D Ako ikad AMD izbaci svoj "DLSS"(ali nazalost i da izbaci ne verujem da ce biti podrzan od developera u velikoj meri)mozda se i vratim na red team :) nedostaje mi njihov driver interface
Da, to bas zaboravih da pomenem jos, kad se ukljuci DLSS, tek onda konkurencija iz AMD-a nema sta da trazi.
 

Revan

Aldecaldo
Co-founder
Messages
2,768
Reaction score
4,595
Points
373
Ali ne mozes da uzimas to prilikom poredjenja, jer jelte, kada testiras dva proizvoda (dve graficke), u igrama stavljas identicna podesavanja.
Ne mozes za jednu graficku da ukljucis DLSS, a za drugu ne. Nije posteno. :D


DLSS je samo jedna velika prednost (da ne kazem cheat). Ne treba da se uzima prilikom testiranja, poredjenja i sirovih performansi...kako bi uopste moglo da se ispostuje "testiranje pod istim uslovima".
 
Last edited:

Revan

Aldecaldo
Co-founder
Messages
2,768
Reaction score
4,595
Points
373
Placeni ili ne, zna se sta jeste fer testiranje a sta nije.
 

Undenis

Prime Evil
Co-founder
Administrator
Moderator
Messages
4,904
Reaction score
8,969
Points
553
A Raytracing perfomance +oko 50% na stranu zelenih to nista a? :D




U svakom slucaju Amd mora da nastavi da se trudi cisto da ovi ne bi divljali sa cenama. Meni je najveci hype u celoj prici sto posle 20 godina dobijamo treceg igraca/proizvodjaca na GPU trzistu a to je Intel. Iako ne ocekujem cuda od prve generacije/serije bitno je da postoji i treci igrac.
 
Last edited:

Revan

Aldecaldo
Co-founder
Messages
2,768
Reaction score
4,595
Points
373
Volim ja AMD, al nema tu fer, nije fer, GF kartice to mogu, i normalno je da će da se koristi.
Nisi skontao na sta mislim.

Ne mozes jednu graficku testirati na, lupam, max podesavanjima, a drugu graficku na medium pa te rezultate porediti i uzimati kao relevantne. Dakle, kljucno je i zdravorazumno testirati pod istim uslovima.
Znaci ako testiras u igri koja ima DLSS, onda ga iskljucujes prilikom testiranja obe karte. Ako testiras u igri koja nema DLSS, nikom nista. Samo, opet, ispostujes iste uslove.


Meni je najveci hype u celoj prici sto posle 20 godina dobijamo treceg igraca/proizvodjaca na GPU trzistu a to je Intel. Iako ne ocekujem cuda od prve generacije/serije bitno je da postoji i treci igrac.

Ma samo da Radža ne zaceni modele za raju na vise od 150-200 evra. Kako ih ne bismo morali placati vise od 400. :D
 

2CR4ZY

Forumski Apotekar
Messages
6,938
Reaction score
6,054
Points
553
Tebra poenta je da zeleni beze crvenim na svim poljima i prakticno ih cekaju, sad kad izadju nove kartice, ostavice ih u prasini, jer im se amd jedva konacno priblizio, a oni sve vreme rade na novoj liniji, ne verujem da ce amd uspeti da preskoci taj gap.
Pricamo o korisnicma koji ce da kupuju te karte, naravno da ce pre da uzmu brzu kartu, koja manje trosi, hladnija je, koja ima DLSS i bolji RT itd... a i inace su zeleni u narodu na boljem glasu, pa ih uzimaju po def-u.
Pa i da pricamo samo cisto o performansama, ako ti imas opciju da ukljucis DLSS i da dobijes mnogo vise fps-a, na jedva primetan ustrb slike (ako i to), onda je itekako relevantno da koristimo i tu opciju, pa nisu zeleni dzabe pola karte odvojili na AI, dakle racuna se itekako svaka prednost koju ima kartica.
Voleo bih i ja da su u amd-u konkurentni, ali kaskaju dosta, barem ako uspeju sa niskim cenama da se izbore za deo kolaca, ali mislim da ce ih kad izadju nove linije kartica, zeleni oduvati, jer su se shtekali sve do sad, jer su imali tu zalihu u vremenu, mislim da nas ocekuje veliki jump i nesto posebno od njih, sto ce jos vise povecati razliku od one koja je sad, kad oboje izbace nove kartice.
Najbolje bi bilo da Intel udje sa nekom jeftinom pricom i pre svega da budu dostupe te kartice, pa da bar nesto i uzmemo.
 

Revan

Aldecaldo
Co-founder
Messages
2,768
Reaction score
4,595
Points
373
Jbt, ja napisao da se konkurencija pre godinu dana veoma priblizila (opet, 6900XT vs 3090 je ~5% razlika), napisao da proizvodi treba da se testiraju pod istim uslovima, odavno trubim da je DLSS tehnoloski vrh,...

Sta kome vise nije jasno, evo stvarno ne znam.
 

Apex

Well-known member
Patron
Messages
2,547
Reaction score
3,657
Points
373
Izbacili su kartice koje imaju malo bolji odnos cena/performanse (barem po MSRP koji je trenutno nebitan), manje troše, bolje rade sa slabijim procesorima i opet je i to sranje i kasne 15 godina za nVidiom. Skroz je OK da se ide na komforniju varijantu i uvek uzima po automatizmu ono u šta neko ima više poverenja i pretpostavlja da će biti mirniji ali onda se gubi pravo na kukanje oko cena. Ne kažem da su konkretno AMD kartice bolji izbor trenutno ali i da jesu većini opet ne bi bile jer eto nisu nVidia.
 

Ultimate God Gohan

Maki Asus
Patron
Messages
2,618
Reaction score
3,154
Points
373
Jbt, ja napisao da se konkurencija pre godinu dana veoma priblizila (opet, 6900XT vs 3090 je ~5% razlika), napisao da proizvodi treba da se testiraju pod istim uslovima, odavno trubim da je DLSS tehnoloski vrh,...

Sta kome vise nije jasno, evo stvarno ne znam.
Svima je jasno da ti pricas jedno a on drugo :D

ali ne mogu se sloziti sa tobom i "fer testiranjem"zasto je fer sakatiti nvideu sa dlss samo da bi amd ispao cool?po meni kad se nesto testira testiraj na max sve i sve opcije moguce koje donose toj kartici pravu sliku..cisto da kazem ja sam AMD gpu fan ali sam realan.mozda po tebi ovo nije fer ali isto tako sa druge strane nije fer prema nvidia.ko je njima kriv sto amd nema nesto poput dlss i zasto da se zeleni sabotira zbog toga?mozda ja gresim ali ja tako vidim.jbg ja bih sve dao da AMD bude prvi u svemu :) Lisa Su forever <3
 
Top Bottom